Oldalak

2013. április 29., hétfő

Gombár Vince: díjbirkózó, operaénekes és görög-latin szakos tanár

2006-ban jelent meg a Zalai Hírlapban ez a cikk az akkor száz éve született Gombár Vincéről, iskolánk legendás tanáráról, akit a régi diákok így emlegettek: Gombár Vince díjbirkózó, operaénekes és görög-latin szakos tanár... Nagy örömmel olvastuk hét év múltán is.

Száz éve született Gombár Vince


Érdemes időről időre számba venni azokat a zalai kötődésű kiválóságokat, akikre joggal lehetnek büszkék a települések lakói. Ilyen személy volt Gombár Vince, latin-görög szakos tanár is.

Minap, születésének századik évfordulóján a község önkormányzata emléktáblát avatott Zalaszentlászlón a falu szülötte, Gombár Vince (1906-1967) görög-latin szakos gimnáziumi tanár tiszteletére. Életútjába Horváth József, a zalaegerszegi MMIK főtanácsosa segítségével kaptunk bepillantást, s nemcsak azért, mert felesége révén rokoni szálak fűzik Gombár Vincéhez, hanem mert régtől szívügye megyénk híres szülöttei emlékének felkarolása.

Gombár Vince édesapja iskolaigazgató volt Zalaszentlászlón, s ő maga is itt kezdte tanulmányait, amit a keszthelyi Premontrei Gimnáziumot követően a Csornai Premontrei Rend Papnevelő Teológiai Főiskolán folytatott, majd a Budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen latin-görög nyelvből diplomázott. Tanári pályafutása 1936-ban Balassagyarmaton indult, majd a háborút követően haláláig a Budapesti Árpád Gimnáziumban tanított. Elkötelezett tanári tevékenysége mellett a tudományos életben is szerepet vállalt, klasszikus filológusként tagja volt a Magyar Tudományos Akadémia Ókortudományi Társaságának, a Juventus latin nyelvű folyóirat szerkesztőségének, amelyben számos publikációja jelent meg. Mint szótárbíráló és lektor állandó munkatársa a Szótárbizottságnak.

Kiváló pedagógusi képessége mellett híresen szép tenorhanggal áldotta meg a sors, olyannyira, hogy például 1936-ban a Balassi Bálint-szobor leleplezésekor tartott nagyszabású ünnepségen Schubert Ave Mariáját énekelte, amiről elismeréssel és csodálattal írtak a helyi újságok.

Az Árpád Gimnázium tantestülete és volt neves növendékei 1976-ban Gombár Vince nevével fémjelzett Emlékalapítványt létesítettek, amely azóta is ösztöndíjjal jutalmazza a humán tárgyakban kiváló tanulókat. A Köznevelés című lap egyik akkori írásában az alapítvány kezdeményezői a következőket mondták: Nagyon szerettük őt, mert tőle sokkal többet tanultunk, mint amennyi a tananyag volt... a klasszikusokról lebilincselően tudott nekünk előadást tartani. Egyszer levitt bennünket az iskola közelében lévő amfiteatrum romjaihoz, és ott, a történelmi légkörben szinte megelevenedett mindaz, amit mondott.

Az Árpád Gimnáziumban 2003-ban emeltek emléktáblát a kiváló pedagógus tiszteletére.

Zalaszentlászlón a faluház épületén helyezték el Gombár Vince emléktábláját (régen ennek a helyén volt az iskolaigazgatói lakás, s itt töltötte gyermekkorát), az avatón a helyi Mindszenty József Római Katolikus Iskola diákjai adtak ünnepi műsort. Eljött a kiváló tanáregyéniség leánya is, Gombár Edit, aki mint a családban szinte mindenki, ugyancsak a pedagógus hivatást választotta - Svédországban tanít magyar nyelvet gyerekeknek. Fia, dr. Gombár Endre pedig nyugdíjazásáig az ELTE finnugor tanszékének docenseként dolgozott, könyveiből, fordításaiból több kötetet ajándékozott a zalaszentlászlói könyvtárnak.


