2011. december 31., szombat

Aki keres... - Akik ránk találtak 2011-ben

Az év utolsó napján a tavalyi évhez hasonlóan hála a Google Analyticsnek idén is elővehetjük azokat a keresőkifejezéseket, amelyek alapján a Tudásközpont blogjára akadtak a látogatók - legyenek azok komolyak vagy kevésbé komolyak. :-) Lássuk!
  • tree of life
    Tudásközpont - tudás fája - élet fája... :-)
  • könyvtári óravázlatok
    Vannak, igen, jobbra fent az oldalsávban.
  • tudaskozpont.blogsport.hu
    A furcsa URL-tipphez képest úgy tűnik, ráakadtál arra, amit keresel... :-)
  • "meséltél már ma"
    Kérdés formájában ez a mondat volt az idei Népmese Napja mottója, miénk az öröm, hogy
  • azonos alakú szavak szótára
    Legjobb tudomásom szerint nem írtak még ilyet, de az ötlet támogatandó :-)
  • erőpróba filmklub
    Bizony, az egy nagy erőpróba!
  • fiús meghívók sablonok
    Na, ilyenjeink tutira nincsenek :-o
  • henry cloud határaink .doc és henry cloud határaink pdf
    Aha, jó könyv, megvan nálunk, de csak nyomtatásban. :-)
  • infografika
    Szeretjük.
  • léderer emma egyetemes művelődéstörténet internetes olvasás
    Szakirodalmi ajánlónkat hallották. :-)
  • mit olvas az utca embere
    Azt ne tőlünk, hanem tőlük kérdezd, ők az illetékesek. ;-)
  • őszi sündisznó
    Nálunk sajnos csak tavaszi van. :-)
  • pulszky terézia
    "...és Angliában agitált..."
  • víz elektronizálása
    Én ugyan nem írtam erről, én csak egy bölcsész vagyok. :-) De projektfeladatnak jó lesz az idei alkotópályázatra ;-)

2011. december 19., hétfő

Versenyek a könyvtárban

Az elmúlt napokban, hetekben a tanév során folyamatosan, több fordulóval zajló háziversenyeken túl számos más verseny is érintette-érinti a könyvtárat. Zajlik az FPPTI által szervezett IKT technikák alkalmazása az intézményi könyvtárban című levelezős verseny második fordulója, amelyen két diákunk, Terjék Dóra (9.a) és Könnyü Laura (10.c) vesz részt. A Bod Péter Könyvtárhasználati Verseny kerületi fordulóján szintén két diákunk képviselte az iskolát: a tavaly is versenyzett Dániel Eszter (8. b) és az idén először szerencsét próbált Icsei Gergely (7. b) - Eszter tizedik, Gergő nyolcadik helyezést ért el; nagyon büszkék vagyunk és gratulálunk nekik! Egyúttal hívunk Titeket, ha érdekelnek a könyvtárak, akár szívesen versenyeztek is és jövőre 7-10. osztályosok vagytok, hogy csatlakozzatok a "bodos" csapathoz!

A pénteki iskolakarácsony után került sor a könyvtárban a hagyományos karácsonyi szavalóversenyre, amelyet az iskola magyar munkaközössége szervezett. A versenyről szóló beszámoló és a helyezettek listája megtekinthető a munkaközösség honlapján. Ezúton is gratulálunk minden résztvevőnek és felkészítő tanáraiknak, különösen Slemmer Ádámnak (11. c), Molnár Boldizsárnak (9. a) és Gábeli Flórának (11. c), akik felállhattak a képzeletbeli dobogóra.

Gratulálunk és további szép sikereket kívánunk!

Évvég

A naptári év végéhez közeledve mi is összegzünk - íme egy címkefelhő leggyakrabban emlegetett témáinkról. Az ötletet a wordle.net-ről loptuk. :-)


2011. december 12., hétfő

Top tippek nyelvvizsgázóknak - Rádai Péter előadása

Nemrégiben az iskolában járt Rádai Péter az Euroexam Nyelvvizsga Központ képviseletében - a nyelvvizsgára készülő diákoknak tartott előadást a felkészülés lehetőségeiről, a jó nyelvvizsgáról. Előadásában számos értékes elektronikus forrást is bemutatott - amelyek nemcsak az angolul, de bármilyen nyelven tanulók számára is hasznosak lehetnek. Az előadás prezentációját itt, a könyvtár blogján is megtekinthetitek.

Angol B2-C1 szint


Angol C1 szint

2011. december 2., péntek

Adventi kalendárium könyvtárosoktól

Van-e ember, aki nem szereti az adventi naptárakat? A karácsonyra való készülődésben ajánljuk a Jászberényi Városi Könyvtár által elkészített kalendáriumot - minden napra egy-egy idézetet és választhatunk valami jót, amit megtehetünk aznap, hogy ne legyen olyan rideg a tél...

A kalendáriumot eléritek, ha a képre kattintotok:

Várjuk a Mikulást

A Mikulás már a kertek alatt jár :-) - a hétfői Mikulás-műsor főpróbája is épp most ért véget a könyvtárban: a 9.a és a 9.b diákjai hetek óta készülnek lelkesen a nagy napra.



2011. december 1., csütörtök

Magyar háziverseny - decemberi forduló

Kedves Diákok!
Köszönjük az előző hónap sok jó megoldását; december elsejével elérkeztünk a magyar háziverseny következő fordulójához, amely Karinthy Frigyes Láncszemek című novellájára épül.

A szöveg megtalálható az iskolai könyvtárban a Címszavak a Nagy Enciklopédiához c. könyv első kötetében, vagy egy rövid részlete itt.
A feladatlapot Rónyai Tünde tanárnőnek köszönhetjük, és innen tölthetitek le.

2011. november 28., hétfő

Advent

Fázósabbak a reggelek, egyre jobban kapkodjuk a lábunkat a buszmegállótól az iskoláig, hogy ne csípje meg az orrunkat a dér. Karácsonyi "húzások" az osztályokban, fenyőfa-díszítés a Szentlélek téren, készülődés a Mikulásműsorra: belátható időn belül itt a karácsony! Ma az aulában, az iskolai nyílt nap forgatagában meggyújtjuk az első gyertyát az adventi koszorún. Szép készülődést kívánunk!

Rónay György:
Advent első vasárnapja

Amikor a fák gyümölcsöt teremnek,
tudhatjátok, hogy közel van a nyár.
Tűzre dobhatsz, Kertész, mert nem terem meg
korcs ágaimon más, mint a halál?
Amikor jelek lepik el a mennyet,
álmunkból kelni itt az óra már.
De ha hozzám jössz, pedig megüzented,
angyalod mégis álomban talál.
Meg akartál rajtam teremni, rossz fán;
Nem voltál rest naponta jönni hozzám.
Ajtóm bezártam. Ágam levetett.
Éjszakámból feléd fordítom orcám:
boríts be, Bőség! Irgalom, hajolj rám!
Szüless meg a szívemben, Szeretet!

