Oldalak

2017. december 20., szerda

Kenguruk, koalák: könyvjelzőket kaptunk Ausztráliából

A közelmúltban újabb - erre a tanévre az utolsó - könyvjelzőcsomagot kaptunk, ezúttal Ausztráliából a mi 8. a-s csoportunknak. A Warrnamboolból érkezett borítékban nemcsak a diákok alkotásait találtuk, de sok kedves meglepetést is, ismertetőt Ausztráliáról, az Emmanuel College-ről, ahol a résztvevők tanulnak. Az árpádosok munkáját ez alkalommal is Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő segítette. Köszönjük! :-)


2017. december 11., hétfő

Gyűlnek a cipősdobozok

Gyűlnek a könyvtárban a színes cipősdobozok - még péntekig várjuk a felajánlásokat: az összegyűlt ajándékokat hétfőn szállítjuk majd tovább a cipősdoboz.hu adománypontjára. Köszönjük mindenki támogatását!


A magyar háziverseny novemberi megoldásai és decemberi feladatlapja

Az előző forduló megoldását itt találod.
A decemberi fordulóban az internet által létrejött kapcsolatok múlt századi értelmezését elemezzük. Jó szórakozást!

2017. december 4., hétfő

Karácsony a könyvtárban

Az egyre hidegebb napok, a hópelyhek, az díszbe öltöző utcák, az áruházak plakátjai mind-mind emlékeztetnek a karácsony közeledtére. A könyvtárat is karácsonyi díszbe öltöztettük már, és amikor ez a poszt készül, épp arra várunk, hogy a Mikulás megérkezzen a könyvtárba. Egyszóval: közeledik a karácsony!

Idén is két, immár hagyományos programmal várjuk az ünnepet.

Cipősdobozos ajándékgyűjtésünkkel az országos karitataív akcióba kapcsolódunk be: rászoruló családok, gyermekek számára gyűjtünk karácsonyi ajándékot, és próbáljuk kicsit szebbé, igazi ünneppé tenni a decembert. A plakáton minden fontos információt megtaláltok:


A karácsonyi szünet kezdetéig könyvbörzét is tartunk a könyvtárban: 100-300 Ft-os áron válogathattok új és antikvár állapotú könyveink közül: szépirodalmi és ismeretterjesztő irodalom, tankönyvek és idegen nyelvű könyvek is várnak benneteket a könyvtárban - ki tudja, akár karácsonyi ajándékra is leltek nálunk!



Szép adventi készülődést
és boldog ünnepeket kívánunk!

2017. november 29., szerda

Bretagne itt

Szebenyi Katalin tanárnő vezetésével november 17-én breton délutánt tartottunk a könyvtárban. Az előkészületek már kora délután megkezdődtek: sült a breton palacsinta és főtt a tea, hogy a táncház után kipilledő diákok ne maradjanak muníció nélkül. :-)


A délután breton kvízjátékkal kezdődött, amelynek megoldásait közösen megbeszélve ismerkedhettünk meg a breton kultúra jellegzetességeivel, a különleges nyelvvel, néptáncokkal népviseletekkel és a zenével. Dallamokban a kvíz után sem volt hiány: közösen megtanultunk egy breton éneket, majd egy rögtönzött táncházban a breton körtáncok alapjait is elsajátíthattuk.


A közös tánc után a közösen sütött palacsintán osztozott a mintegy negyven diákból, a nálunk gyakorlatukat végző egyetemi hallgatókból és tanárokból álló társaság.

Köszönjük a szép délutánt! :-)
További képek és videók találhatók képgalériánkban.

2017. november 28., kedd

Profi vagy az internetes keresésben?

Lássuk! A szegedi egyetem online versenyt hirdet, amelyen különböző érdekes témákhoz kell internetes anyagokat gyűjteni. Ez már önmagában is szórakoztató, hasznos, de komoly nyereményekre is számíthatnak a legjobbak.

