2011. szeptember 30., péntek

"Az iskolai könyvtár: életre nevel!"

Elérkeztünk szeptember utolsó napjához. Ez nem csak azt jelenti, hogy már 4, azaz négy hét eltelt a tanévből, de azt is, hogy a holnapi nappal megkezdődik az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Világhónapja! Ebben a hónapban egy kicsit az iskolai könyvtárakra figyel a könyvtáros szakma az egész világon, mi pedig még jobban Rátok, kedves olvasók, kollégák, látogatók.

Az Iskolai Könyvtárosok Nemzetközi Szervezete, amely világszinten fogja össze az iskolai könyvtárakban dolgozókat, minden év októberére egy mottót állít a szakma, az iskolai könyvtárak elé: néhány szót, amely kifejezi, amit szeretnénk élni, ami célokat és lendületet ad az év további tizenegy hónapjára. Az idei mottó ez: "Az iskolai könyvtár: életre nevel!"

Az Árpád Gimnáziumban a világhónap rendezvényeit összekötjük az iskola ünnepével: a 110. tanévünkkel. Az októberben zajló iskolatörténeti vetélkedő felhívását itt olvashatod.

A világhónap korábbi programjairól szóló beszámolókat megtalálod a blog "Iskolai könyvtárak világnapja" címkéje alatt, de bogarászhatsz a Könyvtárostanárok Egyesülete honlapján is.

A szeptember utolsó néhány óráját pedig használjátok ki például... meseolvasásra! :-) Ma van ugyanis Benedek Elek születésnapja, vele pedig a Magyar Népmese Napja! Te meséltél már ma?


Diigóra költöztünk


Online könyvjelzőink új szolgáltatóhoz költöztek, mostantól a
címről érhetők el.

2011. szeptember 26., hétfő

110 év - 1 hónap

Kedves Árpádosok!

Amint az évnyitón az igazgatói beszédből értesülhettetek, idén az Árpád Gimnázium 110. tanévét kezdtük el. Ezért úgy határoztunk, hogy az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapján, októberben, az iskola történetét választjuk a szokásos vetélkedő témájául. Indokolja ezt az is, hogy a hatalmas iskolatörténeti anyag Bertha Irma tanárnőnek köszönhetően immár rendszerezve, feldolgozva áll rendelkezésünkre.

Október minden munkanapján az iskola történetére vonatkozó érdekes kérdésekkel várjuk a könyvtárba a vetélkedni, kutatni vágyó tanárokat és diákokat. Azt a három osztályt, ahonnan a legtöbb diák vagy az osztályt tanító tanár vesz részt sikeresen a versenyen, tortával, édességgel jutalmazzuk. Ezen kívül a feladat megoldásának édes örömét egy ajándék csokival is szeretnénk fokozni.

Az ünnepélyes eredményhirdetésre a könyvtárban kerül sor október 28-án, az osztályfőnöki órában.

Jó versenyzést, hasznos időtöltést kívánunk:

Bertha Irma
Buncsák Piroska
Kámán Veronika
Rónyai Tünde


2011. szeptember 23., péntek

Indul a magyar háziverseny!

Már csak egy hét és itt az október, tehát itt a magyar háziverseny kezdetének ideje is. A tanév első feladatlapját - Rónyai Tünde tanárnő jóvoltából - letölthetitek a magyar munkaközösség honlapjáról és innen, a blogról is doc és pdf formátumban. A feladatlap megoldásához Ráth-Végh István A könyv komédiája című könyvéből lesz szükségetek egy részre - a kötetet megtaláljátok a könyvtárban.

Sok sikert kívánunk!

2011. szeptember 20., kedd

A magyar dráma napja

Épp százhuszonnyolc éve, 1883. szeptember 21-én mutatták be először Madách Imre Az ember tragédiája című drámáját a Nemzeti Színházban, Paulay Ede rendezésében. Ezt a napot a magyar dráma napjaként tartjuk számon. Száz évvel az ősbemutató után, 1983-ban jubileumi előadással készült a Nemzeti Színház az évfordulóra - Az ember tragédiája főszerepét Bubik István és Tóth Éva játszotta, a művet akkor Vámos László állította a színpadra.

