Oldalak

2015. december 18., péntek

Boldog karácsonyt!

A mai nap már egészen a közös ünneplésé, a karácsonyvárásé. Egy korábbi árpádos karácsonyi koncert egy felvételével kívánunk mi is minden látogatónknak, olvasónknak szép, békés karácsonyt és sok örömmel teli újévet! Januárban jövünk!

 

Lezárult a cipősdoboz-akció

Tegnap elvittük a karácsony táján cipősdoboz-elosztóként is funkcionáló a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumba az iskolában összegyűlt, ajándékokkal megtöltött dobozokat: mintegy ötven csomag gyűlt össze nálunk, és ez - ahogy az már a múzeum folyosóján tornyosuló kupacokból is látszott - csak csepp a tengerben: már 2012-ben is 33 ezer doboz gyűlt össze az országos kampány során, s ez a szám azóta sem csökkent.

S hogy kik kapják az ajándékokat? Az országos akciót szervező Baptista Szeretetszolgálat híradása szerint "kórházban ünneplő, nagycsaládban élő vagy éppen árva, tanyákon vagy kis falvakban éldegélő, fogyatékos iskolában tanuló vagy csonka családban nevelkedő, a karácsony különlegességéről alig tudó gyermekek."

Köszönjük - és jövőre folytatjuk!


2015. december 17., csütörtök

Trinidad az Árpádban

Az utóbbi hetek könyvtári életének krónikájához hozzátartozik egy izgalmas, számunkra is új program: az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja keretében szervezett Skype-projekt. A programba a Könyvtárostanárok Egyesületén keresztül, Dr. Széllné Hajdu Indira tanárnő és a könyvtárosok segítségével kapcsolódtak be diákjaink, és beszélgettek a Skype segítségével két külföldi diákcsoporttal Trinidad és Tobagóból és Portugáliából.



"... a Skype-projekt keretében négyen (Bajmóci Vivien, Baráth Petra, Felfalusi Éva, Kardos Orsolya) a 10.a osztályból beszélgettek a St. Joseph’s Convent Port of Spain iskola egy osztályával Skype-on december első hetében.
A három órás beszélgetés során a diákok meséltek az életükről, az iskoláról, a szokásaikról és az országaikról. Megtudtuk például, hogy Trinidadban a karácsonyt a december 25-i nagy családi reggelivel ünneplik.
Igyekszünk, hogy legyen folytatása ennek a nagyszerű beszélgetésnek" - írja az angol munkaközösség iskolánk honlapján a trinidadiakkal történt találkozásról.

2015. december 11., péntek

Karácsonyi könyvbörze

Az előző évekhez hasonlóan idén is tartunk karácsonyi könyvbörzét mostantól egészen január elejéig: gyertek és válogassatok a könyvtár nyitvatartási idejében. Vannak magyar és idegennyelvű köteteink, szakirodalom és szépirodalom, kézikönyvek és könnyed olvasmányok, tankönyvek és feladatgyűjtemények.

Várunk benneteket!

2015. december 7., hétfő

Idén is: cipősdoboz-akció!

Idén is tartunk ajándékgyűjtő cipősdoboz-akciót – csatolom a plakátot: idén december 16-ig lehet leadni a könyvtárban az ajándékkal (könyvvel, játékkal, csokival) megtöltött, lehetőség szerint becsomagolt cipősdobozokat (amelyekre kerüljön rá az is, hogy az adományozó mennyi idős korú gyereknek, illetve fiúnak vagy lánynak szánja-e a csomagot). A tavaly összegyűlt adományok Kárpátaljára, Nagyszőlősre jutottak el, idén a Baptista Szeretetszolgálat országos akciója keretében adjuk őket tovább.



Mit tegyél?
1. Fogj egy cipős- (vagy bármilyen) dobozt, és töltsd meg mindenféle jóval: játékkal, csokival, könyvvel, színes ceruzával! Légy kreatív! :-) Ha van kedved, dobozodat be is csomagolhatod!
2. A dobozra írd rá, hány éves gyereknek, illetve fiúnak vagy lánynak szánod ajándékodat, és hozd el a csomagot a könyvtárba! 
3. Ha nincs dobozod, akkor se bánkódj: az ajándékba szánt holmikat hozd a könyvtárba! Mi majd gondoskodunk a csomagolásról.
4. Gyere el gyakran, és figyeld, ahogy növekszik az ajándékkupac, amit rászoruló családoknak juttatunk el. 

Leadási határidő: december 16.



Friss hírek a magyar háziversenyről

Hamarosan megismerhetitek a novemberi forduló eredményeit, de addig is lehet ellenőrizni a megoldásokat. A decemberi forduló feladatlapjának megoldása ismét sok kutatómunkát igényel, ezért ajánlom a könyvtár használatát, ahol segítséget is kaphattok a megfejtéshez.

2015. december 2., szerda

Indul az IDŐ alkotópályázat!

Kedves Diákok!


Idei (egyébként tizedik!) alkotópályázatunk témája az IDŐ. A korábbi éveknek megfelelően ezúttal is igyekeztünk változatos és érdekes feladatokat kitalálni.

A több mint száz feladatból két szempont szerint is tudtok válogatni: tantárgyak szerint, illetve a kék színnel kiemelt műfajok (munkaformák) szerint. Persze az a legjobb, ha az egészet átfutjátok.