2017. november 22., szerda

Könyvjelzők Portugáliából

Nagy öröm ért bennünket: néhány napja megérkezett az első, sőt az első KÉT könyvjelzőcsomagunk Portugáliából, a 8. b és a 9. d partnercsoportjától. Talán még nem is kaptunk ennyire szép csomagokat! :-) A diákok tanárai, Lúcia, Lia, Diamantino és Fernanda egy szép levelet is küldtek, amiben röviden bemutatták iskolájukat. A résztvevő gyerekek 7-9. osztályosok, és nem is egy iskolába, hanem öt portugál kisváros, Carregosa, Cesar, Fajoes, Macieira de Sarnes és Pindelo közös iskolacsoportjában tanulnak. A 8. b-sek a fajoesi, a 9. d-sek a carregosai tagintézmény diákaival cserélnek könyvjelzőt: munkájukat rajztanáruk, Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő vezette és segítette.

Ízelítőül álljon itt néhány fotó a szép munkákról:






2017. november 16., csütörtök

A magyar háziverseny októberi és novemberi fordulója

Kezdjük az októberrel! Olyan sok jó megoldás érkezett, hogy szinte csak a maximális pontszámmal lehetett ötöst kapni. Néhányan azonban most is megelégedtek az internetes keresők első találatával és pl. nem vették figyelembe, hogy a Halotti beszéd költői említését és nem zeneművet vagy nyelvi elemzését kértem a feladatban. 

A novemberi feladatlapot Molnárné Vámos Katalin tanárnő állította össze. Az Arany-emlékév kapcsán Arany János művének értelmezése a cél.

2017. október 27., péntek

Breton délután

November 17-én a hatodik óra után breton délutánt tartunk a könyvtárban: lesz palacsinta, tangóharmonika, breton táncok, mulatság - nemcsak a franciát tanulóknak! A hely szűkössége miatt azonban előzetes jelentkezésre van szükség: Szebenyi Katalin tanárnőnél regisztrálhattok.

Szeretettel várunk mindenkit!


2017. október 24., kedd

Indul az Átváltozások alkotópályázat!

Kedves Diákok!

Amint látjátok, erre a tanévre is kitaláltunk nektek egy érdekes pályázati témát. A korábbi évekhez hasonlóan a legjobb pályázó idén is elnyerheti 10 000 Ft-os fődíjat, a többi díjazott között pedig további 40 000 Ft-ot osztunk szét. 
A pályázat elkészítésekor vegyétek figyelembe az alábbi tudnivalókat, szabályokat.
  • Az elkészült pályamunkákat a KÖNYVTÁRBAN KELL LEADNI!
  • A pályázaton szerepeljen: NÉV, OSZTÁLY, SZAKTANÁR NEVE.
  • A pályamunkákat továbbküldjük a szaktanároknak, akiktől a jól sikerült alkotásokért ötöst is kaphattok.
  • FORRÁSJEGYZÉK KÉSZÍTÉSE: ha pályamunkátok elkészítéséhez más munkáját is felhasználjátok, mellékeljetek a forrásokról jegyzéket. Ennek elkészítéséhez kövessétek a feladatlapon található ajánlott források leírásának módszerét! Az internetes források adatait is pontosan adjátok meg, erre ugyancsak találtok mintát a feladatokban.
  • Terjedelem: 
    • esszé: 3-4 oldal
    • film: 10-15 perc
    • prezentáció: 15-20 dia 
  • Az esszéket nyomtatott formában és elektronikusan is leadhatjátok! 
  • Ahol a feladat jellege lehetővé teszi, dolgozhattok csapatban (3-4 fő).
  • Egy diák több pályázatot is beadhat, de egy műfajban (pl. prezentáció, tabló stb.) csak maximum kettőt. 
  • Az ajánlott szakirodalmi művek általában elérhetők a mi könyvtárunkban, amennyiben máshonnan kell kölcsönözni, abban is tudunk segíteni. 
Kérdéseitekkel bátran forduljatok az adott tantárgyat tanító tanárotokhoz vagy a könyvtárosokhoz! 

Köszönjük a Nemzetközi Szluha Alapítvány 50 000 Ft-os támogatását!

BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2018. JANUÁR 3.

Eredményhirdetés (értékelés, jutalmazás): 2018. február 9-én a könyvtárban. 

