2016. december 19., hétfő

Indiai meglepetés

A múlt héten Indiából is megérkezett a csudaszép könyvjelzőcsomag! Partneriskolánk az észak-indiai Rádzsasztán állam fővárosában, Dzsaipurban található. A 6-8. osztályok diákjai harminc könyvjelzőt küldtek a mi 9. d-seinknek. 


Rengeteg szín, ötlet, anyag, kreativitás - öröm volt bontogatni a csomagot! A dzsaipuri iskola saját témákat is választott a munkához: "Tartsuk tisztán az iskolát", "A könyvtárunk", "Házirendünk" - ezek voltak a hívószavak a könyvjelzők készítéséhez.



Az iskola könyvtárosa, Dr. Sarwesh Pareek jelezte, hogy a mi csomagunk is megérkezett Indiába, így reméljük, már az ottani gyerekek is örülnek a pályázat gyümölcseinek. :-)

2016. december 15., csütörtök

A magyar háziverseny decemberi fordulója

Íme a feladatlap!

A magyar háziverseny novemberi fordulójának megoldása

Szomorú vagyok! Az utolsó, a könyvtár használatára épülő feladatot (amely nagyon sok pontot ért - nem véletlenül), kevesen oldották meg. Helyette "remek" ötleteket találtak az interneten, arra pedig nem figyeltek, hogy a válasznak semmi köze a kérdéshez. Remélem, a következő feladatsor sikeresebb lesz. A megoldások itt találhatóak.

2016. december 14., szerda

Karácsonyi könyvajánlónk

Október vége felé számoltunk be utoljára a könyvtárba érkezett új könyvekről - ez a számadás most ismét időszerű: hála adományozóinknak, a szülőknek, az Árpád Gimnáziumért Közhasznú Egyesületnek, rukkolás barátainknak, ismét szépen gazdagodhatott a könyvtár gyűjteménye. Ha a karácsonyi szünetre olvasnivalót kerestek, itt az alkalom, nézzetek be hozzánk!

Szépirodalom

  • Ady Endre összes versei
  • Eco, Umberto: Mutatványszám
  • Esterházy Péter: Drámák
  • Esterházy Péter: Hasnyálmirigynapló
  • Esterházy Péter: Semmi művészet
  • Fekete István: Csí és más elbeszélések
  • Fekete István: Tarka rét. Elbeszélések és versek
  • Fekete István: Tíz szál gyertya
  • Grecsó Krisztián: Pletykaanyu. Elbeszélések
  • A megrendülés segédigéi. EP 1950-2016
  • Murakami Haruki: Birkakergető nagy kaland
  • Murakami Haruki: 1Q84. Ezerkülöncszáznyolcvannégy, I-III.
  • Murakami Haruki: Hallgasd a szél dalát! ; Flipper, 1973
  • Rejtő Jenő: A tizennégy karátos autó
  • Saramago, José: Vakság
  • Tamási Áron: Ábel
  • Varró Dániel: Mi lett hova?
  • Zusak, Markus: Az üzenet

Szakirodalom


  • Bynum, William: A tudomány rövid története
  • Falus Iván: Didaktika
  • Görög történelem. Szöveggyűjtemény
  • Kristó Gyula: Magyarország története : 895-1301
  • Mohás Lívia: Ki vagy te? Önismereti könyv önjáró fiataloknak
  • Nényei Pál: Az irodalom visszavág 2. A Paradicsomkerttől a Pokol kapujáig
  • Római történelem. Szöveggyűjtemény

Idegen nyelvű


  • Adams, Douglas: Das Leben, das Universum, und der ganze Rest
  • London, Jack: The Call of the Wild; White Fang
  • Shelley, Mary: Frankenstein

Kézikönyvek, antológiák


  • Békés István: Napjaink szállóigéi
  • Chaline, Eric: Ötven állat, amely megváltoztatta a történelmet
  • Duve, Karen: Híres állatok lexikona. A történelem, a klasszikus és mai mitológia, mesevilág, irodalom, film és televízió száztucatnyi állathíressége
  • Német költők antológiája
  • Sillamy, Norbert: Pszichológiai lexikon

Segédkönyvek


  • Ábrahám István: Így készülj a kétszintű érettségire matematikából! Elméleti összefoglaló gyakorló feladatokkal
  • Játékok könyve 2. Szabadtéri játékok
  • Készüljünk az érettségire matematikából emelt szinten. Feladatgyűjtemény
  • Orsós Piroska: Versenyezni jó : Gyakorlati feladatok kémiaversenyre készülő középiskolásoknak
  • Róka Sándor: 2000 feladat az elemi matematika köréből
  • Róka Sándor: Számkeresztrejtvények
  • Smullyan, Raymond: A hölgy vagy a tigris? És egyéb logikai feladatok

2016. december 12., hétfő

Kockás könyvjelzők Horvátországból

A múlt héten ismét egy kövér csomag landolt a portán: ezúttal Horvátországból, Donja Stubicából érkeztek könyvjelzők. A helyi iskola ötven tanulója (a 4. a, 4. b és 4. c osztályból) készített könyvjelzőket a mi 8. a osztályosainknak, munkájukat könyvtárosuk, Danica Pelko segítette. Danica lelkesen mesélte, hogy korábban járt Budapesten, és nagyon megkedvelte a várost.