Fontos tudnivalók:
  • Az esszék terjedelme 3-4 oldal legyen, a filmeké 10-15 perc, a prezentációké 15-20 dia. 
  • Az esszéket nyomtatott formában és elektronikusan is leadhatjátok! 
  • A pályamunkátokhoz felhasznált szakirodalomról, képekről, fotókról készítsetek forrásjegyzéket! Ennek formai követelményeit a feladatokhoz mellékelt ajánlott forrásokon tanulmányozhatjátok. 
  • Ahol a feladat jellege lehetővé teszi, dolgozhattok csapatban (3-4 fő).
  • Egy diák több pályázatot is beadhat, de egy műfajban maximum kettőt. 
  • Az elkészült pályamunkákat első körben a szaktanárotoknak mutassátok meg, akitől a jól sikerült alkotásokért 5-öst kaptok. Ezután a kiemelkedő munkák a teljes iskolai pályázati versenyben is megmérettetnek, ahol újabb jutalmak várnak rátok. Az összevetés és értékelés itt műfajonként történik.
  • Az ajánlott művek általában elérhetők a mi könyvtárunkban, amennyiben máshonnan kell kölcsönözni, azt jelöltük. 

Kérdéseitekkel forduljatok az adott tantárgyat tanító tanárotokhoz vagy a könyvtárosokhoz!

Nemzetközi Szluha Alapítvány 50 000 Ft-tal támogatja alkotópályázatunkat. A pályázat fődíját elnyerő tanulót 10 000 Ftösztöndíjjal jutalmazzuk, a pénzösszeg maradék részét a többi díjazott között arányosan osztjuk szét.

A pályaművek beadásának határideje: 2016. február 8.

Eredményhirdetés (értékelés, jutalmazás): 2016. április 1-jén a könyvtárban.


Jó munkát kívánunk!
A könyvtárostanárok


Nézd meg a feladatokat itt!

A fordítási szövegeket innen töltheted le:

Pécsváradi könyvjelzőink

Gyönyörű könyvjelzőket kaptak a 9. d-seink a pécsváradi Kodolányi János Német Nemzetiségi Általános Iskola hatodikosaitól. Köszönjük nekik és könyvtárostanáruknak, Bősz Patríciának! Nemrég megérkezett hozzájuk a mi diákjaink küldeménye is, a könyvjelzőket Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő segítségével készítették. Jövőre folytatjuk! :-)


2015. november 20., péntek

Nyílt nap az Árpádban

Várunk minden érdeklődő/leendő árpádost és szüleiket november 25-én az iskola nyílt napjára. A program során az érdeklődők bepillantást nyerhetnek az Óbudai Árpád Gimnázium mindennapjaiba, az itt zajló tanórákba, testközelből is megtapasztalhatják, milyen az árpádos atmoszféra. A foglalkozások egy része a könyvtárban fog zajlani, így a mi kapuink is nyitva állnak majd az érdeklődők előtt.


A jelentkezés a nagy érdeklődésre való tekintettel sajnos már lezárult, így minden regisztrált résztvevőt várunk szeretettel! Ha lesz folytatás, arról is feltétlenül hírt adunk.

Frissített óravázlatok

Nemrég frissítettük a blog Óravázlatok menüpontját, innen letölthetők a 8. és a 9. évfolyam könyvtárismereti óravázlatai, projektfeladatai - az informatika érettségihez való felkészülés során is hasznosíthatók: olyan témákat dolgoznak fel, mint a könyv- és könyvtártörténet dióhéjban, a könyvtártípusok, a raktári rend, a kézikönyvek és folyóiratok vagy a könyvtári adatbázisok és a könyvtári keresés, kutatómunka alapjai.
Jó böngészést! :-)

2015. november 9., hétfő

Magyar háziverseny - novemberi forduló

Íme a magyar háziverseny novemberi fordulójának feladatlapja - a feladatokat Molnárné Vámos Katalin tanárnő állította össze. A feladatok ez alkalommal Háy János Az óceán című novellájához kapcsolódnak. A novella szövegét eléritek a könyvtárban (A bogyósgyümölcskertész fia című novelláskötetben jelent meg) és a magyartanároknál is.

Jó munkát kívánunk!

Új könyveink

Hála adományozóinknak és rukkolás barátainknak, könyvtárunk állománya ismét új kötetekkel gazdagodhatott. Íme:

  • Zádor Anna: A XIX. század művészete   
  • Duby: A francia civilizáció ezer éve
  • A magyarországi corvinák
  • Nagy képes millenniumi arcképcsarnok
  • Barangolás ősi kultúrák világában
  • Larousse: A természet enciklopédiája
  • Druzsin Ferenc: Hiedelmek költészete
  • Druzsin Ferenc: Ünnepek költészete
  • Szűcs Ildikó: Verset olvasunk és mondunk
  • Csillagos házak
  • Cervantes: El licenciado Vidriera (Az üvegdiák)
Köszönjük!

2015. november 3., kedd

Könyvtárostanárok szakmai napja az Árpádban


Holnap mintegy száz könyvtárostanár veszi majd birtokba az Árpádot és a könyvtárat a Könyvtárostanárok Egyesülete Őszi Szakmai Napján. Lesz szó a POK-okról, szaktanácsadásról, minősítésről előadásokon is, műhelymunkákon is; megünnepeljük a KTE Emlékérmek új kitüntetettjeit és sor kerül a KTE aktuális közgyűlésére is. 

2015. október 12., hétfő

K, mint Kojambuttúr

India déli csücskében (forrás: pbs.org)
Kojambuttúr - dél-indiai város, Tamil-Nadu állam több mint kétmillió lakosú fővárosa, ipari központ-jellege miatt "Dél-India Manchestere", tamil nyelvkurzus, első lecke: கோயம்புத்தூர. :-) Bár ipari vidéknek tűnik, Kojambuttúr természeti szépsége is páratlan: egyike India leglátogatottabb, turisztikai szempontból is legnépszerűbb régióinak.

Ilyen a város (Forrás: Wikimedia Commons)

Itt található az az iskola, a The PSBB Millennium School, amelynek közel száz tanulójával könyvjelzőt cserél az Óbudai Árpád Gimnázium nyolcadik évfolyama Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő és a könyvtárostanárok koordinációja mellett a nemzetközi könyvjelzőcsere-program keretein belül.