Jó munkát kívánunk, és várunk benneteket!
A könyvtárostanárok




2017. október 6., péntek

Október: az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapja

Az október beköszöntével ismét kezdetét vette az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapja. A hónap ez évi mottója: Az iskolai könyvtár kultúrákat kapcsol össze. Szeretnénk megünnepelni mi is ezt a különleges hónapot.



  • A már hagyományossá vált nemzetközi könyvjelzőcsere-programban idén is négy osztályunk, a 8. a, 8. b, 8. c és 9. d osztály vesz részt rajztanáruk, Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő vezetésével.
  • A szintén az iskolai könyvtárak nemzetközi szervezete, az IASL által koordinált Skype-projektben a 8. a-ból verbuválódott csoportok vesznek részt angoltanáruk, dr. Széllné Hajdú Indira segítségével.
  • Harmadikként - ahogy azt olvashattátok -, meghirdettük a Kultúrák kapcsolata a könyvtárban című pályázatunkat olyan tanulóknak, akik személyes élményeik (ott születtek, hosszabb ideig maguk éltek ott, közeli rokonuk él ott …) alapján be tudnak mutatni egy másik országot.
Várunk benneteket a könyvtárba októberben is! 

2017. október 5., csütörtök

Kultúrák kapcsolata a könyvtárban

Pályázati felhívás

A könyvtárostanárok nemzetközi egyesülete minden évben egy-egy téma köré szervezi a programjait. Ebben az évben a kultúrák kapcsolata került előtérbe. Ehhez kapcsolódik éves könyvtári programunk is, amelyhez a segítségeteket kérjük.

Pályázatot hirdetünk olyan tanulóknak, akik személyes élményeik (ott születtek, hosszabb ideig maguk éltek ott, közeli rokonuk él ott …) alapján be tudnak mutatni egy másik országot.

A pályázatban szerepeljen az ország földrajzának, történelmének, társadalmának, kultúrájának bemutatása! Törekedjetek minél érdekesebben bemutatni az ország különlegességét, a mi kultúránktól eltérő sajátosságait.

Formai megkötés nincs. Lehet film, tabló, album, dia, írott beszámoló stb. Terveink szerint havonta egy-egy országot kiállítás keretében bemutatnánk a könyvtárban. A szóbeli beszámolókra az Árpád-napokon kerül sor.

Jutalmazás:
Az érintett szaktanárok remélhetően osztályzatban is megmutatkozó értékelése mellett kisebb jutalomra is számíthattok az iskolanapon. De a legnagyobb jutalom az, hogy megoszthatjátok élményeiteket társaitokkal egy másik kultúráról.

Formátumok:
  • plakát, poszter
  • film
  • dia
  • album
  • társasjáték kvízkérdésekkel (és megoldással)
  • szóbeli beszámoló az Árpád-napon esetleg vetítéssel
  • interjú egy másik kultúrával kapcsolatban tapasztalatot szerző gyerekkel (kétszemélyes feladat)
  • stb.

Jelentkezni a könyvtárban lehet, a pályázat megvalósításában is segítünk!


2017. szeptember 28., csütörtök

A magyar háziverseny októberi fordulója

Újra jelentkezünk!

Olvasásra, kutatásra, gondolkodásra késztető öt feladatlapból és egy szóbeli fordulóból álló csapatversenyünk (két gyerek egy csapat) első feladatlapját itt olvashatjátok.

Figyelem: a  könyvtár használata nélkül nem lehet megoldani!


2017. szeptember 11., hétfő

Új tanév, új könyvek

Boldog új tanévet mindenkinek! :-) Az új év - még alig köszöntött be - máris új könyveket hozott a házhoz: köszönjük rukkolás barátainknak, adományozóinknak! Lássuk, miből szemezgethettek szeptembertől!