2011. november 25., péntek

Decemberi Filmklub: Good bye, Lenin!

Jövő pénteken, december 2-án 13.45-kor ismét Filmklubot tartunk Simon Péter tanár úr szervezésében. Ez alkalommal a Good bye, Lenin! című német filmet nézzük meg; a film után pedig várunk benneteket némi teára, sütire és beszélgetésre.

"1989 ősze: az NDK összeomlása visszafordíthatatlan. A fal lebontása előtt röviddel Kernerné egy kelet-berlini utcán szívinfarktust kap, és kómába esik, ezáltal a kapitalizmus diadalmenetét átalussza. Mire 1990 nyarán magához tér, Kelet-Berlinre rá sem lehet ismerni. Fia, Alex attól fél, hogy mamája túlságosan felizgatja magát a változások láttán, és egy újabb rohamot már nem élne túl. Úgy dönt, hogy az ágyhoz kötött asszonynak a hálószobában visszaállítja az egykori NDK-t.

De mit tehet Alex, ha a feladat Kernerné meglepően gyors gyógyulása miatt egyre nehezebb? Ha a keletnémet termékek mindinkább eltűnnek a boltokból? Ha a mama híradót akar nézni? Ha a szemben lévő ház falán Coca Cola plakát jelenik meg? És ha mama sétálni indulna?"

2011. november 20., vasárnap

Tilos - szabad - ajánlott

A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár munkatársai a félév vége és a vizsgaidőszak közeledtével biztos, ami biztos, kiegészítették a könyvtárhasználati szabályzatot néhány új ponttal. Mit gondoltok, mi is készítsünk hasonlót? ;-)



2011. november 16., szerda

Magyar háziverseny - novemberi forduló

Molnárné Vámos Katalin tanárnő jóvoltából mától letölthetitek a magyar háziverseny novemberi fordulójának feladatsorát erre a linkre kattintva. A feladatok Háy János A Pityu bácsi fia című novellájához kötődnek, amelynek szövegét megtaláljátok a könyvtárban, a humán tanáriban, de letölthetitek a magyar munkaközösség honlapjáról is.

A feladatok megoldásához sok sikert kívánunk!

2011. november 14., hétfő

Magyar háziverseny - vége az első fordulónak

Ma beérkezett az utolsó feladatlap is a magyar háziverseny első fordulójából - ezzel lezárjuk az első fordulót. A feladatok helyes megoldását erre a linkre kattintva éritek el, az eredményekről pedig kérdezzétek szaktanáraitokat.

Reméljük, sokan folytatjátok a versenyzést a novemberi fordulóban is! Kérünk titeket, hogy vigyázzatok a csapatnevek következetes megjelölésére!

Várunk Titeket novemberben is!

Egy közösségi szótár - a Wordnik

Gyakran hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a Google mindentudó, s engem igazából mindig megnyugtat, mikor megtapasztalom, hogy ahhoz, hogy a web által kínált hatalmas adathalmazból ki tudjuk halászni a számunkra fontos információkat, nem elég egy Google-forma nagyszerű eszköz, kell a kereső intellektuális munkája, megkülönböztetni-tudása is. Különösen látványos ez a jelenség, ha pl. a szinonimák használatáról van szó (az "amelyik kutya ugat, az nem harap" közmondásban a kutyát nem helyettesíthetem az "eb" szóval) vagy az azonos alakú szavak megkülönböztetéséről.



E kihívásra próbál válaszolni a Wordnik online szótár. Az online megjelenés önmagában még nem nagy kunszt, mondhatnánk elvárás napjaink szótáraival kapcsolatban a rugalmasság, a gyors bővíthetőség, az egyszerű, de sokoldalú kereshetőség.



A Wordnik azonban, amellett, hogy igazi webkettes, közösség által (is) épített szótár, egyesíti magában a szinonima- és értelmezőszótárak, valamint a tezauruszok funkcióit, de ugyanúgy megtaláljuk benne a közösségi web funkcióit, a megosztási és véleménynyilvánítási lehetőséget is.

Néhány héttel ezelőtt a nyest.hu publikált elemzést az adatbázisról.

Ha kedvet kaptál ahhoz, hogy kipróbáld, kattints a linkre: Wordnik

A képek forrása: nyest.hu

2011. november 13., vasárnap

November 23. A magyar nyelv napja

"Magyar vagyok: lelkem, érzésem örökséget kapott, melyet nem dobok el: a világot nem szegényíteni kell, hanem gazdagítani. Hogy szolgálhatom az emberiséget, ha meg nem őrzök magamban minden színt, minden kincset, ami az emberiséget gazdagíthatja? A magyarság színét, a magyarság kincsét! De mily balga volnék, ha ugyanakkor más színt, más kincset el akarnék vetni vagy meggyengíteni! Én hiszek a testvériségben: a színek együtt adják ki a képet, a hangok együtt adják a koncertet."

Babits Mihály: Sziget és tenger, Örökkék ég a felhők mögött

2011. november 7., hétfő

Földrajzos furfangok novemberben

Az új hónap kezdetével - és tekintettel az elmúlt hónapok vetélkedőin tanúsított lelkesedésre :-) - újabb fejtörősorozatot indítunk útnak. A téma ezúttal a földrajz, a kérdések kiötlője pedig Nagy Dániel a 9.a osztályból. Köszönjük Daninak a fejtörést! :-)

Ahhoz azonban, hogy kézhez kapd a csokit érő földrajzos kérdést, ismét egy "beugrón" kell átesned - azaz megválaszolnod egyet az alábbi kérdések közül. Segítségképpen elárulom, hogy a kérdések megválaszolásához elegendő a könyvtár blogját használnod.
  1. Mikor tartotta a Könyvtárostanárok Egyesülete az idei év Őszi Szakmai Napját?
  2. Hány vízzel kapcsolatos közmondást találsz az idei, "vizes" alkotópályázat felhívásában a blogon?
  3. Ki rendezte a filmet, amelyet az októberi Filmklubon együtt néztünk meg?
  4. Mi volt az iskolai könyvtárak világhónapjának idei mottója?
  5. Melyik Mérő László-kötetet tudhatjuk szeptember óta a könyvtár állományában?
Hajrá, indulhat a vetélkedő, várunk benneteket a könyvtárban!
Azt hiszem, azt, hogy mi lesz a helyes megfejtők jutalma, máris kitaláltátok! :-)

KTE Őszi Szakmai Nap

Az elektronikus tájékozódás módszertani kérdései címmel tartotta Őszi Szakmai Napját az idén 25 éves Könyvtárostanárok Egyesülete az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeumban 2011. október 26-án. Az iskolai könyvtárak világhónapjának utolsó hetében a könyvtárostanárok a jubileum ünneplésén túl az adatbázis- és katalógustanítás módszertani kérdéseiről gondolkodtak együtt, megismerhették egymás bevált gyakorlatait. A szakmai nap során került sor a KTE emlékérmek átadására is: Az Év Ígéretes Könyvtárostanára elismerést iskolánk egyik könyvtárosa, Kámán Veronika vehette át.