Ilyen a hegyvidék - wow! (Forrás: grabhouse.com)

Izgatottan készülünk a csereberére, és ugyanezt halljuk Lathától, a cserecsoport könyvtárostanárától is. A korábbi években volt már írországi, portugál, olasz partnerünk, de Európán kívül még sosem repítettünk könyvjelzőket! :-)

Blogjubileum!

Blogjubileumunk van: 
ez az Óbudai Árpád Gimnázium könyvtári blogjának 
300. bejegyzése! 


A blog eddigi története során 30 676-szor kattintottatok ránk, a legtöbben pedig könyvtárismereti óravázlataink után érdeklődtetek. 

Volt látogatónk nemcsak hazánkból, de a határontúli magyarlakta területekről, de az Egyesült Államokból, Oroszországból, Németországból, Franciaországból, az Egyesült Királyságból is (reméljük, nemcsak robotok). :-) 

Szeretnénk, ha a könyvtár nemcsak az iskola falain belül létezne, hanem azokat is segíthetné, akik át sem lépik a küszöbét - ezt talán ez a blog is segítheti.

Darmstadti cserediák-móka

Az utóbbi napokban német szótól hangos a könyvtár: október 7-én érkeztek és egy hétig maradnak a németországi Darmstadtból érkezett cserediákok, akiket árpádos tanulók látnak vendégül Magyar Margit és Makkné Kende Adrienn tanárnők vezetésével. Könyvtárunk a projektmunkák elkészítésének, bemutatásának, rendhagyó német-magyar kultúrtörténeti óráknak, közösségi játékoknak és ismerkedésnek, de még egy pörgős moldvai táncháznak is helyet adott és ad. Izgalmas! :-)

A darmstadti cserediák-program iskolánk hagyományos rendezvényei közé tartozik: az őszi félévben a német diákok látogatnak Óbudára, tavasszal pedig a mi tanulóink viszonozzák a cserehetet Németországban. A tavalyi programról Bánki Lilla és Veress Csenge, valamint Terék Lili készítettek beszámolót az iskola honlapja számára.

Tánchoz készülve
Ismerkedés


2015. október 5., hétfő

Ingyenes online szótár

A Lingea Kft. egy újabb fordító portált indított útjára? Nem! A szotar.lingea.hu hivatásos nyelvészek által létrehozott adatbázison alapuló valódi szótárakat kínál, összesen harminc nyelven. Ezek a nyomtatott szótárakban megszokott szócikkszerkezettel rendelkeznek, tehát nemcsak a jelentést, hanem más információkat (pl. használati kör) is megadnak. Érdemes betenni a "könyvjelzők" közé! 

2015. szeptember 30., szerda

Október - az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja



Az iskolai könyvtárak  nemzetközi hónapja (eleinte világnapja) kezdeményezője az iskolai könyvtárosok és könyvtárostanárok nemzetközi szakmai szervezete, az IASL (International Association of School Librarianship). A hónap során "a világ különböző iskoláinak közösségei szerveznek érdekes programokat a diákok, tanárok, szülők, iskolafenntartók, önkormányzati képviselők és a sajtó számára annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet az iskolai könyvtárak fontos szerepére." (KTE) Hazánkban a nemzetközi hónap koordinátora a Könyvtárostanárok Egyesülete.

Az idei hónap mottója:
Az iskolai könyvtár - király!
(The school library - rocks!)

A nemzetközi hónapot az Óbudai Árpád Gimnáziumban is megünnepeljük:
  • Négy osztályunk is csatlakozott a nemzetközi könyvjelzőcsere-programhoz (a három 8. osztály és a 9.d-sek), akik Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő segítségével készítik el a cserére szánt alkotásokat. Izgatottan várjuk, melyik országokból érkeznek majd a partnereink. A korábbi évek csereprojektjeivel kapcsolatos írásainkat itt olvashatjátok.
  • Néhány 8. osztályos csoport a nemzetközi Skype-projekthez is csatlakozik: a program "a jelentkező iskolákat, könyvtárakat a világ egy másik pontján található iskolával, könyvtárral kapcsolja össze egy világhónapi beszélgetés erejéig" (KTE). A programban való részvételt dr. Széllné Hajdu Indira tanárnő koordinálja.

Új könyveink

Adományozóknak köszönhetően ismét gyarapodhatott könyvtárunk állománya. Íme:

Szakirodalom:
  • Andorka Rudolf: Bevezetés a szociológiába
  • Baddeley: Az emberi emlékezet
  • Kényszermunka, erőltetett menet, tömeghalál
  • Korn: Pedagógia
  • Kovács István: Honvédek, hírszerzők, légionisták : A szabadságharc lengyel résztvevőinek életrajzi lexikona 1848–1849. 
  • Oatley: Érzelmeink
  • Petzold: Gyermek-pszichoterápia
  • Sekuler: Észlelés
  • Wardhaugh: Szociolingvisztika

Szépirodalom:
  • Fitzgerald: The Diamond as Big as the Ritz and other stories
  • Oly korban éltek : A vészkorszak újságíró-áldozatainak almanachja
  • Stevenson: Treasure Island = A kincses sziget
  • Szemelvények a magyar Holokauszt-irodalomból I-II.

2015. szeptember 28., hétfő

Új tanév - új magyar háziverseny

Az októberi feladatsor itt található. 

A feladatlapban szereplő szöveg szerzőjét bizonyára mindenki ismeri: Lázár Ervinről van szó. Mese helyett azonban egy érdekes, elgondolkodtató novellát olvashatunk, amely persze nem nélkülözi a szerzőre jellemző szeretetteljes humort. Jó szórakozás, gondolkodást kívánunk!

(A feladatsor apró csapdákat rejt! Ha messzire elkerülöd a könyvtárat és csak az internetre hagyatkozol, nem lesz hibátlan a megoldás!) 