Az ősbemutató plakátja

Bubik István és Tóth Éva a jubileumi előadásban

A képek forrása: terasz.hu

2011. szeptember 19., hétfő

Új óravázlatok a blogon

Felkerültek az idei induló osztályok (7. és 9. évfolyam) könyvtárhasználati óravázlatai a blogra - ezeket az oldalsáv erre vonatkozó menüpontjából érhetik, érhetitek el.
Jó munkát!

2011. szeptember 9., péntek

Új könyveink

Jobbnál jobb új könyvek érkeztek a könyvtárba!

Szépirodalom
  • Bächer Iván: Kószáló
  • Alessandro D’Avenia: Fehér, mint a tej, piros, mint a vér
  • Juhász Gyula összes versei
  • Kosztolányi Dezső: Könyvek és lelkek
  • Nádasdy Ádám: Soványnak kéne lenni
  • Parti Nagy Lajos: Az étkezés ártalmasságáról
  • Szabó Magda: Szüret
  • Szerb Antal: Utas és holdvilág
  • Tóth Krisztina: Pixel
  • Tóth Krisztina: Porhó
  • Tóth Krisztina: Síró ponyva
  • Voltaire: Candide avagy az optimizmus
  • Weöres Sándor: Egybegyűjtött prózai írások


Szakirodalom

  • Gary Chapman, Jennifer Thomas: Ha nem elég a sajnálom : A bocsánatkérés öt nyelve
  • Gary Chapman: Kamaszokra hangolva : A tinédzserek öt szeretetnyelve
  • Henry Cloud, John Townsend: Határaink : Mire mondjunk igent és mire nemet?
  • Lederer Emma: Egyetemes művelődéstörténet
  • Magyar művelődéstörténeti lexikon 10. : Középkor és kora újkor (helyben használható)
  • Magyar művelődéstörténeti lexikon 11. : Középkor és kora újkor (helyben használható)
  • Magyar igei szerkezetek : A leggyakoribb vonzatok és szókapcsolatok szótára (helyben használható)
  • Magyar-német középszótár (helyben használható) + Német-magyar középszótár (helyben használható)
  • Magyar-orosz középszótár (helyben használható) + Orosz-magyar középszótár (helyben használható)
  • Mérő László: Az érzelmek logikája

2011. szeptember 5., hétfő

Példaképek a főváros terein

Kedves Diákok és Kollégák!

A Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet vetélkedőt hirdet 9-13. évfolyamos diákok részére. A verseny első négy fordulója levelezős, havonta februárig egy-egy online feladatlap kitöltését jelenti, az V. fordulóban a versenyzők saját iskolai könyvtárukban készítenek a verseny témájával kapcsolatban egy prezentációt, a VI. forduló, a döntő az MFFPPTI Vas utcai központjában lesz 2012. április 23-án.

Azt hiszem, a verseny témája igen vonzó és izgalmas: Példaképek a főváros terein – a fordulók kérdései Budapest egy-egy jeles személyiségéhez kötődnek. A feladatlapok megoldásához a könyvtár állományát, hagyományos és nemhagyományos dokumentumokat, adatbázisokat, honlapokat használhatnak a diákok.

A nevezési határidő szeptember 30.

A versenyre max. 3 fős csapatok jelentkezését várják, akik két kategóriában (9-10., ill. 11-13. évfolyamosok) nevezhetnek.

Ha szívesen kipróbálnád magad ezen a vetélkedőn, jelentkezz (csapatoddal együtt) magyartanárodnál vagy a könyvtárban! A verseny fordulói során természetesen számíthatsz a könyvtárostanárok jelenlétére, segítségére.

