2024. október 21., hétfő

Ajánló bibliográfiák az OKTV témáihoz

A szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár munkatársai az elmúlt évekhez hasonlóan idén is állítottak össze ajánló bibliográfiákat az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny témáihoz, magyar nyelv, magyar irodalom, történelem és földrajz tantárgyakból. 

Mindazoknak, akik az OKTV-hez kapcsolódó kutatómunka előtt állnak, szeretettel ajánljuk ezeket az irodalomjegyzékeket az alkotók soraival:

„A felsorolt irodalom jól hasznosítható a kutatások megkezdéséhez, a pályaművek kidolgozásához, a téma megismeréséhez. Emellett minden érdeklődőnek lehetősége van önálló kutatásokkal, elemzésekkel kiegészíteni az ajánlott publikációkat. A bibliográfia a meghirdetett tételek sorrendjéhez igazodva, tantárgyi csoportosításban adja közre a javasolt irodalmat. Minden esetben a téma általános irodalma található meg a jegyzékekben, amelyet a történelem 1-3., valamint a földrajz 1-6. esetében a kutatni kívánt konkrét példa, probléma, település forrásanyagával ki kell egészíteni. E munkában a lakóhelyi könyvtárak a diákok és tanárok segítségére lesznek.”
Az irodalomjegyzékek innen érhetők el.

Ha pedig a konkrét dokumentumok beszerzésében van szükségetek segítségre, bátran forduljatok hozzánk, segítünk! Jó felkészülést kívánunk!

2024. október 14., hétfő

Csereprojektek az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapjában

2013 óta évről évre részt veszünk világméretű szakmai szervezetünk, az International Association of School Librarianship (IASL) programjaiban, amelyek az iskolai könyvtárak októberben ünnepelt nemzetközi hónapjához kapcsolódnak. Nem lesz ez másképp az idei tanévben sem.

Az idei világhónap az iskolai könyvtárak közösségteremtő és -összekovácsoló erejére kívánja felhívni a figyelmet: kiemeli azok szerepét a nagyobb közösségen belüli kapcsolatok, együttműködés és elköteleződés előmozdításában. 

Ahogy egy alkalommal Matt Haig amerikai szerző – akinek számos kötete elérhető magyar nyelven is – elmondta: „A gyerekek most is éppen ugyanannyira szeretik az olvasást és a könyveket, mint egykor. Az iskolai könyvtárak és könyvtárosok tökéletes kapuőrök, akik segítik, hogy a könyvek iránti szenvedély már korán megszülessen és fennmaradjon. A könyvtárak közösségi tapasztalattá teszik az olvasás szeretetét; nem pusztán tudományos, de társadalmi, sőt pszichológiai értékkel is bírnak. Egy jó könyvtár az iskola dobogó szíve.” (Alison Flood: Neil Gaiman leads authors demanding action to halt decline of school libraries, The Guardian, 2017. november 23.)


Idén egy hagyományos és egy új kezdeményezésnek is részesei lesznek az árpádos diákok:
  • a nemzetközi könyvjelzőcsere-programban Litvániából (Klaipėda), Romániából (Iași, Jászvásár), Portugáliából (Oliveira de Azeméis) és Indiából (Gudzsarát) érkező csoportokkal cserélik ki alkotásaikat diákjaink;
  • a nemzetközi könyvajánlócsere-programban pedig mindhárom csoportunk egy-egy indiai osztály diákjaival működik majd együtt.
Nagy izgalommal várjuk a közös munkát! Az előbbi projektet Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő, az utóbbit Belley Kinga tanárnő koordinálja a könyvtárostanárokkal közösen.

2024. október 8., kedd

A ChatGPT-ről diákoknak

Lefordítottunk (és adaptáltunk) nektek egy infografikát (eredetileg a thirdspacelibrarian.com oldal szerzője, Jeri Hurd készítette, az itt közölt változata pedig a Guille-Allés Public Library oldalán jelent meg), amely abban segít, hogy iskolai feladataitokhoz, tanulmányaitokhoz tudatosabban, kreatívabban használjátok a ChatGPT-t.


Az infografikát teljes méretben, színesben letölthetitek innen 
PNG és PDF formátumban is.
Nyomtatható, fekete-fehér változat ugyancsak letölthető
PNG és PDF formátumban is.