2015. szeptember 21., hétfő

Óravázlataink

Az elmúlt hetekben elkezdődtek a könyvtári, könyvtárinformatikai órák a 8. és a 9. évfolyam számára. Blogunkon elérhetők azok az óravázlatok, amelyek mentén az órákon haladunk, így a csoportok is könnyen áttekinthetik – akár például az informatika érettségire készülve – , miről volt szó az órán. Az első órán könyv- és könyvtártörténettel, könyvtártípusokkal, dokumentumtípusokkal foglalkozunk, de már belekóstolunk a könyvtári állományegységek logikájába is. A második órán a raktári rend a téma, a harmadik órában kézikönyvek, folyóiratok használatával ismerkedünk sok gyakorlaton keresztül, a befejező alkalmon pedig a könyvtári adatbázisok kerülnek terítékre.

Kutatók Éjszakája - nálunk is!

Az Óbudai Árpád Gimnázium, s vele könyvtárunk idén is bekapcsolódik a Kutatók Éjszakája programjába: a rendezvényre 2015. szeptember 25-én kerül sor. A program részleteivel kapcsolatban az iskola felhívását közöljük:



Kedves Érdeklődők!

Az Óbudai Árpád Gimnázium az idén is csatlakozik a Kutatók Éjszakája programsorozathoz. Az idei rendezvény a fény jegyében zajlik majd, így iskolánkban is a fényhez kapcsolódó előadásokat láthat és hallhat a közönség szeptember utolsó péntekjén, szeptember 25-én.

Délután fél háromkor diákjaink fénnyel kapcsolatos előadásaival indítunk. Az Avram Hersko Verseny győztes diákjainak előadásából például megismerkedhetünk többek között a világító fehérjékkel.

Később látványos, fénnyel kapcsolatos kémiai kísérletek bemutatása következik, de ezzel párhuzamosan az érdeklődők egy remek kisfilmet is megnézhetnek, melyet egyik diákunk készített. Sor kerül két humán szakos kollégánk egy-egy izgalmas előadására is: Ady, Babits és Kosztolányi költészete, valamint a napfényes Provence a téma – ugyancsak a fény jegyében.

Késő délután dr. Bordács Sándor Junior Prima díjas fizikus érkezik, aki először megemlékezik a tavalyi, a tudományt és a jövőt jelképező fa ütetéséről, elhelyez egy időkapszulát is, majd fénnyel kapcsolatos kutatásairól szóló előadásával kápráztat el minket.

A programot a ballagási ünnepségeink méltán legnépszerűbb műsorszámával, a világító buzogánybemutatóval zárjuk este hét óra tájban.

A részletes programok megtekinthetők itt, valamint a Kutatók Éjszakája hivatalos oldalán.

Várjuk Önöket szeretettel!

2015. szeptember 15., kedd

Magyar Templeton Program

Ma indul a Templeton Program honlapja - 10 és 19 éves korú diákok online kognitív tesztek kitöltésével pályázathatnak, hogy bekerüljenek a program által támogatott 300 Junior Templeton Fellow közé. Az első 300 diákba be nem kerülő, de az első 2000 10-19 éves közé bekerülők meghívást kapnak a Magyar Templeton Program előadásaira és kreatív közösségébe, illetve a MATEHETSZ egyéb pályázataira is.
További információk a könyvtárban és szeptember 15-től a http://www.templetonprogram.hu/ weboldalon.

2015. szeptember 14., hétfő

Ismét elismerték munkánkat!

Újabb három évre megkaptuk a Kiváló Tehetségpont címet! Tanároknak, diákoknak egyaránt gratulálunk a sok szép eredményhez.



2015. szeptember 10., csütörtök

Új könyveink

Könyvtárunk állománya az idei tanév elején rögtön gazdagodott is néhány új kötettel. Ezekből szemezgetünk most, segítségül hívva a moly.hu ajánlóit.

Mohás Lívia: Önismereti napló lányoknak


Könyvnapló van a kezedben. Arra buzdít, hogy írd le a véleményedet. Miről? Mindenféléről. A világról. A gondolataidat is írd le! 

Ha valakinek nincs olyan barátja, akinek MINDENT el tud mondani, akkor is lehetnek olyan időszakai, amikor csak önmagával akar társalogni. És akadnak olyan témái, amiket csakis önmagával szeretne megtárgyalni. Akkor ott van számára a napló. A napló: tulajdonképpen ő maga. 
Ebben a könyvnaplóban egy felnőtt és egy gyerek beszélget. Minden rövid beszélgetésük után találsz néhány üres lapot. Ezen MINDJÁRT MEG IS KEZDHETED A NAPLÓÍRÁST! Rajzolhatsz is az üres lapokra. Beragaszthatod az adott hét emlékeit, mondjuk egy fényképet…, egy matricát…, egy autóbuszjegyet…, bármit, ami emlékeztet valamire. 
Jó tűnődést és jó naplóírást!

Lázár Ervin: Csillagmajor

Lázár Ervin (1936) a mai magyar prózairodalom talán legeredetibb hangú elbeszélője, s ez a méltán megcsodált eredetiség valóban az „írói hang” varázslatos tulajdonsága, amivel az író „megénekli” a világát. Ebben a kötetében a valaha volt pusztát és embereit, ahol gyerekkorát töltötte. Lázár Ervin ugyanis a Tolna megyei Alsórácegrespusztán nevelkedett, ez volt az ő gyerekkorának az Édenkertje, s nem is titkolja, hogy a nagyvárosból, ahol évtizedek óta él, „állandó nosztalgia húz vissza falura, isten háta mögötti helyekre”. Ez az isten háta mögötti emberi világ volt az ő írói képzeletének a nevelője, s kincses emlékeiből táplálkozik ma is, mert ez ugyanolyan gazdag és kimeríthetetlen terepe a teljes fényű létezésnek, mint a metropolisok vagy a megalopolisok kavargó-nyüzsgő élete, s az ember, akinél – Szophoklész szerint – „nincs csudálatosabb”, szívének reményeivel és sorsának nyomorúságával ebben a valóságot írói látomásokkal és költészettel át- meg átszőtt „Csillagmajorban” ugyanúgy megmutatkozik, mint a világnak bármelyik más színterén.