(E-) könyvélmények

Olvasóterem, olvassbele.hu, OSZK-mobilapp... Ebben a bejegyzésben néhány nyári könyves leleményről szeretnénk beszámolni.

Az olvasóterem.com a frissen megjelent könyvekből válogat, de pásztázz a könyvpiacon megjelenés előtt álló irodalmat is, interjúkat, recenziókat tesz közzé. Számontartja a legtöbb bevételt szerzett, legtöbbet kölcsönzött könyveken túl az olvasással kapcsolatos aktuális felmérések, olvasási statisztikák eredményeit, a könyvesbolti sikerlisták legjobbjait is. Különös, hogy az igényes írások, a blogforma és a közösségi weben - facebookon, twitteren - való jelenlét ellenére sem formálódik igazán aktív felhasználói-olvasói közösség az amúgy már 2009 decembere óta működő weboldal köré...


Az olvassbele.hu-ra akkor akadtam rá, amikor egy olasz könyv rég várt magyar fordítására vártam, és minden sor, amit olvashattam belőle, nagyon értékesnek bizonyult. Ez a weboldal a könyvesboltok "Újdonság!" polcain fellelhető frissen megjelent irodalmat csempészi a monitorra, lehetőséget ad, hogy ne csak ajánlásokhoz, kritikákhoz, de a megjelent könyvek részleteihez is hozzáférjünk. Az oldal különlegessége, hogy nemcsak a helyi szerzők, de az egyes kiadók is publikálnak rajta. Jellegéből adódóan kevesebb alapos kritikát, elemző recenziót találunk az oldalon, mint pl. az olvasóterem.com esetében, de a csillapíthatatlan kíváncsiságot az új könyvek iránt mindenképpen kielégíti az olvassbele.hu. Érdekes megfigyelni, hogy a fenti weboldallal ellentétben az olvassbele.hu köré mennyivel aktívabb felhasználói kör szerveződik jobbára a facebookon, de a blogbejegyzésekhez való kommentek esetében is.


Könyvtár a mobilodon?
Felfigyelhettünk erre a hírre, ha nyomon követtük a nyár e-technológiával, okostelefonokkal kapcsolatos híreit. Persze a könyvtárak szempontjából sem utolsó jelentőségű a hír, miszerint az Országos Széchenyi Könyvtár és a Nokia együttműködéséből új e-könyvolvasó alkalmazás született, amely mostantól ingyenesen érhető el a Nokia webáruházából. A MEK-app segítségével több, mint 4500 letölthető kötet áll rendelkezésünkre, de ez az állomány természetesen folyamatosan bővül és az igényeknek megfelelően több szempont szerint kereshető.


S a post végére valami vidám:
Egy amerikai infografika a könyvtárosok "anatómiáját" szemlélteti. Ebből kiderül, hogy egy átlagos tengerentúli könyvtáros 25-54 éves, szinte biztos, hogy nő, rajong az olvasásért, az utazásért, a zenéért és a főzésért, és teljes munkaidős státuszában alig keres kevesebbet, mint egy kórházi ápoló. Arról, hogy a könyvtárosok döntő többségben szemüvegesek és az átlagosnál nyolcszor gyakrabban használják a "pssszt!" szót, nem szól a fáma, de ha érdekelnek a részletek, ide kattints!


2011. szeptember 1., csütörtök

"Ezt hozta az ősz..."

Üdvözlünk Titeket az új tanévben!
Bár ezekben a napokban-hetekben a könyvtárat a tankönyvek, listák, dobozok árasztják el, ebben a tanévben is várunk benneteket nagy szeretettel a könyvtárban! Lesz sok játék, könyvtárismereti órák, filmklub, tarka délutánok, lesznek új könyvek és folyóiratok, de lesz könyvbörze is, mindig lesznek társasjátékok és társaság is hozzá. Gyertek, vár a könyvtár! :-)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...