„A ChatGPT hasznos eszköz lehet a tanulásban. Ez a nyelvi modell működése során az internetről, blogokról, nyílt hozzáférésű publikációkból, esszébankokból, tanulmányokból és egyéb forrásokból származó szövegeket használ, ám lényeges korlátja, hogy nem valós időben keres: pusztán egy adott pillanatban letöltött állapotot ismer.
Válaszait nyelvi statisztikai valószínűség alapján adja, ám képtelen a kritikus gondolkodásra. Erre csak az ember képes! Ez a Te feladatod!
Mindig ellenőrizz és mérlegelj: helyesek, ésszerűek-e a válaszok, amelyeket a ChatGPT adott, ellenőrizd őket más forrásokból is. Ha használod is a válaszait, soha ne tedd kritika nélkül és fogalmazd át őket, így biztosítva munkád eredetiségét.”

Korábban is készítettünk hasonlót: korábbi bejegyzéseink között például az álhírekkel kapcsolatban, egy másik posztban pedig az áltudományossággal kapcsolatban is találsz inforgrafikát. 

Frissítés: köszönjük a Modern Iskola megosztását!

2024. október 1., kedd

Közösségi kapcso(lato)k - Októberben az iskolai könyvtárakat ünnepeljük

Minden év októbere az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja. Blogunkon Pataki Marianna, a Könyvtárostanárok Egyesülete nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökségi tagja fordítását osztjuk meg, nemzetközi szakmai szervezetünk, az International Association of School Librarianship (IASL) kezdeményezéseiről pedig annak honlapjáról tájékozódhatnak az érdeklődők.

„Az idei év fókuszában az iskolai könyvtárak, mint közösségek közötti kapcsok állnak, hiszen fontos szerepet töltenek be a különféle közösségek összekötésében. Az írástudás és az olvasás előmozdítása mellett az iskolai könyvtárak hozzájárulnak az egész életen át tartó tanuláshoz, a közösségi kapcsolatok építéséhez és a sokszínűség támogatásához.

Az Iskolai Könyvtárak Világhónapja (IKV) platformként szolgál az iskolai könyvtárak értékének képviseletére és támogatására. Az IKV hallatja a diákok hangját, segíti munkájukat, valamint támogatja az iskolai könyvtárakban dolgozók szakmai fejlődését is. Célunk az iskolai könyvtárak jelentőségének és az oktatási rendszerben betöltött szerepének elismerése és támogatása. Az ISLM arra törekszik, hogy tudatosítsa az iskolai könyvtárak fontosságát és összekapcsolja a helyi, nemzeti és nemzetközi feleket a közös célok elérése érdekében.”

Ebben a színes hónapban igyekszünk mi is bekapcsolódni a nemzetközi vérkeringésbe: négy osztályunkkal a nemzetközi könyvjelzőcsere-programban veszünk részt Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő vezetésével, néhány nyelvi csoporttal pedig bekapcsolódunk egy új kezdeményezésbe, amely során a különféle osztályokból érkező résztvevők könyvajánlókat cserélnek ki egymással. Az ő bekapcsolódásukat Belley Kinga tanárnő segíti. Ünneplésünk mottója: „School Libraries: Community Connectors”.

Állati hónap a könyvtárban

Október 4-e Assisi Szent Ferenc ünnepe, halálának évfordulója, 1991 óta pedig egyúttal az állatok világnapja is. A Jeles Napok portál szerint:

„A világnap kezdeményezése nyilvánvaló összefüggésben áll a Ferenc-legenda két ismert részletével, a gubbioi farkas megszelídítésének történetével és a jelenettel, amely szerint Szent Ferenc a madaraknak is prédikált. Október 4-én sok helyütt a világban számos rendezvénnyel hívják fel a figyelmet az állatok, a természeti környezet védelmére, az együttélés szabályaira.”

A Jeles Napok portálon számos irodalmi és ismeretterjesztő művet olvashattok a világnaphoz kapcsolódóan.

Az Árpád Gimnáziumban a természettudományi munkaközösség a hagyományos rajzpályázattal készül az állatok világnapjára, mi a könyvtárban pedig állati ajánlópolccal várunk titeket október folyamán, amely hónap egyúttal az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja is.

Jethro Buck: A madarak prédikálnak Szent Ferencnek

A Tovább gomb mögött megismerkedhettek ajánlópolcunk tartalmával - és ha eljöttök hozzánk, a csuporból is választhattok állatos könyveket

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...