Gimesi Dóra et al.: Időfutár 1. A körző titka


Hanna nemrég költözött Budapestre, minden szokatlan: új lakás (egy hetedik kerületi gangos bérház), új iskola (a Sigray), új tanárok, és persze új osztálytársak. 
Ha ez még nem lenne elég: úton-útfélen egy fura öregemberbe ütközik, megbolondul a számítógépe… és az egésznek valahogy köze van ahhoz a rozsdás körzőhöz, amit az utcán talált. 
Vajon miért kell mindenkinek ez a körző? Mit akar vele kezdeni Sándor, a vén ócskás, és miért nem tud Hanna sem megválni tőle? És mi köze mindennek Bécshez, a Sakkozó törökhöz és Bujdosónéhez, a töritanárhoz? 
A rejtélyek kinyomozásában segít Hannának Zsófi, a szuperokos szegedi barátnő, és Tibi, a kicsit lassabb eszű, de hűséges osztálytárs. A kalandok szüneteiben pedig arra is van idő, hogy barátságok szakadjanak meg és szülessenek újjá, no és persze szerelmek is szövődnek… 

Gimesi Dóra et al.:  Időfutár 2. A királynő palástja


„Nem ​emlékszem az utazásra. Az utolsó kép, ami megmaradt, hogy behúzom a mattot a sakktáblán, aztán minden elsötétül…” 
Hová tűnt Hanna? Mindenki őt keresi. Zsófi és Tibi egész nyáron nyomok után kutat, de mikor nem jutnak eredményre, kénytelenek bevonni az okostojás Ervint és Bulcsút a keresésbe. Sőt, még az a nyávogós Edina is rájuk akaszkodik, a mitugrász Szabikáról nem is beszélve. De nem elég, hogy meg kéne találni Hannát, még az üldözőket is le kell rázni! Hanna eltűnése és az időgép ugyanis a Felemásszemű fantáziáját is megmozgatja. Ráadásul a rendőrség is sejti, hogy Tibiék többet tudnak, mint amennyit elárulnak. De Hannának sem sokkal könnyebb az élete a 18. században. A varázsfuvola próbáiba csöppenve (ezúttal az igaziba!) a színházban inaskodik, Mozart után kajtat a kocsmákban, sőt előbb -utóbb megtanulja, mi is az a kiskacaj. Senki sem az, akinek látszik. Sem Bécsben, kétszáz évvel ezelőtt, sem Budapesten, 2012-ben. Vajon ki a barát, és kitől kell tartani? Mindenki gyanús… 

Böszörményi Gyula: Gergő és az álomfogók


Ki ne vágyna rá, hogy esténként, mikor elalszik, egy beszélő farkaskölyök szegődjön mellé álmában, és elkísérje kalandozásaiban? Az Álomfogó hőse, Gergő viszont egyáltalán nem kívánja a farkaskölyök társaságát, mint ahogy azt se, hogy az általa csak Bolhásnak becézett segítőjével együtt vágjon keresztül az álmok néha mulatságos, máskor fenyegető erdején. Gergő családja váratlanul meghívót kap a Vajákosok, Táltosok, Énekmondók, Sámánok és Egyéb Révülők Találkozójára. Az Álomfogó színes, kavargó világba repíti olvasóját, de hétköznapi gondjainkra ad választ.

David Almond: A Vadóc


A tizenéves Blue Baker egy történeten dolgozik. Nem varázslókról meg tündérekről meg „boldogan éltek”-ről szóló mesét, hanem egy igaz történetet ír vérről, magányról, félelemről, kalandokról… Mert ilyen a való élet. Legalábbis Blue számára. Mivel meghalt az édesapja, és Hopper, a városi vagány rászállt.
De Blue fura, vad, varázslatos és sötét története saját életet él, és mikor a vadóc éjszaka meglátogatja Hoppert, Blue elgondolkodik rajta, hogy hol végződik ő, és hol kezdődik a vadóc.