A szakmai nap programja, az elhangzott előadások vázlatai megtekinthetők a Könyvtárostanárok Egyesülete honlapján.

A Könyvtárostanárok Egyesülete képei a szakmai napról:

2011. október 28., péntek

Eredményt hirdettünk


Örülünk, hogy nagyon sokan (a 8.b, 8.c, 9.a, 9.b, 10.b, 10.d, 11.a, 11.b, 11.c, 11.d, 12.a tanulói) vettek részt az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapja alkalmából rendezett egy hónapig tartó versenyünkön, amelynek témája az iskola immár 110 éves története volt.


Az ünnepélyes (édes) díjkiosztón a győzteseket ünnepeltük.
47 feladatot oldott meg és ezzel a fődíjat, egy tortát nyerte el a 11.c osztály.
Második helyezést ért el 38 feladat megoldásával a 11.d osztály, harmadikat pedig 33 feladat megoldásával a 8.c osztály.



Habár nem terveztük, de két különdíjat is kiosztunk. A 11.d osztály kapja az egyiket, mert ebből az osztályból került ki a legtöbb versenyző. A másik különdíjat a legtöbb feladatot megoldó két diák megosztva kapja: Zwick Barnabás a 10.b osztályból és Horváth Levente a 10. d osztályból. Ők egyaránt 23 feladatot oldottak meg a hónap folyamán.

Gratulálunk!
Jövőre folytatjuk!








Katalógus

Mostantól könyvtárunk katalógusa közvetlenül a blogról is elérhető: a több, mint tizenötezer kötetes állományban való kereséshez kattints a blog oldalsávjában található Keresés a katalógusban gombra.

Próbáld ki:

2011. október 19., szerda

Minden jó, ha...

Elröppen az október, így legnagyobb sajnálatunkra hamarosan vége az iskolatörténeti vetélkedőnek is. Az asztalom alatt papírgyűjtőben első pillantásra öt kiürült csokisdobozt látok :-), ez azt jelenti, hogy nagyon sokan játszottatok ebben a hónapban is! Már most gratulálunk a játékosoknak, nemcsak a leendő győztes osztály(ok)nak, de azoknak a lelkes diákoknak is, akik szinte minden nap játszottak, így mára a kihúzott feladat megoldásánál nehezebb kihívás olyan kérdést találni, amit még nem válaszoltak meg...


A vetélkedő utolsó napja október 26. Az összesítés végeredményéről október 27-én értesülhettek osztályfőnökötöktől. S ha megkaptátok a jó hírt, a legjobbakat várjuk szeretettel október 28-án a könyvtárban az osztályfőnöki órában!

Gratulálunk!

képek forrása: egykor.hu

2011. október 17., hétfő

Vízre szálltunk!

Itt az október - bizonyára már mindannyian kinn vagytok a vízből, már ami a tanévkezdés első nehézségeit, fáradságait jelenti. Akkor itt az idő, hogy vízre szállj, ebben a tanévben is elindítjuk az alkotópályázatot! Az idei téma - a vízcsapból is ez folyik: a víz!


Nehogy azt hidd, hogy pályamunkád nem sok vizet zavar majd: lassú víz partot mos, kitartó munkával szép eredményeket érhetsz el, és mi minden pályázatnak örülünk! S ha bármi nehézséged támadna a feladatok megoldása során, és már vízbefúló módjára a szalmaszálba is belekapaszkodnál, kérj bátran segítséget szaktanáraidtól és a könyvtárosoktól. Ígérjük, nem hagyunk vízben!

Az idei tantárgyi feladatokat és a formai követelményeket az alábbi linkre kattintva éritek el.

Ha túl a vízen a hajó, ha innét, biztatunk: vágj bele!
Utánunk az özönvíz!

2011. október 14., péntek

Ha eddig azt hitted...

... hogy a könyvtár egy örökké nyugodt, porszagú, netán unalmas hely, mutatok egy ellenérvet!
A Könyvtár és humor blogon könyvtárosok gyűjtik össze a napi munka során történt leghajmeresztőbb eseteket. Olvashatunk a legszokatlanabb könyvjelzőkről (vajon ki hagy bent bankkártyát egy visszahozott könyvben?), megtudhatjuk, hogy "Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal?", és azt is, hogy mi a teendő, ha nem jönnek be a netek...

Arról pedig, hogy a cédulakatalógusnak igenis van létjogosultsága az elektronizált könyvtár megannyi ketyeréje között, tanúskodjék az alábbi kép:


2011. október 5., szerda

Filmklub az új tanévben is

Októberben Simon Péter tanár úr jóvoltából újra elindul a Filmklub a könyvtárban! Ezúttal az Orlando című filmet nézzük meg együtt, majd szívesen látunk Titeket némi teára, sütire és beszélgetésre - október 14-én az órák után!


A Sally Potter rendezte angol-francia-holland filmdráma Virginia Woolf regényének adaptációjaként Erzsébet királyné korától kiindulva mintegy négyszáz év eseményein vezeti át a nézőt.
"A fiatal Lord Orlando 1600-ban megígéri az idős Erzsébet királynőnek, hogy örökké fiatal marad. Ezután a film cselekménye csaknem 400 évet ölel át: az androgün szépségű allegorikus figura korokon és évszázadokon vezeti át a nézőt a shakespeare-i időktől kezdve a felvilágosodáson és a romantikán keresztül a modern korig, miközben a film kétharmadánál nővé, azaz Lady Orlandóvá változik.

A hős (férfiként és nőként egyaránt) folyamatosan „kibeszél” a filmből a nézőnek, hogy közvetlenül is érzékeltesse vele állandó és századokon át nem változó magányát, minden korban egyformán fennálló idegenségét. Emellett a mű a szép, veretes szavak mögött meghúzódó merev, álszent világot, a semmit is próbálja megragadni." (est.hu)

2011. szeptember 30., péntek

"Az iskolai könyvtár: életre nevel!"

Elérkeztünk szeptember utolsó napjához. Ez nem csak azt jelenti, hogy már 4, azaz négy hét eltelt a tanévből, de azt is, hogy a holnapi nappal megkezdődik az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Világhónapja! Ebben a hónapban egy kicsit az iskolai könyvtárakra figyel a könyvtáros szakma az egész világon, mi pedig még jobban Rátok, kedves olvasók, kollégák, látogatók.

