2010. szeptember 28., kedd

1 nap - 25 név

1 nap - 25 név: ezzel a címmel jelent meg szeptember elején egy irodalmi játék az alon.hu égisze alatt működő Rozeográfia című blogon. Ez alatt a pár hét alatt nem kevesen töltöttünk időt az alábbi szöveg bogarászásával, hogy megfejtsük a rejtélyt: azaz megtaláljuk a sorok között elrejtett huszonöt magyar író, költő nevét. Úgy gondoltuk, továbbadjuk nektek a játék örömét! Hogy meglegyen hozzá a kellő motiváció is: aki október végéig a 25 név közül húszra rátalál, és az erről írott listát átadja nekünk, azt édes meglepetések várják a könyvtárban! :-) Vigyázzatok, egyik-másik nevet több, mint csalafinta módon rejtette el a szerző a történetben: legyetek résen!

Reggel van. Géza felkel, iszik egy kávét, közben játszik egy parti sakkot a kutyával. Bögréje csorba, gyõz õ. A mosókonyhában vasal Bert.
Kilép a kertbe, alkalmazottainak szól: "Kertészim! Rebarbarát ültessetek!"
Felöltözik, és távozik otthonról. Találkája van. Sokáig vár, végül meglátja barátnõjét a megbeszélt helytõl jó 50 méterre. Rákiabál: "elment az eszed? Óratorony, arról volt szó!" Bosszúságáért kárpótolja a lány csinos megjelenése. Munkahelye egy varroda, nincs is nála több ruhája senkinek! Beülnek ebédelni. A bablevesrõl érdeklõdnek, miféle. "Jókai", morogja a pincér. A tortáról is megtudják, hogy Esterházy. Pétervárról érkezett a cukrász, aki készítette. Fizetéskor Géza nem találja a tárcáját. Táskája az efféle dolgok jó elrejtõje. Nõje egy ötezrest nyújt felé: "nincs, mi? Cash... kell-e mentõöv"?
Ebéd után irány az állatkert. Lenyûgözi õket a kövér orrszarvú: egy unikornis, mi hájas!
Három óra. Ferences szerzeteseket követve lemennek a partra, nézik, hogy hömpölyög a Tisza. Katatón csattogása a vonatkerekeknek odahallatszik a sínoldalból. Meglátnak egy vetõmagboltot. "Árpád van?", kiáltanak be, aztán elszaladnak.
Hazaérve megdöbbentõ kép fogadja Gézát. Mi ez a füst? Mi lángol? A konyha! Eloltja a tüzet. Az elszenesedett maradványokat nézi a lábasban. Vajon milyen csirke lehetett? Tandori?
De zsörtölõdni sincs ideje, csengetnek. Szomszédja áll az ajtóban, panaszkodik a füstre. "Nincs nálad ott lik, Géza?", kérdezi a konyha falára bökve. "Nincs, de ha szükségét érzed, kedves József, a tilalmak ellenére neked oda én egy lyukat török", szofisztikáltan feleli Géza.
A konyhába visszatérve látja, a kenyér héja is leégett. Nem maradt más, mint hamvas bél az asztalon.
Késõbb az ablakból nézi a naplementét. A napkorong színe óarany. János bácsiéktól, a szemközti házból muzsika szûrõdik át. Az ég alja sötétvörös. Sándornak is szól, nézze meg, milyen szép. Ernõt is hívják, de neki nincs kedve felkelni, hiába mondják neki, már nem látszik sokáig. No, tuszkolják az ablak felé az Ernõt. Õ már csak ilyen álmatag figura, a filmeken is mindig elalszik, csak a THE END-re ébred fel.
Besötétedik. Géza lefekszik, az ágyból néz egy régi filmet a tévében, egy üveg száraz fehéret szopogatva. Várja, hogy jöjjön az álomtündér. E.T., bor... ideér hamar.