Gregory Hughes: A holdat az égről…


Marie Claire egy különleges, vagány kamaszlány, aki bátyjával, Bobbal és édesapjával él. Az apa halála után a két testvér New Yorkba indul, hogy felkutassák sosem látott nagybátyjukat. A Central Parkban töltik az éjszakákat, és a legpuccosabb szállodába lógnak be kávézni. Megismerik a környéken lakó hajléktalanokat, új barátságokat kötnek, s a kalandok közben életre szóló tapasztalatokat szereznek. Bizony, azzal is szembe kell nézniük, hogy jó és rossz embereket egyaránt az útjukba sodorhat az élet, és nem biztos, hogy az utazás ott ér véget, ahol eredetileg tervezték…

Anthony Horowitz: A Sólyom gyémántja


Nick, a tizenhárom éves londoni srác szép kis ügybe keveredik. Mintha a nagyvilág összes nehézfiúja őt és a bátyját üldözné, aki a világ talán legmaflább magánnyomozója. Egy ideig nem értik a dolgot, hiszen csak egy doboz bonbont bíztak rájuk megőrzésre. Ennyire édesszájúak lennének a bűnözők?

Mathias Malzieu: A szív mechanikája


Úgy ​szeretjük egymást, mint két megelevenedett gyufa. Nem beszélünk, lángra gyúlunk!
1874-ben, minden idők leghidegebb napján, mikor a paranormális kutyahidegben a szökőkutak is jégcsokorrá dermednek, Edinburghban Madeleine, a bába, gyógyító csodadoktor, a számkivetettek istápolója egy megesett rosszlány gyermekét segíti világra. A veszett hidegben az újszülött szíve megfagy, Madeleine pedig hirtelen ihlettel egy óraszerkezetet ültet be helyette. 
A kis Jack selejt portéka, ráadásul különösen kényes is: hogy életben maradhasson, meg kell tanítani, hogyan bánjon a szívével, az ön- és közveszélyes, hegyes mutatókkal, de legfőképpen arra, hogy a szerelem végzetes lehet a számára. Ám az óramű-szívnek sem lehet parancsolni, Jack a leheletfinom Acacia táncosnő rabja lesz, fél Európán át követi, mint az árnyék, megvív érte száz veszéllyel, versenyt fut a könyörtelen idővel, amely belülről emészti…

Forrás: Moly.hu

2017. május 29., hétfő

Dó, ré, mi... könyvajánló

Hála a könyvtár barátainak és a Rukkolának, az utóbbi hetekben ismét több izgalmas könyvvel, köztük számos kortárs ifjúsági regénnyel gazdagodott gyűjteményünk. Az már igazán csak a véletlen műve, hogy a legutóbbi három címe is mi-vel kezdődik... :-) Mi is ajánljuk ezeket a történeteket - itt az idő és a lehetőség arra, hogy még a tanév vége előtt a nyári vakációra is kölcsönözzetek! Íme egy kis kedvcsináló. :-)


Linda Sue Park: Min mester inasa


Két dolog létezik, amelynek látványát az ember soha nem unja meg – hallotta valahonnan Daru hangját – a tűzét és a vízesését. Mindig ugyanaz, és mégis mindig változó.

Távoli tájon, távoli korban játszódik az Amerikai Gyermekkönyvtárosok Szövetségének elsődíjas ifjúsági könyve. Egy kiskamasz – aki a történet végén már fiatalember – reménytelen helyzetből indul a középkori Koreában. Nevelőapjával a hajléktalanok sorsát éli. Ám a híd alól – lakóhelyükről – újra és újra odalopódzik a falu legtekintélyesebb porcelánművesének ablakához, és lenyűgözve bámulja Min mester munkálkodását. Rengeteg megpróbáltatást és kalandot kell Kórónak, a könyv hősének átélnie, mire vágya beteljesülhet, és a mester tanítványává fogadja.



Mette Jakobsen: Minou szigete


Csodálatos volna, ha lehetne még egy szívünk. Az ember bármikor fogadhatna váratlan látogatókat.

Ez a történet egy szigetről szól, ami olyan kicsi, hogy egyetlen térképen sem szerepel. Egy kislányról, akinek az édesanyja egy évvel ezelőtt elindult otthonról a legszebb cipőjében és soha többé nem tért vissza. Szól még Tiszteletesről, aki japán tornagyakorlatokkal tölti az idejét, Ládásról, aki különleges dobozokat szállít a világ minden tájára. Meg Nevenincs kutyáról, aki nagyon szereti az almás sütit, a tüzes karikákon való átugrálást viszont annál kevésbé. Amikor a tenger egy ismeretlen fiút sodor a partra, az ő egyhangú életük teljesen felborul, Minou pedig nyomozásba kezd… Ennek az elbűvölő regénynek ott a helye a műfaj legnagyobb klasszikusai, A kis herceg és A végtelen történet mellett. Mette Jakobsen 1964-ben született a dániai Koppenhágában. Jelenleg a Sydney melletti Newportban él és kreatív írást tanít.