Az Iskolai Könyvtárosok Nemzetközi Szervezete, amely világszinten fogja össze az iskolai könyvtárakban dolgozókat, minden év októberére egy mottót állít a szakma, az iskolai könyvtárak elé: néhány szót, amely kifejezi, amit szeretnénk élni, ami célokat és lendületet ad az év további tizenegy hónapjára. Az idei mottó ez: "Az iskolai könyvtár: életre nevel!"

Az Árpád Gimnáziumban a világhónap rendezvényeit összekötjük az iskola ünnepével: a 110. tanévünkkel. Az októberben zajló iskolatörténeti vetélkedő felhívását itt olvashatod.

A világhónap korábbi programjairól szóló beszámolókat megtalálod a blog "Iskolai könyvtárak világnapja" címkéje alatt, de bogarászhatsz a Könyvtárostanárok Egyesülete honlapján is.

A szeptember utolsó néhány óráját pedig használjátok ki például... meseolvasásra! :-) Ma van ugyanis Benedek Elek születésnapja, vele pedig a Magyar Népmese Napja! Te meséltél már ma?


Diigóra költöztünk


Online könyvjelzőink új szolgáltatóhoz költöztek, mostantól a
címről érhetők el.

2011. szeptember 26., hétfő

110 év - 1 hónap

Kedves Árpádosok!

Amint az évnyitón az igazgatói beszédből értesülhettetek, idén az Árpád Gimnázium 110. tanévét kezdtük el. Ezért úgy határoztunk, hogy az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapján, októberben, az iskola történetét választjuk a szokásos vetélkedő témájául. Indokolja ezt az is, hogy a hatalmas iskolatörténeti anyag Bertha Irma tanárnőnek köszönhetően immár rendszerezve, feldolgozva áll rendelkezésünkre.

Október minden munkanapján az iskola történetére vonatkozó érdekes kérdésekkel várjuk a könyvtárba a vetélkedni, kutatni vágyó tanárokat és diákokat. Azt a három osztályt, ahonnan a legtöbb diák vagy az osztályt tanító tanár vesz részt sikeresen a versenyen, tortával, édességgel jutalmazzuk. Ezen kívül a feladat megoldásának édes örömét egy ajándék csokival is szeretnénk fokozni.

Az ünnepélyes eredményhirdetésre a könyvtárban kerül sor október 28-án, az osztályfőnöki órában.

Jó versenyzést, hasznos időtöltést kívánunk:

Bertha Irma
Buncsák Piroska
Kámán Veronika
Rónyai Tünde


2011. szeptember 23., péntek

Indul a magyar háziverseny!

Már csak egy hét és itt az október, tehát itt a magyar háziverseny kezdetének ideje is. A tanév első feladatlapját - Rónyai Tünde tanárnő jóvoltából - letölthetitek a magyar munkaközösség honlapjáról és innen, a blogról is doc és pdf formátumban. A feladatlap megoldásához Ráth-Végh István A könyv komédiája című könyvéből lesz szükségetek egy részre - a kötetet megtaláljátok a könyvtárban.

Sok sikert kívánunk!

2011. szeptember 20., kedd

A magyar dráma napja

Épp százhuszonnyolc éve, 1883. szeptember 21-én mutatták be először Madách Imre Az ember tragédiája című drámáját a Nemzeti Színházban, Paulay Ede rendezésében. Ezt a napot a magyar dráma napjaként tartjuk számon. Száz évvel az ősbemutató után, 1983-ban jubileumi előadással készült a Nemzeti Színház az évfordulóra - Az ember tragédiája főszerepét Bubik István és Tóth Éva játszotta, a művet akkor Vámos László állította a színpadra.

Az ősbemutató plakátja

Bubik István és Tóth Éva a jubileumi előadásban

A képek forrása: terasz.hu

2011. szeptember 19., hétfő

Új óravázlatok a blogon

Felkerültek az idei induló osztályok (7. és 9. évfolyam) könyvtárhasználati óravázlatai a blogra - ezeket az oldalsáv erre vonatkozó menüpontjából érhetik, érhetitek el.
Jó munkát!

2011. szeptember 9., péntek

Új könyveink

Jobbnál jobb új könyvek érkeztek a könyvtárba!

Szépirodalom
  • Bächer Iván: Kószáló
  • Alessandro D’Avenia: Fehér, mint a tej, piros, mint a vér
  • Juhász Gyula összes versei
  • Kosztolányi Dezső: Könyvek és lelkek
  • Nádasdy Ádám: Soványnak kéne lenni
  • Parti Nagy Lajos: Az étkezés ártalmasságáról
  • Szabó Magda: Szüret
  • Szerb Antal: Utas és holdvilág
  • Tóth Krisztina: Pixel
  • Tóth Krisztina: Porhó
  • Tóth Krisztina: Síró ponyva
  • Voltaire: Candide avagy az optimizmus
  • Weöres Sándor: Egybegyűjtött prózai írások


Szakirodalom

  • Gary Chapman, Jennifer Thomas: Ha nem elég a sajnálom : A bocsánatkérés öt nyelve
  • Gary Chapman: Kamaszokra hangolva : A tinédzserek öt szeretetnyelve
  • Henry Cloud, John Townsend: Határaink : Mire mondjunk igent és mire nemet?
  • Lederer Emma: Egyetemes művelődéstörténet
  • Magyar művelődéstörténeti lexikon 10. : Középkor és kora újkor (helyben használható)
  • Magyar művelődéstörténeti lexikon 11. : Középkor és kora újkor (helyben használható)
  • Magyar igei szerkezetek : A leggyakoribb vonzatok és szókapcsolatok szótára (helyben használható)
  • Magyar-német középszótár (helyben használható) + Német-magyar középszótár (helyben használható)
  • Magyar-orosz középszótár (helyben használható) + Orosz-magyar középszótár (helyben használható)
  • Mérő László: Az érzelmek logikája

2011. szeptember 5., hétfő

Példaképek a főváros terein

Kedves Diákok és Kollégák!

A Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet vetélkedőt hirdet 9-13. évfolyamos diákok részére. A verseny első négy fordulója levelezős, havonta februárig egy-egy online feladatlap kitöltését jelenti, az V. fordulóban a versenyzők saját iskolai könyvtárukban készítenek a verseny témájával kapcsolatban egy prezentációt, a VI. forduló, a döntő az MFFPPTI Vas utcai központjában lesz 2012. április 23-án.

Azt hiszem, a verseny témája igen vonzó és izgalmas: Példaképek a főváros terein – a fordulók kérdései Budapest egy-egy jeles személyiségéhez kötődnek. A feladatlapok megoldásához a könyvtár állományát, hagyományos és nemhagyományos dokumentumokat, adatbázisokat, honlapokat használhatnak a diákok.