Vargha Balázs: Játsszunk a szóval!

Ki ne szeretne játszani? 
Mindenki, mert a játék érdekes, élvezetes és nem kötelező. Még azt is szívesen játsszuk, hogy tanulunk. A munka és a játék összefügg. És a tanulás is munka, de ha játékként fogjuk fel, nem érezzük nehéznek, fárasztónak és unalmasnak. 
Ez a „Játsszunk…” sorozat célja. megismerni a nyelvet, irodalmat, számtant, muzsikát úgy, hogy a sok-sok érdekes játékon és példán keresztül betekintsünk szerkezetébe, szabályaiba, hagyományaiba és lehetőségeibe. 
Vargha Balázs Játsszunk a szóval! című könyvében elénk állítja a szavak építőkockáit, és megmutatja, mi mindent lehet belőlük kirakni. megismerjük a szavak színét, hangulatát, a szójátékok fortélyait, a szavak összecsengésének tréfás trükkjeit és költői remekléseit. 
Mindebben pedig nemcsak mint olvasók, hanem mint alkotó játékosok is részt vehetünk. A példák után ott találjuk a felszólítást: keress te is hasonlókat, folytasd a sort! Amit tudsz, írd oda azonnal a mellékelt papírlapra, amit nem, annak nézz utána, hogy jobban megismerd, megszeresd és helyesen használd a magyar nyelvet. 
Jó játékot, jó szórakozást!

2015. szeptember 9., szerda

Társasjátékos klub indul


Jövő héttől ismét társasjátékos klub indul a könyvtárban Simon Péter tanár úr vezetésével. Az alkalmak hétfőnként fél három órakor kezdődnek, de nyolcadik óra után is lehet majd csatlakozni. Catan, Stratego, Repello... és még sok-sok játék! Ne aggódj, ha nem vagy rutinos, lesz szabálymagyarázat, jó társaság! :-)

Szeretettel várunk!

2015. szeptember 8., kedd

Online elérhető az új helyesírási szabályzat

A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének honlapján elérhető a napokban megjelent új magyar helyesírási szabályzat teljes szövege. A 12. kiadásban változott néhány szabály, ezért mostantól néhány szót másképp kell majd írni. Aki kíváncsi a változásokra, böngéssze át a szöveget, de a felületen lehetőség van arra is, hogy bármilyen szó helyesírását ellenőrizzük, hasznos segítség lehet a mindennapokban.

2015. szeptember 4., péntek

Közel ötszáz ingyen letölthető művészeti könyv

Jó hír a művészetkedvelőknek és művészettörténészeknek, ugyanis mostantól ingyenesen le lehet tölteni több száz művészeti könyvet, vagy publikációt. Eddig a Metropolitan Múzeum kiadványait és tanulmányait csak az Amazon.com-ról lehetett több mint száz dollárért beszerezni, most azonban egyszerűen csak rá kell keresni a kívánt irományra itt és indulhat az olvasás. A MET adatbázisában egyébként 1964-ig visszamenőleg lehet keresgélni, ahol a komplett könyvek mellett 400.000. nagy felbontású képet is ingyenes használatra bocsátott a múzeum.

2015. szeptember 2., szerda

Idei folyóirataink

Örömmel hirdetjük, hogy folyóirat-állományunk az idei tanévben sem apadt. Az alábbi folyóiratok közül választhattok - akár kölcsönzésre is - ha ellátogattok hozzánk:

2015. augusztus 28., péntek

Indul a mandula!


Szép új tanévet, sok örömet, élményt - no és persze sok jó könyvet kívánunk az új évre! Idén is készülünk rendezvényekkel, pályázatokkal, vetélkedőkkel, játékokkal - várunk titeket!

Könyvtárunk állományában a weben is kereshettek, ha használjátok online katalógusunkat - itt könyvtári azonosítótok segítségével saját kölcsönzéseiteket is ellenőrizhetitek.

A Tudásközpont az iskola Mozaik munkaközösségének része - arról, hogy kik vagyunk és mit csinálunk, az Óbudai Árpád Gimnázium honlapján olvashatsz.

Nyitvatartásunk az idei tanévben:
Hétfő: 8.00-15:30
Kedd: 8.00-15:30
Szerda: 8.00-15:30
Csütörtök: 8.00-15:30
Péntek: 8.00-15:30

2015. június 23., kedd

Vakációóó!

Szép, pihentető, (olvasmány)élményekben gazdag nyári vakációt kívánunk mindenkinek!
Találkozunk szeptemberben!


2015. május 27., szerda

Új könyveink

Az elmúlt időszakban - hála az osztályoknak, rukkolás barátainknak, adományozóknak - ismét értékes kötetek kerültek könyvtárunk állományába. Köszönet érte!

Szépirodalom

  • Balzac, Honoré de: Goriot apó
  • Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy Karnyóné ; Dorottya
  • Karinthy Frigyes: Gyermekkori naplók : 1898-1899; 1899-1900
  • Kipling, Rudyard: A gondolkodó bika : Válogatott elbeszélések
  • Kipling, Rudyard: Aki király akart lenni : Válogatott elbeszélések
  • Kipling, Rudyard: Riki-tiki-tévi
  • Mesék életről, halálról és újjászületésről (vál. Boldizsár Ildikó)
  • Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma
  • Shakespeare, William: Hamlet Prince of Denmark
  • Szerb Antal: A Pendragon legenda
  • Ulickaja, Ljudmila: Történetek állatokról és emberekről
  • Ulickaja, Ljudmila: Történetek gyerekekről és felnőttekről
  • Závada Pál: Idegen testünk

Szakirodalom

  • Csíkszentmihályi Mihály: A fejlődés útjai : A harmadik évezred pszichológiája
  • Dawkins, Richard: A valóság varázsa
  • E. Kovács Péter: Magánélet Mátyás király korában
  • E. Kovács Péter: Hétköznapi élet Mátyás király korában
  • Fábri Anna: Hétköznapi élet Széchenyi István korában
  • Moliére: Hat színmű
  • Nagy világatlasz országlexikonnal és tematikus fejezetekkel
  • Rózsahegyi Márta, Wajand Judit: Látványos kémiai kísérletek
  • Signier, Jean-Francois: Titkos társaságok
  • Szűcs Ágnes: Művészettörténet - divattörténet

2015. május 19., kedd

Ha már nincs rá szükséged, nekünk nagy segítséget jelent

Kedves Végzősök!