Virginia Macgregor: Milo szerint a világ


Ami kívül esik a fókuszodon, nem olyan fontos, csak az emberek túl nagy hangsúlyt tesznek rá. Amit mindenki lát, az nem olyan érdekes. Amit te látsz, az már valami!

A kilencéves Milo Moonnak retinitis pigmentosája van: a szeme egyre romlik, idővel meg is fog vakulni. Egyelőre még egy kulcslyuknyi résen át elég jól látja a világot, olyannyira, hogy sokkal több mindent vesz észre, mint mások. Amikor Milo imádott Nagyiját idősek otthonába kell adni, a kisfiú hamar rájön, hogy sötét dolgok történnek a Nefelejcs nevű intézményben. A felnőttek eleinte nem hisznek neki – az illegálisan Angliába menekült, fiatal szír szakács, Tripi kivételével. Másik lelki támasza Hamlet, a házimalac. Milo belevág, hogy leleplezze az otthont igazgató Thornhill nővért… 
A kiskamasz Milo önként vállalt küldetése éppen egy nehéz időszakra esik: apja új családot alapít, kilép Milo életéből; anyja depressziós lesz; az iskolában kudarcok és megaláztatások érik, így a gondok fojtogatóvá válnak. Lassacskán azonban – ahogy Milo kezdi elveszteni a szeme világát – feldereng a fény az alagút mélyén…

Az ajánlók forrása: moly.hu

2017. május 22., hétfő

Zsákmányoltunk

Sok-sok új ifjúsági regény érkezett és van érkezőben, köszönhetően a Rukkola könyvcserélőnek - akár már most is kölcsönözhettek belőlük a nyári szünetre! Mindenkit várunk szeretettel a könyvtárba! :-)


2017. március 22., szerda

Új óravázlataink

Blogunk leglátogatottabb menüpontja új óravázlatokkal bővült: a nyolcadik évfolyam diákjai a második félévben a kézikönyvek legfontosabb típusaival és használatukkal, valamint a folyóiratokkal ismerkednek három tanórán keresztül. A kézikönyvekről szóló óravázlat itt, a folyóiratokkal foglalkozó óravázlat itt található.

2017. március 14., kedd

A magyar háziverseny idei utolsó fordulójának megoldásai

Itt található. Jó volt látni, hogy ezek a gondolkodtató feladatok sok csapatnak sikerélményt jelentettek, a beküldött munkák csaknem fele kiváló volt.

A döntőbe jutott csapatoknak jó versenyzést kívánok. A döntőre való felkészülésről  a magyartanárok tájékoztatnak.

2017. március 13., hétfő

Árpádos képzőművészek az öregdiák-találkozón

Március első keddjén, az árpádos öregdiákok hagyományos találkozóján megint büszkék lehettünk egy kicsit. Ezúttal a képzőművészek álltak a középpontban, összesen huszonhat művész: festők, grafikusok, szobrászok, fotográfusok. 

Az aulában tartott megnyitón Herczeg János, 1952-ben érettségizett diákunk egykori rajzórai történeteken keresztül két művésztanár, a legendás Kássa Gábor és Szövényi-Lux Géza portréját rajzolta meg rendkívül élvezetesen és érzékletesen.


Ezután a látogatók felkerekedtek, hogy a könyvtárral egybenyitott galérián megtekintsék a kiállítást. Tizenkét egykori tanárunk és tizennégy egykori diákunk művészi életútjával, illetve alkotásaival ismerkedhettek meg, az 1910-es évektől kezdve egészen napjainkig. 