A nevezési határidő szeptember 30.

A versenyre max. 3 fős csapatok jelentkezését várják, akik két kategóriában (9-10., ill. 11-13. évfolyamosok) nevezhetnek.

Ha szívesen kipróbálnád magad ezen a vetélkedőn, jelentkezz (csapatoddal együtt) magyartanárodnál vagy a könyvtárban! A verseny fordulói során természetesen számíthatsz a könyvtárostanárok jelenlétére, segítségére.

(E-) könyvélmények

Olvasóterem, olvassbele.hu, OSZK-mobilapp... Ebben a bejegyzésben néhány nyári könyves leleményről szeretnénk beszámolni.

Az olvasóterem.com a frissen megjelent könyvekből válogat, de pásztázz a könyvpiacon megjelenés előtt álló irodalmat is, interjúkat, recenziókat tesz közzé. Számontartja a legtöbb bevételt szerzett, legtöbbet kölcsönzött könyveken túl az olvasással kapcsolatos aktuális felmérések, olvasási statisztikák eredményeit, a könyvesbolti sikerlisták legjobbjait is. Különös, hogy az igényes írások, a blogforma és a közösségi weben - facebookon, twitteren - való jelenlét ellenére sem formálódik igazán aktív felhasználói-olvasói közösség az amúgy már 2009 decembere óta működő weboldal köré...


Az olvassbele.hu-ra akkor akadtam rá, amikor egy olasz könyv rég várt magyar fordítására vártam, és minden sor, amit olvashattam belőle, nagyon értékesnek bizonyult. Ez a weboldal a könyvesboltok "Újdonság!" polcain fellelhető frissen megjelent irodalmat csempészi a monitorra, lehetőséget ad, hogy ne csak ajánlásokhoz, kritikákhoz, de a megjelent könyvek részleteihez is hozzáférjünk. Az oldal különlegessége, hogy nemcsak a helyi szerzők, de az egyes kiadók is publikálnak rajta. Jellegéből adódóan kevesebb alapos kritikát, elemző recenziót találunk az oldalon, mint pl. az olvasóterem.com esetében, de a csillapíthatatlan kíváncsiságot az új könyvek iránt mindenképpen kielégíti az olvassbele.hu. Érdekes megfigyelni, hogy a fenti weboldallal ellentétben az olvassbele.hu köré mennyivel aktívabb felhasználói kör szerveződik jobbára a facebookon, de a blogbejegyzésekhez való kommentek esetében is.


Könyvtár a mobilodon?
Felfigyelhettünk erre a hírre, ha nyomon követtük a nyár e-technológiával, okostelefonokkal kapcsolatos híreit. Persze a könyvtárak szempontjából sem utolsó jelentőségű a hír, miszerint az Országos Széchenyi Könyvtár és a Nokia együttműködéséből új e-könyvolvasó alkalmazás született, amely mostantól ingyenesen érhető el a Nokia webáruházából. A MEK-app segítségével több, mint 4500 letölthető kötet áll rendelkezésünkre, de ez az állomány természetesen folyamatosan bővül és az igényeknek megfelelően több szempont szerint kereshető.


S a post végére valami vidám:
Egy amerikai infografika a könyvtárosok "anatómiáját" szemlélteti. Ebből kiderül, hogy egy átlagos tengerentúli könyvtáros 25-54 éves, szinte biztos, hogy nő, rajong az olvasásért, az utazásért, a zenéért és a főzésért, és teljes munkaidős státuszában alig keres kevesebbet, mint egy kórházi ápoló. Arról, hogy a könyvtárosok döntő többségben szemüvegesek és az átlagosnál nyolcszor gyakrabban használják a "pssszt!" szót, nem szól a fáma, de ha érdekelnek a részletek, ide kattints!


2011. szeptember 1., csütörtök

"Ezt hozta az ősz..."

Üdvözlünk Titeket az új tanévben!
Bár ezekben a napokban-hetekben a könyvtárat a tankönyvek, listák, dobozok árasztják el, ebben a tanévben is várunk benneteket nagy szeretettel a könyvtárban! Lesz sok játék, könyvtárismereti órák, filmklub, tarka délutánok, lesznek új könyvek és folyóiratok, de lesz könyvbörze is, mindig lesznek társasjátékok és társaság is hozzá. Gyertek, vár a könyvtár! :-)

2011. június 16., csütörtök

Vakációóó!

Éljen, itt a vakáció első napja! A nyárral a blog is elbúcsúzik szeptemberig, de ősszel újra találkozunk! Az iskolára ne gondoljatok, ha nem muszáj ;), de olvassatok sokat! Viszontlátásra szeptemberben!


a kép forrása: nyugatijelen.hu

2011. június 3., péntek

2011. június 1., szerda

Nyári ajánló

A héten többen örömmel vettétek észre, hogy kölcsönözhettek könyveket a nyárra is. Az ajánlat továbbra is érvényes: szeptember elejéig vihettek el olvasnivalót a vakációra, ennek egyetlen feltétele, hogy rendezzétek a többi könyvtári tartozásotokat.

Hogy segítsek egy kicsit a döntésben, íme néhány legújabb könyveink közül.
  • Vámos Miklós: A csillagok világa
    "Egyszer volt, hol nem volt, az Óperencián innen élt egyszer egy tengerjogász, dr. Virág Pál. Volt neki két fia, Gábor és Tamás. Virág Pál nagyon szeretett olvasni, töprengeni a világ dolgain, csodálkozni az élet sokszínű szépségén és könyörtelenségén, és mivel mindennél jobban szerette ikerfiait, nap mint nap saját kútfőből fabrikált számukra bájos meséket az olvasás szeretetéről, a világ dolgairól, az élet sokszínű szépségéről és könyörtelenségéről. Dióhéjban erről szól Vámos Miklós új regénye, A csillagok világa, amely - mesék ide vagy oda -, műfaját tekintve első osztályú görög sorstragédia, annak minden szükséges kellékével és érzelmi hatásával." - origo.hu
  • Hetven rejtély a természet világából
    A bolygó titkai nyomába eredő, színes fényképekkel illusztrált könyv nagy utazásra hívja az olvasót: "A Föld magjától a Himalájáig, az oxigénmentes közegben létező tengermélyi mikrobáktól a méhek csodálatos kommunikációjáig vezet az utunk. Foglalkozunk az állatok mozgásának és vándorlásának titkaival, a sivatagi élet viszontagságaival, és azzal is, hogy hány faj élhet a Földön." - írja a kötetről a Libri.

2011. május 23., hétfő

Blogajánló: Mit olvas az utca embere?