2010. szeptember 27., hétfő

Hamarosan ünnepelünk

„Könyvek révén sokan lesznek tudóssá az iskolán kívül is, könyvek nélkül viszont senki sem lesz tudós még az iskolában sem.” (Comenius)

Már csak néhány nap, és itt az október! Az októberrel együtt pedig elérkezik az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Világhónapja. A Hónappal kapcsolatos rendezvényekről a jövő héttől tájékozódhattok a könyvtárban, a blogon és az iskolában elhelyezett plakátok információi alapján is. Keressétek a - remélem, már jól ismert - logót:

2010. szeptember 25., szombat

Linkajánló: Fazekas Project - Kulturális Enciklopédia

Házidolgozat? Témazáró? Jajj, neee... Pedig nem is olyan nehéz, ha tudod, hol keress segítséget! Ezúttal Fülöp Katalin tanárnő örvendeztet meg bennünket egy általa, és talán sokunk által kedvelt weboldal ajánlásával: ez a Fazekas Project Kulturális Enciklopédiája.

Ez az oldal valójában egy kulturális enciklopédia. Az irodalomelméleti fogalmak mellett a magyar- és világirodalom jeles alkotóinak pályaképét, műveiknek összességét találjátok. Átfogó képet kaphattok – képekkel illusztrálva – az egyes művészettörténeti korszakokról, de a retorikai, stilisztikai és verstani lexikont is érdemes „fellapozni”. Jó szívvel ajánlom mindenkinek egy-egy házi dolgozat elkészítéséhez, feleletek kiegészítéséhez. :-)
Az itt ajánlott oldal mellett sok más érdekes linket találtok a
URL-ről elérhető könyvjelzőgyűjteményben.
És ha hiányérzetetek támad, írjatok!

2010. szeptember 24., péntek

Új könyveink

A héten számos új könyvvel gyarapodott a könyvtár gyűjteménye, amelyeket volt tanítványunk, Márkus János családjától kaptunk ajándékba. Köszönjük! Most ezek közül a kötetek közül szemezgetünk:

Szépirodalom
  • Jaroslav Hašek: Szemelvények A törvény keretein belül mérsékelten haladó párt történetéből
    • A barbárokra várva
    • Elizabeth Costello
    • Foe
    • Michael K élete és kora
    • A semmi szívében

Németül
  • Josef Michaelis: Zauberhut/Varázscilinder : Gedichte für Kinder. Vers gyermekeknek

Angolul:
  • Lewis Carroll: Alice's Adventures in Wonderland (Alice Csodaországban)
  • Agatha Christie: The Million Dollar Bond Robbery (Az egymillió dolláros kötvényrablás)
  • James Herriot: Every Living Thing (Minden élő az ég alatt)
  • James Herriot: Cat Stories (Macskatörténetek) (antológia)
  • Antoine Saint-Exupéry: The Little Prince (A kis herceg)
    (A kis herceget magyarul itt is elolvashatod!)

Tanulással, tanulási nehézségekkel kapcsolatban:
  • Werner Metzig: Tanuljunk meg tanulni!
  • Deákné B. Katalin: Neked is lehet jobb jegyed!

…és minden, ami kimaradt:
  • Popper Péter - Csányi Vilmos - Persányi Miklós: Egymásra nézve... : Társaink a tengerimalacoktól a csimpánzokig
  • Garamvölgyi László: Hogyan halt meg József Attila?

2010. szeptember 19., vasárnap

Amatőr?

Összegyűjtöttem nektek néhány érdekes weboldalt, ezek a továbbiakban egy folyamatosan bűvölő bővülő listában jelennek majd meg az oldalsávban. Lesznek köztük olyanok, amelyek tartalmát pl. egy-egy töriórán használhatjátok fel, de olyanok is, amikkel inkább a lyukasórák idejét üthetitek el. Persze, nem is olyan könnyű ez, ezért szeretném, ha segítenétek, és küldenétek egy-egy kedvenc linket.