A sor Mátrai Vilmos festőművésszel indul, aki 1904-től tizenhat éven át tanított művészi rajzot gimnáziumunkban. Ahogy Gyimesi Róbert igazgató úr bevezetőjében említette, számunkra is tanulságos volt látni, hogy a nálunk tanító rajztanárok szinte valamennyien egyben művészemberek is voltak. Talán ennek is szerepe volt abban, hogy diákjaik közül sokan a képzőművészet különböző területeit választották, ahol nagyszerű pályát futottak be, különböző művészeti díjak birtokosai lettek. Említsük meg, hogy öten közülük Munkácsy-díjasok, többen érdemes művészek, kiváló művészek.



Az alkotók közül nagyon sokan eljöttek, öröm és megtiszteltetés volt velük találkozni, beszélgetni. És persze jó volt látni a sok érdeklődőt, az évről évre visszajáró árpádosokat is. Az alkotások nézegetése közben a könyvtárat örömteli találkozások, baráti beszélgetések zsivaja töltötte meg. 

A találkozó szomorú aktualitása volt, hogy Burger Barna fotográfus, 1984-ben végzett diákunk már nem lehetett köztünk, néhány nappal ezelőtt bekövetkezett halála miatt. Alkotásaival mégis velünk volt, emlékét megőrizzük. 

A kiállítást egy hétig nyitva tartja kapuit, hogy az ifjabb árpádosok is láthassák, mit hagytak rájuk örökül a nagy „öregek”.

Buncsák Piroska


2017. február 16., csütörtök

A magyar háziverseny januári fordulójának megoldása

Viszonylag kevesen oldották meg a feladatlapot, de annál sikeresebben. Sokan merészkedtek el egészen  a könyvtárig, sőt még könyvet is használtak (nem csak az internetet).  Az ő megoldásuk csaknem hibátlan volt. Gratulálok!

2017. február 15., szerda

Árpádos képzőművészek kiállítása az öregdiák-találkozón

2017. március 7-én 18 órakor ismét megtartjuk az árpádos öregdiákok találkozóját. Az idei találkozóra képzőművészeink alkotásaiból készítünk kiállítást. Ízelítőt adunk egykori tanáraink, diákjaink munkásságából, akik a tanítás mellett magas szintű művészi tevékenységgel foglalkoztak, illetve az Árpádból kikerülve elismert, neves művészekké váltak.



Minden egykori és jelenlegi árpádos diákot és tanárt szeretettel várunk! 

Lezárult a vándorlás alkotópályázat

Az alkotópályázat záró eseményét február 3-án, a pénteki osztályfőnöki óra idejében tartottuk. A díjazott diákokon kívül több tanár is eljött, hogy meghallgassa, milyen értékelést kapott tanítványa(i) pályázata.


Az iskolánk egykori rajz és művészettörténet tanáról elnevezett Szluha Vilmos Nemzetközi Alapítvány jóvoltából ezúttal is 50000 Ft ösztöndíjat oszthattunk szét a pályázók között. Köszönet érte az alapítvány kurátorának, Rónavári-Kedves Lászlónak.

Sorrendben tizenegyedik alkotópályázatunkra a korábbiakhoz képest kevesebben pályáztak, 27 diáktól összesen 46 pályázat érkezett be. Örömteli tény ugyanakkor, hogy egyenletesen magas színvonalú, igényes munkákkal találkozott a szaktanárokból és könyvtárosokból álló zsűri.


A 10000 Ft-os fődíjat ebben az évben nem adtuk ki. Két kategóriában hirdettünk eredményt: kiemelkedő teljesítmény, illetve dicséret. A díjazottak meghallgatták a munkájukról, munkáikról szóló részletes értékelést, majd Gyimesi Róbert igazgató úrtól átvették oklevelüket, ösztöndíjukat.


A legmagasabb elismerésben Ponrácz Rita 10.a osztályos tanuló részesült, aki öt pályamunkát adott be, kiválóan szerepelt még: Valus Dávid 12.b, Szarvas Bálint 11.a, Gosztonyi Zsombor 9.b, Tóth Benkő Balázs 7.b, Keresztes Fanni 12.a, Icsei Gergely 12.b, Zauer Kristóf 7.a, Svarcz Enikő Flóra 8.c, Walter Vivien 10.b, Kirchhof Barna 8.b és Takács Maja 9.b osztályos tanuló.