Sokan mondják, hogy igen bárdolatlan dolog más könyvébe beleolvasni a BKV-n, másokat már a gondolattól, hogy valaki a válluk fölött pislog a könyvükbe, kiráz a hideg. Bevallom, ennek ellenére, hol elbambulva, hol kíváncsiságból, de előszeretettel merülök bele mások olvasnivalójába a buszon-metrón-villamoson, vigyázva, le ne bukjak. :) Vannak, akik egészen tökélyre fejlesztették ezt a sportot, olyannyira, hogy blogot is indítottak, ahol az "ügynökök" napi vadászatuk eredményeiről számolnak be: egy-egy sztorival fűszerezve mesélnek arról, hogy mit olvas az utca embere.
Mit olvas az utca népe? Legalábbis buszon, villamoson, vonaton - ahol mi is látjuk. Amatőr, villám olvasásszociológia. - A meló: csak "lesd meg", mit olvasnak a közeledben, és írd meg ide, röviden, bármilyen körítéssel: lehet róla sztorizni is, amit kérünk, csak ennyi, pl.: "[író neve], harmincas férfi, étterem" vagy "tini lány, villamos1" - [Toborzószövegünk:] Legyen ön is szemfüles!
Ha kedvet kaptál, katt ide!

Nyári kölcsönzés

Könyvekre van szükséged a nyáron? Nem akarsz elindulni a családi nyaralásra vagy táborozni olvasnivaló nélkül? Az Árpád könyvtárából kölcsönözhetsz a nyárra is, ha ezt szeretnéd, csak arra kérünk, hogy a tanév közbeni kölcsönzéseidet rendezd, és a lejárt kölcsönzési határidejű könyveket hozd vissza a könyvtárba! Aztán indulhat a VAKÁCIÓ! :)


2011. május 13., péntek

"Olvasni jó! Olvassunk együtt!"


Olvasási rekordkísérletet hajtott végre egy nagy, lelkes csapat ma, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárnál - a képek magukért beszélnek. :) A videóért köszönet a mindennapi.hu-nak!

2011. május 9., hétfő

Újra Filmklub!

Rövid kihagyás után pénteken ismét Filmklubot tartunk a könyvtárban, Simon Péter tanár úr jóvoltából! Ezúttal A semmi ágán (Trust) című amerikai filmet nézzük meg. Ha van időtök és kedvetek, maradjatok a könyvtárban egy teára és beszélgetésre is!
Várunk benneteket május 13-án, pénteken 13.45-kor a könyvtárban!

"Egy amerikai kispolgári család leánya, Maria bevallja otthon, hogy terhes lett. Apja szívrohamot kap, barátja kirúgja, az iskolából kicsapják és a lány fokozatosan elveszti a talajt a lába alól. Bohózatba illő események során és egy furcsa fiút megismerve nyeri vissza életkedvét és hitét." (port.hu)

2011. április 13., szerda

A végzősöknek

Kedves Tizenkettedikesek!

Sajnos nemcsak a ballagásig, érettségikig hátralevő napok fogynak vészesen, de a könyvtári könyvek kölcsönzési határideje is egyre közeledik. Kérünk benneteket, hogy hétfőig hozzátok vissza könyveiteket a könyvtárba.

Persze az is előfordulhat, hogy szükségetek van még a kölcsönzött könyvekre. Ebben az esetben:
  • keressetek egy alsóbb évfolyamos diákot, aki vállalja a felelősséget a könyvért,
  • hozzátok vissza a könyvtárba a könyveket, és a felelősséget vállaló gyerek kölcsönözze ki a saját nevére. Ha akarja, szeptember elsejéig is kölcsönözheti.
Fontos, hogy a könyvek bemutatása vagy a felelősséget vállaló gyerek jelenléte nélkül nem írjuk át a könyveket a másik gyerek nevére!

Aki a tartozását nem rendezi időben, az az osztályfőnökétől nem kapja meg a bizonyítványát!

Határidő: április 18.

A tankönyvtámogásban kapott könyvek közül azokat, amelyek nem szükségesek az érettségire, most kell visszahozni, a többit a szóbeli érettségi napján.

Mindenkit, kérünk, hogy a számára feleslegessé vált tankönyveit ajánlja fel a könyvtár számára.

2011. április 11., hétfő

A költészet napja

Ha élne, ma lenne 106 éves József Attila - ezt a napot 1964 óta a költészet napjaként tartjuk számon Magyarországon. Mindenkinek, aki ünnepelni szeretné ezt a jeles napot, ajánljuk a városban készülődő programokat a Versmaratontól a Népszavalásig, a PIM-től az Urániáig.

De az is lehet, hogy nem hoz lázba egy újabb emléknap, és nem jut eszedbe róla más, mint a szokásos fehérblúz-sötétalj-kombó... Vagy az is lehet, hogy ünnepelnél, de inkább a foteledben, összegömbölyödve, könyvvel vagy egy laptoppal az öledben... Vagy az is előfordulhat, hogy egyszerűen csak érdekel a kortárs költészet. Ha bármelyik állítás igaz rád, ajánlom a versmob 0411-et - a költészet napjára készített dokumentumfilmet, amelyben 44 hazai kortárs költő szólal meg, már elérheted a projekt honlapján.
"Önszerveződő forgatássorozat eredménye: interjú 44 költővel. A beszélgetések íróról és olvasóról, írásról és olvasásról, szavakról és varázsigékről, a költészet szerepéről szólnak. (...) A versmob 0411 a most huszonéves generáció kalandja a verssel. Felfedezi, megmutatja, mi a költészet szerepe 2011-ben. Rávilágít, hogy a költészet igenis vagány!" - írja a PRAE.
Vagány ünnepet! :)

2011. április 4., hétfő

Kövess minket!

Ezentúl nem kell pötyögni, elég kattintani és lájkolni:
mától a facebookon is frissülünk!

Kövesd az Árpád Gimnázium Tudásközpontjának oldalát
itt!

2011. március 18., péntek

2011. március 11., péntek

Szabó T. Anna: A reformkori nők

A férfinak hazája volt,
a nőnek otthona,
a férfié a parlament,
a nőé a szoba,
hová a fáradt férfifő
mint révbe, visszatért,
hol békét, ártatlan derűt
és megnyugvást remélt.

De olvastak az ifjú nők
és szólt a zongora,
hömpölygött, mint az áradat,
reform, romantika,
és szabadság és szerelem
úgy összetartozott,
mint a választott férfival
szerelmes asszonyok.

A csitrik függönyök mögül
lesték Vasvári Pált,
a Szendrey-lány megszökött,
lapokban publikált,
rokonát, Wesselényijét
imádta Polika,
és Angliában agitált
Pulszky Terézia –
a március felpezsdített
szűk otthont, tág hazát,
s a reménység a lelkeket
mint bor hatotta át.

Csatába ment a katona
a nagy eszmék után,
vele maradt a szerelem,
hátramaradt a lány –
dörgés, villámlás: ágyú, kard,
esőz a honfivér
– s amelyik nő nem menekül,
mit is tehetne? Vár.

