2017. március 22., szerda

Új óravázlataink

Blogunk leglátogatottabb menüpontja új óravázlatokkal bővült: a nyolcadik évfolyam diákjai a második félévben a kézikönyvek legfontosabb típusaival és használatukkal, valamint a folyóiratokkal ismerkednek három tanórán keresztül. A kézikönyvekről szóló óravázlat itt, a folyóiratokkal foglalkozó óravázlat itt található.

2017. március 14., kedd

A magyar háziverseny idei utolsó fordulójának megoldásai

Itt található. Jó volt látni, hogy ezek a gondolkodtató feladatok sok csapatnak sikerélményt jelentettek, a beküldött munkák csaknem fele kiváló volt.

A döntőbe jutott csapatoknak jó versenyzést kívánok. A döntőre való felkészülésről  a magyartanárok tájékoztatnak.

2017. március 13., hétfő

Árpádos képzőművészek az öregdiák-találkozón

Március első keddjén, az árpádos öregdiákok hagyományos találkozóján megint büszkék lehettünk egy kicsit. Ezúttal a képzőművészek álltak a középpontban, összesen huszonhat művész: festők, grafikusok, szobrászok, fotográfusok. 

Az aulában tartott megnyitón Herczeg János, 1952-ben érettségizett diákunk egykori rajzórai történeteken keresztül két művésztanár, a legendás Kássa Gábor és Szövényi-Lux Géza portréját rajzolta meg rendkívül élvezetesen és érzékletesen.


Ezután a látogatók felkerekedtek, hogy a könyvtárral egybenyitott galérián megtekintsék a kiállítást. Tizenkét egykori tanárunk és tizennégy egykori diákunk művészi életútjával, illetve alkotásaival ismerkedhettek meg, az 1910-es évektől kezdve egészen napjainkig. 

A sor Mátrai Vilmos festőművésszel indul, aki 1904-től tizenhat éven át tanított művészi rajzot gimnáziumunkban. Ahogy Gyimesi Róbert igazgató úr bevezetőjében említette, számunkra is tanulságos volt látni, hogy a nálunk tanító rajztanárok szinte valamennyien egyben művészemberek is voltak. Talán ennek is szerepe volt abban, hogy diákjaik közül sokan a képzőművészet különböző területeit választották, ahol nagyszerű pályát futottak be, különböző művészeti díjak birtokosai lettek. Említsük meg, hogy öten közülük Munkácsy-díjasok, többen érdemes művészek, kiváló művészek.



Az alkotók közül nagyon sokan eljöttek, öröm és megtiszteltetés volt velük találkozni, beszélgetni. És persze jó volt látni a sok érdeklődőt, az évről évre visszajáró árpádosokat is. Az alkotások nézegetése közben a könyvtárat örömteli találkozások, baráti beszélgetések zsivaja töltötte meg. 

A találkozó szomorú aktualitása volt, hogy Burger Barna fotográfus, 1984-ben végzett diákunk már nem lehetett köztünk, néhány nappal ezelőtt bekövetkezett halála miatt. Alkotásaival mégis velünk volt, emlékét megőrizzük. 

A kiállítást egy hétig nyitva tartja kapuit, hogy az ifjabb árpádosok is láthassák, mit hagytak rájuk örökül a nagy „öregek”.

Buncsák Piroska


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...