Buncsák Piroska

2017. február 13., hétfő

Könyves vakrandi

Az évnek ebben a szakaszában, amikor minden a Valentin-napról szól, mi sem maradhatunk ki az ünneplésből: februárban, Bálint-nap hetében ismét megrendezzük a könyves vakrandit a könyvtárban. 



Ahogy az embereket sem szerencsés megítélni a külsejükről, úgy a könyveket sem a borítójukról - így arra hívunk, hogy csatlakozz játékunkhoz: válassz a könyvtárban egy könyvet, aminek borítóját csomagolópapír rejti, és csak néhány szó árulkodik a tartalmáról. Kölcsönözz, és adj esélyt a kölcsönös egymásra találásnak! :-)



Február 14-e egyébként a Nemzetközi Könyvajándék Nap is, az ebben való részvételre is bátorítunk mindenkit. A Gyermekirodalmi Intézet így mutatja be a programot:

A Nemzetközi Könyvajándék Nap (International Bookgiving Day) önkéntes kezdeményezés, amelynek célja, hogy növelje a gyerekek hozzáférési lehetőségeit a könyvekhez, és hogy még több kedvet kapjanak az olvasáshoz.
A Nemzetközi Könyvajándék Napon azt szeretnék elérni, hogy adjon minden felnőtt egy gyereknek egy könyvet február 14-én.
Arra kérjük Önt, hogy ezen a napon:
  • ajándékozzon könyvet egy ismerős vagy rokon gyereknek
  • vagy hagyjon könyvet olyan nyilvános helyiségben, amit gyerekek látogatnak (váróterem, játszósarok stb.)
  • vagy ajándékozzon jó állapotú könyvet a helyi könyvtárnak, kórháznak, napköziotthonnak, vagy olyan szervezetnek, amely használt könyveket juttat el rászoruló gyerekeknek.Mindemellett mindenkit bátorítunk arra, hogy segítse egész évben azon nonprofit szervezetek munkáját, amelyek könyvekkel látják el a gyerekeket.
Mivel ez egy önkéntes szerveződésű ügy, ezért az Ön önkéntes segítségére is számítunk, hogy minél több gyerek és felnőtt ünnepelhesse meg a Nemzetközi Könyvajándék Napot!

2017. január 20., péntek

Lezárult a könyvjelzőcsere-program

Erre a tanévre lezárult a könyvjelzőcsere-program: a héten megérkezett az utolsó csomag is Telšiaiból, Litvániából. A 8.c-seink partnercsoportja a Telšių Žemaitės gimnazija-ban tanul, könyvtárostanáruk, Rosita Gaižauskienė. Telšiai bámulatosan szép kisvárosnak tűnik a képek alapján:

Telšiai (fotó: http://www.telsiai.lt/)
...és amilyen szép a városka, annyira gyönyörűek a könyvjelzők is, amiket kaptunk a diákoktól:


Írtak néhány sort angolul az iskolájukról is - így kicsit jobban megismerkedhetünk velük.

2017. január 16., hétfő

A magyar háziverseny decemberi fordulójának megoldása


A magyar háziverseny decemberi fordulóján Babits: Danaidák c. művéről volt szó. A megoldás itt található.

2017. január 10., kedd

A magyar háziverseny január feladatlapja

Boldog új évet kívánok minden olvasónak, versenyzőnek!
Az újabb feladatlap sikeres megoldása nem lehetséges a könyvtár használata nélkül. Remélem, minden versenyző felkeres minket :)

2017. január 4., szerda

Boldog újévet!

Boldog újévet kívánunk ezzel az érdekes, Fortepanon lelt fotóval: egykor, 1963-ban könyvárusító bódé működött a suli előtti kis téren. Egy csöpp retró :) De jó lenne most is!

Balra látszik a Bécsi út, a Nagyszombat utcában pedig még járt a villamos. :-)
...és egy közelebbi kép a kínálatról.
Forrás: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.c.10