Az asszonyé a vakremény,
a férfié a tett –
de férfié lesz a remény
és asszonyé a tett:
mert leng a fekete-piros,
a gyász, vér zászlaja,
Világosnál lement a nap,
s tán nem kel fel soha –
veszve szabadság, szerelem,
és harcos ifjai –
a tiprott földből a remény
hogy sarjadhatna ki?

Ablaknál áll a feleség,
ajtóban az anya:
és elesettet, bujdosót
mind visszavár –
haza

2011. március 7., hétfő

Miért épp az infografika?

Biztosan jártál már úgy, hogy dolgozatra készülve, otthon, tanulás közben, egy beláthatatlanul nagy táblázat sok, szürkének tűnő számadatát kellett egyszerre áttekintened, megértened, reflektálnod az addig tanultak alapján az információkra, következtetéseket levonni... Ez nem ritkán igen nehéz feladat is lehet, különösen, ha nem bújt el benned egy közgazdász-palánta.

Tapasztaljuk azt is, hogy hónapról hónapra, évről évre egyre több információ áraszt el bennünket, ugyanúgy hangzó, szöveges mint vizuális formában. Egyre több - és túl sok. Ráadásul legtöbbször az adatok hitelességében sem lehetünk biztosak. Számontarthatatlanul sok információval találkozunk minden nap.

Talán a modern infografika művelői is ezt a jelenséget elégelhették meg. Sőt, hogy ezt a tapasztalatot pozitívra fordítsuk: rájöttek, hogy az információ gyönyörű. A (szám)adatok nem ritkán csak egyhangú megjelenési formájuk miatt hatnak szürkének, unalmasnak. David Candless, Az információ gyönyörű című könyv szerzője így ír a kötet bevezetőjében (amelyet egyébként a gyönyörűszép internetnek ajánl): "De vajon lehet-e érdekfeszítő és olvasmányos egy grafikonokkal, térképekkel és ábrákkal teletűzdelt, de a lehető legkevesebb szöveget tartalmazó könyv? Szórakoztató lenne-e? Vajon tréfálkozhatunk-e az ábrák nyelvén? Szabad-e?"



Az infografikusok kockáztattak és nyertek. Ötvözve a statisztikákat, a sok-sok tényszerű adathalmazt a webdesign, a grafika eszközeivel az elért eredmény, az infografika óriási sebességgel vált népszerűvé, hála a webnek és az emberek kíváncsiságának.

Az infografika nem ismer a feldolgozandó témák gazdagságában. Gyakori témája az internet és a social networking (a minap megtudtam, mennyire ijesztően sok ember készít facebook profilt a kutyájának, de azt is, hogy milyen lenne a twitter, ha száz emberből állna), és általánosságban a társadalmat érintő kérdések, mint a friss diplomások helyzete a munkaerőpiacon vagy annak latolgatása, hogy meddig tartanak még ki az emberiség erőforrásai. Arról ne is beszéljünk, milyen lett volna a Stonehenge használati utasítása, ha az IKEA-ban szerezték volna be az építők összeszerelők.

Ha téged is érdekel az infografika, keresd David McCandless könyvét a könyvtárban, vagy a szerző weblapját és blogját az interneten. Ez a magyar nyelvű blog is főleg a nyugati "nagy testvérek" terveiből merít, de saját ötletekkel is előrukkol. Jó kíváncsiskodást :)

2011. február 28., hétfő

Ajánló

Ebben a bejegyzésben a múlt héten érkezett új könyvek közül szemezgetünk: reál érdeklődésűek és természetbúvárok, nektek szól ez a post!
  1. Tréfál, Feynman úr?
    Richard Feynman Nobel-díjas fizikus volt, de ha kézbe vesszük ezt a könyvet (veszélyes üzem, mert letenni nem lehet), kalandos élete mellett a Nobel-díj szinte csak ráadás. Ha valakitől, hát tőle feltétlenül megtanulhatjuk, hogy a kíváncsiság az élet egyik fő mozgatórugója, erről ő, a magát "mindenre kíváncsi pasasnak" tesz tanúságot. "Önéletrajzi könyvében a maga utánozhatatlan stílusában meséli el nekünk, hogy miről csevegett az atomfizikával kapcsolatban Einsteinnel és Bohrral; hogyan nyitotta ki a feltörhetetlennek hitt iratszekrényeket, bennük a legféltettebb atomtitkokkal; hogyan kísért balettelőadásokat a bongódobján; hogyan nem festette meg a meztelen torreádornőt - és még sok más elképesztő kalandot." (Libri)
    Feynman úr önéletrajza már a negyedik kiadást éri meg Magyarországon - még akkor is érdemes kipróbálnod, ha irtózol a fizikától (saját tapasztalat :)!

  2. Jane Goodall: Nálatok vannak még állatok?
    "Minden egyes ember meg tud változtatni valamit - minden nap és minden percben." - Talán ez az a nagyon hitelesen élt ars poetica, amely Jane Goodallt, a világhírű csimpánzkutatót annyira elismertté és népszerűvé tette az egész világon.
    "... új könyvéből megtudhatjuk, hogyan próbál a természet alkalmazkodni napjaink megváltozott körülményeihez, és megismerhetünk néhány olyan férfit és nőt, akik elszántan és a nehézségekkel nem törődve, akár hosszú évtizedeken keresztül dolgoznak azért, hogy egyes állatfajokat megmentsenek a kihalástól. Jane Goodall magával ragadó stílusú könyve mindannyiunkat ráébreszt arra, milyen sokat számít akár egyetlen ember szenvedélye és kitartása, és mennyi mindent tehetünk akár mi magunk is a természet sokszínűségének megőrzéséért."
    Jane Goodall szerte a világon számos intézményt hozott létre a környezetvédelemért, képzéseket, rendhagyó órákat szerveznek számos országban. Magyarországon a Jane Goodall Intézet várja szeretettel az érdeklődő tanárok és diákok jelentkezését.

  3. David McCandless: Az információ gyönyörű
    Arról írni, hogy mi is az infografika, több, mint bizarr volna - egy soron következő bejegyzésben mindenesetre megpróbálok kedvet csinálni ehhez a műfajhoz. Arról, hogy egy sor, egyszerű táblázatban vagy diagramon közzétett számadatból hogyan lehet izgalmas, minden tekintetet vonzó grafikát készíteni, szavak helyett beszéljen egy infografika a "social media" történetéről.
    Tetszik? Ha felkeltette az érdeklődésedet, keresd David McCandless könyvét a könyvtárban, és etesd meg a feedolvasóddal az infographics.blog.hu-t!