2013. április 23., kedd

Egy kis humor

Könyvtáros humorra is nyitottaknak és angolul is tudóknak ajánljuk a Könyvtárosegyesületek Nemzetközi Szövetségének honlapját, amelynek tagjai ezzel a gyűjteménnyel biztosan tanúságot tesznek arról, hogy a könyvtárosok nincsenek fából. ;-)

Scottish library joke
A man walks into a Glasgow library and says to the librarian, "Excuse me Miss, do ye huvany books on suicide?" The librarian looks up and says, "Get lost! Ye'll no bring it back!"

2013. április 22., hétfő

A Föld napja

Ma van a Föld napja! Ez a világnap, amely arra hivatott, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára, 1970. április 22-én született az Egyesület Államokban, amikor Denis Heyes amerikai egyetemi hallgató - azóta az alternatív energiaforrások világhírű szakértője - mozgalmat indított el a Föld védelmében. Magyarország 1990 óta vesz részt a mára már nemzetközi kezdeményezésben. Az Árpád is bekapcsolódik: ma délután előadás várja az idelátogatókat.
Az ember, mérhetetlen gőgjében és hiúságában, hajlandó elhinni, hogy a világ törvényei ellen is élhet, megmásíthatja azokat és büntetlenül lázadhat ellenök. Mintha a vízcsepp ezt mondaná: „Én más vagyok, mint a tenger.” Vagy a szikra: „Rajtam nem fog a tűz.” De az ember semmi más, mint egyszerű alkatrésze a világnak, éppen olyan romlandó anyag, mint a tej vagy a medve húsa, mint minden, ami egy pillanatra megjelenik a világ nagy piacán, s aztán, a következő pillanatban, a szemét- vagy a pöcegödörbe kerül. Az ember, testi mivoltában, nem is magas rangú eleme a világnak; inkább csak szánalmasan pusztulásra ítélt anyagok összessége. A kő, a fém is tovább él, mint az ember.
(Márai Sándor: Füveskönyv - Arról, hogy az ember része a világnak)

Forrás: Jeles Napok
Fotó: Török Máté 

2013. április 19., péntek

Alkotópályázat - eredményhirdetés

Képriportunk az alkotópályázat eredményhirdetéséről. :-) Gratulálunk minden résztvevőnek! Jövőre újra találkozunk!






2013. április 3., szerda

Lezárult az alkotópályázat


Az alkotópályázat idei eredményhirdetését hagyományainknak megfelelően március 25-én a Tehetségnapon tartottuk a könyvtárban. A terméssel ezúttal is elégedettek lehetünk, hiszen összesen 55 pályamunka készült el 45 pályázó diák munkájának eredményeképpen.
A Szluha Nemzetközi Alapítvány 60000 Ft-os támogatásának köszönhetően 33 alkotást tudtunk ösztöndíjjal jutalmazni. Az eddigiektől eltérően ebben az évben nem adtunk ki fődíjat. Most is voltak nagyon erős pályázatok, de úgy gondoljuk, a 10000 Ft-os jutalom olyan pályamunkának ítélhető oda, amely felülmúlhatatlan színvonalú. Ezzel a döntéssel a fődíj rangját is védeni akarjuk.
A díjakat, okleveleket vendégünk, Rónavári-Kedves László (a Szluha Nemzetközi Alapítvány alapítója) és Gyimesi Róbert igazgató úr adta át. Örömmel tölt el bennünket, hogy rengeteg „állandó” pályázónk van, akik évek óta kitartanak mellettünk, illetve egyre nagyobb azon diákok száma, akik olykor 4-5 különböző műfajú munkával is pályáznak.
Gratulálunk a díjazottaknak! A jövőben is számítunk azokra a vállalkozó szellemű diákokra, akik szeretnék megmutatni a tehetségüket, hajlandóak belekóstolni a kreatív alkotómunka örömébe. Jövő évi témánk, a negyedik őselem, a levegő lesz.

Buncsák Piroska
könyvtáros