Összegyűjtöttük azokat a tankönyveket, amelyeket szívesen fogadunk. A támogatottaktól mindenképpen kérjük ezeket, de ha valaki nem támogatott, és nincs már szükség a könyvre, megkérjük, hogy ajánlja fel a könyvtárnak.

Figyelem! Az nem elég, ha a cím egyezik, a kódszámot is meg kell nézni.


New English File angol
Solutions - 2nd editions angol
LM-1080 Longman Exam Accelerator angol
Longman Exam Activator angol
Matura Plus angol
NT-17126/T Ének-zene ének
CE-0002 Középiskolai fizikapéldatár fizika
France-Euro Express francia
NT-16450/SZ Irodalom12.  szöveggyűjt. magyar
NT-56542 KON-TAKT 2   tk német
NT-56542/M KON-TAKT 2    mf német
NT-56441 Unterwegs Neu A  tk német
NT-56441/M Unterwegs Neu A  mf német
NT- 56442 Unterwegs Neu B   német
NT- 56442/M Unterwegs Neu B  mf német
NT-56505 Abitraining Oberstufe német
NT-56505/ Abitraining Oberstufe  mf német
Colores spanyol
MK-1115102/B Történelem III. történelem
MK-1215102-T Történelem IV.  történelem
CR-0080 Középiskolai történelmi atlasz történelem
NT-00880/FGy Matematika 8. feladatgyűjtemény matematika
NT-00880 Matematika 8. feladatgyűjtemény matematika
NT-16402 Matematika 12. matematika
KT 0320 és KT 0321 Egységes érettségi feladatgyűjtemény 1-2. matematika
NT-13135/1/NAT Matematika feladatgyűjtemény I.  matematika
NT-16125/NAT Matematika. Gyakorló és érettségire felkészítő… matematika
NT-16126/NAT Matematika. Gyakorló és érettségire felkészítő… matematika
NT-16127/NAT Matematika. Gyakorló és érettségire felkészítő… matematika
NT-15129/NAT Matematikai, fizikai, kémiai összefüggések matematika
NT-16129/NAT Négyjegyű függvénytáblázatok matematika

2015. április 17., péntek

Matektábor és kiállítás

Az idei Matektábor a TÁMOP Tehetséghidak program támogatásával valósult meg március végén a tavalyról már jól ismert pilisszántói Orosdy-kastélyban. Ebben az évben a Figurális számok, Sík csempézése, Fibonacci-sorozat, Aranymetszés és Fraktálok témaköröket jártuk körül.  A foglalkozások, alkotóműhely, akadályverseny, vetélkedő szervezésében és lebonyolításában 11. osztályos diákmentorok is segítették a szervező tanárok munkáját. A táborban készült anyagokat mutatja be a Tudásközpontban nyíló kiállítás. Szeretettel várjuk az érdeklődő diákokat és csoportokat!


A Matektábor diákjai a Sierpinski Carpet Project keretében készítették el azt a Sierpinski- szőnyeget, mely az aula falát díszíti. A fraktál 4. iterációjának mérete 165 cm * 165 cm. A világ különböző részein készült hasonló méretű négyzetekből 2016. júniusában Almeriában (Spanyolország) állítják össze a 7. iterációt, melynek oldala az előbbinek 27-szerese. 1916-ban  Waclaw Sierpinski lengyel matematikus adta meg a végtelen kerületű, ámde 0 területű alakzat konstrukcióját. Az óriás szőnyeg a 100. évfordulóra készül.  Részleteket az aulában vagy a projekt oldalán olvashatsz.






2015. április 1., szerda

Húsvét

Szép húsvétot, pihentető szünetet kívánunk mindenkinek! Húsvét után jövünk! :-)


2015. március 13., péntek

Új könyveink

Új könyveket kaptunk ismét - köszönjük adományozóinknak, az osztályainknak, rukkolás barátainknak!

Szépirodalom:


  • Corneille, Pierre; Racine Jean: Cid; Phaedra
  • Doyle, Arthur Conan: Sherlock Holmes and the Sport of Kings
  • Ende, Michael: Momo
  • Escott, John: Dead Man's Island
  • Goethe, Johann Wolfgang von: Gedichte
  • Jókai Mór: A kőszívű ember fiai
  • Mauriac, Francois: Regények
  • Mészöly Miklós: Saulus
  • Mikszáth Kálmán: A tót atyafiak, A jó palócok, Beszterce ostroma
  • O'Dell, Scott: Kék delfinek szigete
  • Sachar, Louis: Bradley, az osztály réme
  • Snicket, Lemony: A Series of Unfortunate Events : The Wide Window
  • Zola, Émile: Lourdes : Három város

Szakirodalom:


  • Anthes, Emily: Frankenstein macskája : A szép új világ állatai
  • Bono, Edward de: Pozitív hit : Emberség, boldogság, humor, segítőkészség, reménység, egészség
  • Gordon István: Gurulunk, repülünk... : Érdekességek a tudomány és a technika világából
  • Rapcsányi László (szerk.): A Biblia világa

2015. március 11., szerda

Öregdiák-találkozót tartottunk

Iskolatörténeti kiállítás az Óbudai Árpád Gimnáziumban

Március 3-án este, az idei árpádos öregdiák-találkozón különleges születésnapot ünnepeltünk. Éppen 75 éve, hogy 1940. április 15-én az árpádos diákok, tanárok ünnepélyesen birtokba vették a Nagyszombat utcai épületet. A Zsigmond téren álló, bérházból átalakított, már-már életveszélyes állapotú régi épületből való átköltözés három napon át tartott, és leírhatatlan öröm volt a vadonatúj, tágas, csodálatosan felszerelt, minden igényt kielégítő, igazi iskolaépület elfoglalása.