Apropó, történelem! Több ismerősömtől hallottam már a Fortepan online privátfotó-gyűjteményről. Mi ez? Egy biztos, nem valami unalmas, porszagú archívum, igaz, gazdagságában és a gyűjtött dokumentumok mennyiségében biztosan sok magyar gyűjteményt túlszárnyal. De nemcsak ebben különleges. Talán böngésztétek már a Magyar Sajtófotó Portált vagy az MTI Fotómozaikját. Azok a fényképek, amelyeket ezeket a profi állami gyűjtemények rendszereznek, mind sajtó- vagy művészfotók. A Fortepan gyűjteménye viszont olyan, mintha mondjuk az 1920-as évek flickr-albumaiban bogarászhatnánk: az archívum darabjai egytől egyig amatőr fotók.

"A Fortepan 30, vagy 40.000 fényképből áll, igazából sosem számoltuk meg, nem is fontos. Húsz éve kezdtünk fényképeket gyűjteni, vaktában, minden szokatlan részletre rácsodálkozva. Kicsit saját nemlétező emlékeinket kerestük a képeken, gondolom. A legfontosabb gyűjtőterületet – a szó fizikai értelmében – a budapesti lomtalanítások adták, pár száz (ezer?) kilométert biztos sétálgattunk, jórészt negatívokat keresve. Leicat, 6x6-ost, síkfilmet, üvegnegatívot, diát, bármit."
És mikor mindebből összegyűlt ezer meg ezer kép, a rendszerező munka is megkezdődött, hogy alig egy év alatt megszülessen a Fortepan. Mindezt miért?
"Ha valaki szeretné kirakni az elmúlt száz évet, képet keres egy történethez, cikkhez, vagy egyetemi munkához, szinte mindig sajtófotót, reklám-, vagy művészfotót használ. Az amatőr fotósok hagyatéka szinte ismeretlen, így aztán publikálni sincs mit. Mintha nem készültek volna családi képek milliószám, úton-útfélen, barátokról, rokonokról, időnként magáról a szerzőről, állványról, vagy tükörből. Néha árnyképként, kalapban állva egy árokparton, hátunk mögött a Nap. Mintha a XX. század csak nyílvános eseményekből állt volna: átadták, aláírták, eladták, megcsalták, letartóztatták, üdvözölték, eltemették. Ilyen képeket itt nemigen fognak találni."
Ha ilyeneket nem, akkor ugyan mit?

Ha érdekel, kattints: fortepan.hu

2010. szeptember 17., péntek

Indulunk!

Isten hozott az Árpád Gimnázium Tudásközpontjának blogján! Mostantól ezen a felületen is szeretnénk megosztani veletek minden izgalmas hírt, eseményt, tudnivalót, ami a közvetve vagy közvetlenül a könyvtárhoz köt benneteket - és bennünket.

Kiknek?
Elsősorban: Nektek, diákoknak, könyvmolyoknak és kockáknak, nektek, akiket jobban csábít a közeli büfé, mint a könyvtár, és ugyanígy nektek, akiket minden délután itt látok a polcok között és a gépeknél.
És persze éppígy Önnek: pedagógusnak, kollégának, hallgatónak, el- és idetévedőnek.

Miért?
Erre a kérdésre egy tanáromtól hallott gondolat adta meg nekem a választ: „Ma már nem az a kérdés, hogy hogyan hozzuk be az embereket a könyvtárba, hanem hogy hogyan vigyük el a könyvtárat az emberekhez.” (Coyle)

Hogyan?
Minél gyakrabban és minél érdekesebben. Szeretnénk, hogy ez a blog olyan legyen, mint ti magatok: lendületes, jókedvű, érdekes és értékes. És kész a tanulásra: ezért kérünk benneteket, hogy legyetek aktívak, kommenteljetek, osszátok meg a friss postokat Facebookon, GReaderen, a legfinomabb könyvjelzőid közt vagy bármi más közösségi oldalon. És ne legyetek restek beszélgetni velünk róla - vagy akár írni, ha inkább ahhoz van kedvetek.

És végül...
Kik?
Hát a könyvtárosok!

azaz:
Rónyai Tünde,
Bertha Irma, Buncsák Piroska és Kámán Veronika
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...