Oldalak

2012. április 23., hétfő

A legszebb egyetemi könyvtárak

A Flavorwire nemrégiben közzétette a huszonöt legszebbnek ítélt felsőoktatási könyvtár fotóját - nagyon imponáló a válogatás, érdemes kattintani! A cikk bevezetőjében említi, hogy a felsőoktatási könyvtárak - legyenek patinásak vagy modernek, digitálisak vagy hagyományosak, minden esetben az egyetemi élet középpontjában helyezkednek el - így volt ez a régi időkben, és ma sincs másképp. Olyan könyvtárépületek kerültek bele a gyűjteménybe, mint a Yale Egyetem könyvtára, a dublini Trinity College könyvtárterme (amely méltán érdemli ki a "The Long Room", "a hosszú szoba" elnevezést), vagy a Berkeley Egyetem könyvtára.

Magyar könyvtárat nem találunk a gyűjteményben, noha néhány hazai felsőoktatási könyvtár is méltán helyet foglalhatna a legszebb könyvtárak között.

Az ELTE Egyetemi Könyvtárának patinás barokk könyvtárterme az ország legrégebbi, ma is használatos könyvtártermei közé tartozik - ha nem a könyvtári munkában vesz részt, konferenciák, kiállítások, koncertek számára ad otthont.



A Kaptárnak is becézett pécsi Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpontot 2010-ben adták át, egyike Magyarország legszebb új építésű könyvtárainak. "Az új intézmény integrálja a város három jelentős könyvtárát: a Pécsi Városi Könyvtár és a Csorba Győző Megyei Könyvtár összevonásával létrejött Csorba Győző Megyei-Városi Könyvtárat és a Pécsi Tudományegyetem Központi Könyvtárát, továbbá magába foglalja a Benedek Ferenc Jogtudományi és Közgazdaságtudományi Szakkönyvtárat is." (forrás)


A képek forrásai:
ELTE Egyetemi Könyvtár: KI és EK
Pécsi Tudásközpont: stomfoto.blog.hu

2012. április 19., csütörtök

Pénteken Beugró!

A nagy érdeklődésre való tekintettel április 20-án, pénteken a hatodik óra után ismét Beugrót játszunk a könyvtárban! Itt leszünk kb. fél négyig, így bármikor csatlakozhatsz! Várunk minden játékos kedvű diákot és tanárt!



Azok se aggódjanak, akik nem ismerik a játékot, könnyű lesz megtanulni. Innen a szabályokat is letölthetitek (pdf).

2012. április 13., péntek

Jancsi és Juliska - újrafogalmazva

Az olasz Biblioragazzi blog közzétett egy izgalmas és meglehetősen szokatlan animációs filmet. A Jancsi és Juliska meséjéből készült absztrakt átdolgozást elsősorban 3-6 éves gyermekek számára készítették (de persze nemcsak nekik :-), egyfajta oktató szándékkal is - talán az absztrakt látásmódjára is tanítva, hiszen absztrakt, de még egyértelműen értelmezhető alkotást álmodtak meg a készítők. Azzal kísérleteztek, hogy az absztrakt képzőművészet nyelve, a minimalista formák miképpen jelenhetnek meg az animációs filmek és a gyermekirodalom metszetében. A filmet Warja Honegger-Lavater, svájci képzőművész és illusztrátor alkotásai ihlették. Íme az "eredmény":

2012. április 10., kedd

Filmklub: Eszter hagyatéka

Április 13-a, ez a péntek tizenharmadika garantáltan nem lesz szerencsétlen nap! :-) A hatodik óra után különleges Filmklubra hívunk Benneteket: Simon Péter tanár úr jóvoltából a Márai Sándor azonos című regényéből készült Eszter hagyatéka című filmet nézzük meg. Ez alkalommal vendégül láthatjuk a film rendezőjét, Sipos Józsefet is, akivel Metzler Viktória, végzős diákunk vezetésével beszélgethetünk. A film címszerepét az a Nagy-Kálózy Eszter alakítja, akivel épp a múlt héten lezajlott Árpád Napokon találkozhattatok, amikor férjével, Rudolf Péterrel együtt az iskolába látogattak.
"A II. világháború előtti pillanatokban, a festői Badacsonyban játszódó történet címszereplője a korosodó Eszter, aki húsz éve várja régi szerelmét, hogy tisztázzák lezáratlan kapcsolatukat. Eszter a hosszú évtizedek alatt belesavanyodott a bánatba és a várakozásba, egyetlen társa a család idős házvezetőnője. Lajos, a régóta várt férfi, egyszer csak táviratot küld, hogy másnap érkezik, így a nőnek újra szembe kell néznie önmaga előtt is titkolt érzelmeivel, és máig eleven fájdalmával."