Az évforduló remek alkalom volt számunkra, az iskola könyvtárosai számára, hogy egy iskolatörténeti kiállítás keretében szélesebb közönség előtt is bemutassuk archívumunk anyagát, melyet Bertha Irma nyugdíjas kolléganőnk 2009 óta szisztematikusan gyűjt. Az iskola saját gyűjteménye folyamatosan bővül azokkal a féltve őrzött emlékekkel, amelyeket árpádos öregdiákoktól kaptunk és kapunk. Köszönet érte.  

Kiállításunk középpontjában a Nagyszombat utcai épület története, sorsa állt, de természetesen felidéztük az előzményeket is. Így együtt láthattuk, honnan indultunk, milyen épületekben laktunk az eltelt 112 év alatt.  Elsősorban az épületek történetére és a bennük folyó oktatásra koncentráltunk. A paravánokon elhelyezett szöveges összefoglalókat több mint száz fotó illusztrálta, ezt egészítették ki a tárlókban elhelyezett tárgyi emlékek, mint például eredeti diáksapka, jelvények, évkönyvek, bizonyítványok, levelek a régi időkből.


Vendégeink között több nemzedék egykori árpádosait köszönthettük, a frissen érettségizettektől kezdve a ma élő legidősebb generáció tagjaiig, akik még 1937-ben, a régi épületben kezdték meg tanulmányaikat, s azon kivételezettek közé tartoznak, akik még teljes szépségében láthatták-lakhatták az új iskolaépületet. Gyimesi Róbert igazgató úr köszöntője és az Árpád Gimnázium rövid műsora után a személyes beszélgetéseké, találkozásoké volt a tér, miközben vendégeink megismerkedhettek az iskolatörténeti kiállítással, és jelenlegi diákjaink vezetésével a pincétől a padlásig bejárhatták az épületet.

Az est díszvendége volt Tarlós István főpolgármester, aki az iskolához sok szállal kötődő árpádos öregdiákként és a III. kerület egykori polgármestereként felbecsülhetetlenül sokat tett azért, hogy visszakapjuk az eredeti, teljes iskolaépületet.

A találkozót követő napokban a jelenlegi árpádos diákok is megismerkedhettek a kiállítás anyagával. Úgy gondoljuk, minél többet ismerünk meg a múltunkról, az iskola hagyományairól, legendás igazgatóiról, tanárairól, annál erősebb az iskolához való kötődésünk, annál pontosabban értjük, ha az idősebb generáció „árpádista szellemről” beszél. 

Nagy álmunk valósult meg ezzel a kiállítással, amit jövőre személyes visszaemlékezéseken, történeteken alapuló interaktív tárlattal szeretnénk folytatni. 

Buncsák Piroska, Bertha Irma, Kámán Veronika, Rónyai Tünde

2015. február 16., hétfő

A magyar háziverseny februári fordulója

Idén ez az utolsó feladatlap. A megoldáshoz használható szöveget a magyartanároktól tudjátok elkérni.

2015. február 12., csütörtök

A magyar háziverseny januári fordulójának eredményei

Ismét sok olyan eredmény született, amely csak egy-két ponttal tért el a legjobbtól. Szinte mindenkinek a bibliai eredetű szólások eredetét és magyarázatát megkívánó feladat sikerült a legjobban. Ez nagyon jó!

Annak azonban nem örültem, hogy többen ellenőrizetlen forrásokból dolgoztak, holott a könyvtárban minden kérdésre PONTOS választ találhattak volna.

Az eredményeket legkésőbb hétfőn a magyartanároktól lehet megtudni, a helyes megoldások itt találhatók.

2015. február 9., hétfő

Ne ítélj a borítóról! avagy: könyves vakrandi a könyvtárban



Ünnepled a Valentin-napot? Tegyél rá egy lapáttal! Ki nem állhatod? Adj neki egy esélyt :-) Ítélsz a borító alapján? Itt a helyed!
Február 11. és 20. között könyves vakrandit tartunk a könyvtárban. A borító nem, csak néhány sejtelmes információ lesz a birtokodban - vidd el egy jó helyre és töltsetek együtt pár vidám/komoly/sírós/beszélgetős órát!

2015. január 28., szerda

100 év - 100 kép

A gimnázium alapításának 100. évfordulójára (2002-ben) Lévay Zsolt, a gimnázium akkori tanára (és egykori diákunk) dolgozta fel a gimnázium történetét, amit könyv formában is megjelentettünk 100 év – 100 kép az Árpád Gimnázium történetéből címmel. A szerző jóváhagyásával a könyv teljes anyaga elektronikus formában innen letölthető.

2015. január 27., kedd

Normális vagyok egyáltalán?

Előfordult már, hogy azt kívántad...

  • bárcsak idősebb lehetnél?
  • bárcsak több pénzed lenne?
  • bárcsak jobban néznél ki?
  • bárcsak lecserélhetnéd a szüleidet?
Érezted már azt, hogy "Engem senki sem ért meg?"

Tűnődtél már azon: "Leszek egyszer én is szerelmes?"
Kérdezted már magadtól: "Normális vagyok egyáltalán?"

Ha a fenti kérdések legalább felére "igennel" válaszoltál, akkor teljesen normális vagy!