  4. Hetven rejtély a természet világából
    Az a típusú könyv, aminek láttán ellenállhatatlan vágyat érzel, hogy végighasalj a szőnyegen, mint otthon, kisgyerekként, és belefeledkezz egészen. Az Athenaeum Kiadó Hetvenes sorozatában megjelent kötet "több mint hatvan elismert természettudós közreműködésével született meg". Biztos vagyok benne, hogy a természettudomány rejtélyeinek széles spektrumából merítő albumban mindenki talál kedvére való témát.

2011. február 25., péntek

Új könyveket kaptunk!

Hogy pontosan milyen könyveket, arról hamarosan...
Addig íme egy kis csalogató a síszünet előtti utolsó napon! :)

2011. február 18., péntek

Februári Filmklub: a Visszatérés

A Filmklub következő alkalmán, 2011. február 25-én, pénteken Simon Péter tanár úr jóvoltából Andrei Zvyagintsev Visszatérés című alkotását nézzük meg.
"Andrej Zvjagincsev elsőfilmes rendező, aki A visszatéréssel szinte berobbant hazája és Európa filmes életébe. Többek között elnyerte a 2003-as Velencei Filmfesztivál Arany Oroszlán díját és az Európai Filmakadémia Fassbinder-díját is. Filmje a magas művészet útján jár, s nem keresi a közönség kegyeit. (...) A visszatérés a nemzetközi művészfilm iskolapéldája: tanítani és csodálni való minta." (kontextus.hu)
"A történet igen egyszerű: két fiú, Ivan és Andrej élik eseménytelen életüket egy kisvárosban. Anyjuk egyedül neveli őket. Egy nyári nap váratlanul betoppan a lakásukba és az életükbe az apjuk, akit tíz éve nem láttak. Bár a fiúknak semmi kapcsolatuk az apjukkal, valójában csak egy régi fotográfiáról ismerik, a férfi minden bevezetés és magyarázat nélkül átveszi az irányítást az életükben. Ez főleg a kisebbik fiúnak, Ivánnak nincs ínyére. Apjuk egy különös kirándulásra viszi őket. Horgászni mennek egy távolabbi szigetre. Hamar kiderül, hogy a kirándulás inkább afféle nevelőcélzatú erőpróba. A férfi különböző bátorsági és ügyességi feladatokkal "teszteli" a fiúk életrevalóságát. Az idősebbik, Andrej hajlik rá, hogy teljesítse apja parancsait, de a konok és bizalmatlan Iván állandóan ellenáll. Tudni akarja mi az útnak és mi az apjának a célja. Amikor megérkeznek a lakatlan szigetre a három ember kapcsolata egyre feszültebb lesz. Mígnem egy nap apja olyan feladatra kényszeríti Ivánt, amely végzetes következményekhez vezet." (port.hu)

2011. február 12., szombat

Flashcards

Az előző, néhány webkettes nyelvtanulási lehetőséget bemutató post után ma ráakadtam egy újabb, a közösségi web adottságait kihasználó tanulási módszerre. A quizlet.com-on minden nap ezerszámra (!) születnek a "flashcard"-ok.

Biztosan te is tanultál már úgy idegen nyelven szavakat egy-egy szódolgozat vagy témazáró előtt, hogy kis cetlik egyik oldalára az idegen nyelvű alakot, a másik oldalra a magyar jelentést írtad fel. Mikor tisztességes mennyiség összegyűlt, csak szanaszét kellett szórni a cédulákat, aztán nekihasalva egyesével kitalálni-megtanulni, hogy a kezedben tartott példány másik oldala mit rejthet.

Ezt a módszert helyezi flash alapokra a quizlet.com - idő- és papírkímélőbb megoldás! Nemcsak nyelvtanulásra, de bármilyen vizsgára, dolgozatra (legyen az matek, vagy bármilyen természettudományos tárgy, töri, földrajz avagy irodalom) felkészülésben segíthetnek a flashcardok, és az egyes tananyag-csomagokhoz társuló online tesztek. Az oldal használatakor - amire ha facebook-felhasználó vagy, még csak regisztrálni sem kell, elegendő egyszerűen engedélyezned a hozzáférést az alkalmazáshoz - kipróbálhatjuk a többiek által feltöltött kártyákat, de saját gyűjteményeket is létrehozhatunk, megoszthatunk a többi felhasználóval. Azt, hogy ez pontosan hogyan is történik, az alábbi videó szemlélteti:

Tour of Quizlet.com from Phil Freo on Vimeo.

Az oldalt 2005-ben alapította San Franciscóban egy akkor másodéves egyetemista, Andrew Sutherland. Jelenleg olyan emberek finanszírozzák, akik mélyen elkötelezettek az oktatás területén - nekik is köszönhetően a quizlet.com használata teljesen ingyenes, és a regisztráció sem feltétlenül kötelező. Iskolai és otthoni tanulásra, tanításra egyaránt ideális.

A quizlet.com szerkesztői az oldal működtetésén túl saját blogot és fb-oldalt/alkalmazást is üzemeltetnek. Az oldal az Egyesült Államok legnagyobb független, tanulást segítő weboldala - arról, hogy Andrew Sutherlandék ötlete mennyire befutott, ez a statisztika is tanúskodik.



Összefoglalva: kalandos kedvűek, geekek, nyelvtanulók, hajrá; nektek, nekünk való weboldal! :)

2011. február 8., kedd

Aki keres...

Hamarosan fél éves születésnapjához érkezik a blog, s hogy ezt megünnepeljük, belenéztem a statisztikákba, hogy lássam - és veletek is megoszthassam - melyek voltak azok a (sokszor egészen meglepő!) keresőkifejezések, amelyek nyomán az olvasók erre az oldalra tévedtek. Lássuk!
  • tudásközpont árpád gimnázium
    Igen, ezek mi vagyunk, gyere csak, várunk!

  • rabindranath tagore a boldogság tudaskozpont
    Biztosan a magyar háziverseny megoldásaira fáj a fogad...

  • "füst, mi lángol"
    ... meg az 1 nap - 25 név játékéra. :) (Füst Milán neve rejtőzködik itt)

  • amatőr készítésű léghajók
    Jelige: Montgolfier II.

  • anatolij zsigulin
    Sokan jártak már az Árpádban... ő még sose.

  • feladatlap disznótor
    Öhh... Helyes megoldásért töpörtyű.

  • jevtusenko orosz hipnotizőr
    Meghívjuk?

  • melyik a kakukktojás:enciklopédia,szépirodalom
    Komolyan? Két választási lehetőség közül? :)

  • miről szól twist olivér c könyv
    Ígérem, nem árulom el.

  • ohm élete munkássága
    Ötszázharmincas jelzet, fordulj jobbra, menj előre, még egy kicsit. Úúúgy. Megvan?

  • sárkány jelmez
    Sárkány ellen sárkányfű...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...