...és az is biztos, hogy Andrew Mattews Legyél boldog tinédzser című könyve kötelező olvasmány - a jobbik fajtából ;-) Az amerikai motivációs író könyvei 61 országba jutottak már el, 23 nyelvre fordították le őket - egyike a világ legkeresettebb motivációs trénereinek. Számos könyvet írt tizenéveseknek (és kapaszkodj, kamaszok szüleinek is) a boldog életről és arról, amit tehetünk érte, barátságról, emberi kapcsolatokról.

Megtaláljátok a könyvtárban, de belelapozhattok online és olvashattok idézeteket a Citatumon.

2015. január 23., péntek

Hogy a naplóról ne csak a félévzárás jusson eszünkbe... :-)

Te írtál már naplót? Őrzöd-e az írásaidat? Visszaolvasod-e őket néha? Szívesen olvasnád mások visszaemlékezéseit is? Ezúttal könyvtárunk gyűjteményének naplóiból válogatunk: találtok vicceseket és komolyakat, fiktíveket és valóságosakat, fiatalok, gyerekek, felnőttek által írtakat. Hogy a naplóról ne csak a félévzárás jusson eszünkbe... :-)


Karinthy Frigyes: Gyermekkori naplók – 1898–1899 / 1899–1900 
Nem hiszem, hogy sok író van a világirodalomban, akinek felnőtt életműve gyermekkori írásaival kezdődik. Ez is karintiáda, e rendkívüli egyéniség életére jellemző adalék. Mintha az érett és kiteljesedett művész utólag és visszamenőleg találta volna ki gyermekkori naplóit, regényeit, verseit – és mintha az éretlen gyermek tizenéves korában előre meghatározta volna későbbi írásainak jellemzőit, témáit, szemléletét, hangulatát. (részlet az Utószóból - Szalay Károly)

Mark Twain: Ádám és Éva naplója 
Hallott-e valaki Samuel Langhorne Clemensről? Csak a nagyon művelt irodalomtörténészek. De Mark Twain hajósinasról, aki egy mérő ónnal méregette a Mississippit, van-e három méter és nyolcvan centi mély, mert akkor nem feneklik meg a hajó (ezt jelenti az írói álnév), továbbá az aranyásóról és az Oxfordi Egyetem díszdoktoráról, Tom Sawyer és Huckleberry Finn halhatatlan alakjának, valamint az Artúr király udvarában ügyeskedő jenkinek megalkotójáról mindenki tud. Mark Twain egyik legbájosabb könyve az Ádám és Éva naplója; a bölcs irónia klasszikusa. Jean Effel két esztendős volt 1910-ben, mikor Mark Twain elhunyt. Lenin- és Béka-díjai ellenére zseniális karikaturista és rajzfilmtervező, aki a világ teremtésétől Franciaország történelméig mindent meg tudott rajzolni a maga összetéveszthetetlenül bájos módján. 


Townsend, Sue: A 13 és 3/4 éves Adrian Mole titkos naplója
Hogyan viseli Adrian Mole (aki megtévesztő neve ellenére fiú) pattanásait, anyja el-, majd visszaköltözését, apja munkanélküliségét, nagyanyja harciasságát, a saját, valamint öreg barátja kutyáját, olykor csapodár szerelme közelségét, távollétét, a trónörökös esküvőjét, a mandulaműtétet és a zoknit 1982-ben? Hazájában, Angliában már mindenesetre több millióan e titkok tudói. Vagy mert a könyvet olvasták, vagy mert az abból készült musicalt látták, esetleg a BBC rádiójátékát hallgatták.


Anne Frank naplója : 1942. június 12 - 1944. augusztus 1. 
Tavalyelőtt lett volna ötvenéves Anne Frank. Életéről naplója vall, halála körülményeiről egy újságíró, Ernst Schabel tovább nyomoz. Anne Frankfurt am Mainban született, de a fasizmus uralomra jutása után, 1933-ban szüleivel Amszterdamba emigrált. A náci zsidóüldözés miatt két évig 1942–1944-ben nyolcadmagával egy amszterdami ház rejtekében bujkált. Egész idő alatt naplót vezetett, mindaddig, míg fel nem jelentették és el nem hurcolták őket. Anne Frank Bergen-Belsenben, a koncentrációs táborban halt meg 1945. március ?-án.

"Az ember gazdagságot, tekintélyt, mindent veszíthet, a lelki boldogsága azonban legfeljebb csak háttérbe szorulhat, de újra és újra éled, amíg csak él. Amíg bátran nézel az égre, addig érzed, hogy tiszta a lelked és újra boldog leszel."

Berr, Héléne: Héléne Berr naplója : 1942 - 1944 
„Ma a metrón az jutott eszembe, hogy vajon az emberek felfogják-e, mit jelent húsz évesen helyt állni ebben a rettenetes viharban, amikor ebben az életkorban éppen hogy a világ szépségét kellene befogadnunk, és ki kellene tárnunk a szívünket az embereknek?” Hélène Berr úgyszólván első perctől tisztában van vele, hogy történelmi időket él, és aggályos pontossággal jegyez fel minden említésre méltót, a megszállt Párizs hétköznapjait; azt a világot, amely fokról fokra merül az egyre áthatolhatatlanabb sötétségbe. A huszonéves lány 1942 kora nyarától 1944 kora tavaszáig dokumentálja érzéseit, élményeit, gondolatait. De a könyv nemcsak arról ad mesteri képet, hogyan ritkul meg egy nagypolgári család körül lassan a levegő, hanem arról is, mennyi lelkierő, méltóság, együttérzés, tudatosság, emberi tartás, bátorság, sőt, hősiesség volt ebben a törékeny diáklányban.

Az olvasó ezt a közel hatvan év múltán előkerült művet – a számos publikált visszaemlékezés közül – akaratlanul is Anne Frank naplójával állítja párhuzamba. Az írás személyessége és közvetlensége a Journal d'Hélène Berr-t az egyik legkeresettebb könyvvé tette Franciaországban.

Az ismertetések és a képek a moly.hu-ról származnak.