A horvát diákok könyvjelzői főleg horvát szimbólumokat, leginkább a jellegzetes horvát nemzeti piros-fehér kockás mintázatot ábrázolják - mind nagyon kedves munkák! Danica jelezte, nemrég a mi könyvjelzőink is megérkeztek a Zágráb melletti kisváros iskolájába. Köszönjük ezt az újabb értékes, érdekes találkozást - még ha most virtuálisan is valósulhatott csak meg.

2016. december 9., péntek

Új óravázlataink

Felkerültek blogunkra a 9-10. évfolyam könyvtárinformatika óráinak vázlatai is: könyvtári adatbázisok, katalógusok, teljes szövegű adatbázisok, Wikipédia, hivatkozás internetes dokumentumokra - ezekkel a témákkal foglalkozunk az első félévben. Minden diavetítés elérhető blogunk óravázlatos menüpontjában

Jó böngészést kívánunk! :-)

2016. december 7., szerda

Karácsony a könyvtárban

Az adventi időszak derekán járva könyvtárunk is ünnepi díszbe öltözött, de a fenyőágakon, karácsonyfadíszeken, karácsonyi édességeken túl két fontos, immár hagyományos programmal is készülünk az ünnepre.

Idén is tartunk cipősdobozos ajándékgyűjtést! Az öszegyűjtött ajándékokat a Baptista Szeretetszolgálat cipősdoboz-akcióján keresztül juttatjuk el rászoruló családokhoz. A szeretetet kreatív - hívunk titeket, hogy ti is legyetek azok! Gondoljatok arra, hogy másnak is az az ajándék, ami nektek is az lenne. December 14-ig hozhatjátok a dobozokat a könyvtárba, ezt követően visszük őket tovább.


Mostantól a karácsonyi szünetig nemcsak kölcsönözhető könyveket találtok majd nálunk: elkezdődött a karácsonyi könyvbörze, ahol új és antikvár, de jó állapotú könyvek közül vásárolhattok 100 Ft-os egységáron - az így befolyt összeggel pedig a könyvtárat támogatjátok. Szépirodalom, ismeretterjesztő könyvek, gyerekkönyvek, a tanulást, vizsgákra való felkészülést segítő irodalom vár benneteket minden nap a könyvtárban. 


Várunk titeket, készüljünk együtt a karácsonyra! :-)

2016. december 2., péntek

Levél landolt Litvániából

Bár már bőven magunk mögött hagytuk az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapját, azért a könyvjelzőcsere-projekt folytatódik: tegnap egyik litván partneriskolánkból kaptunk egy hihetetlenül kreatív csomagot! 



A litván kisvárosból, Šilutėből érkezett csomag alkotói a Martyno Jankaus Általános Iskola (első litván nyelvlecke: pagrindinė mokykla) 6-8. osztályos tanulói, akiket tanáraik, Edita, Ramuné és Asta segítettek. Partnercsoportjuk a mi 8. c osztályunk - legalábbis az egyik fele, a másik fele egy másik litván osztályt kapott cserepartnerül.



Köszönjük! :-) Reméljük, hamarosan a mi csomagunk is megérkezik Šilutėbe! :-)

2016. november 16., szerda

Esterházy Péterre emlékezünk

2011 óta minden évben november 13-án ünnepeljük a magyar nyelv napját - iskolánkban ebben az évben az aulában rendezett kiállítással emlékezünk meg erről a jeles napról. Ezt a kiállítást, amelynek rendezője Feketéné Kovács Anikó tanárnő és tanítványai, az idén júliusban elhunyt Esterházy Péter emlékének ajánljuk. 

Kép: Index.hu
Hívunk szeretettel mindenkit a kiállításra, de a könyvtárba is, ahol Esterházy Péter számos könyvét megtaláljátok, kölcsönözhetitek.



„Tekintsük A halmazt. Ez legyen a prímszámok halmaza. Egy pozitív egész számot prímszámnak nevezünk, ha 1-en és önmagán kívül más egész számmal nem osztható. Az 1-et nem tekintjük annak (noha!), de ilyen a 2, 3, 5, 7. és így tovább. B halmaz legyen a valaha élt magyar írók halmaza, tehát ha valaki magyar író, akkor benne van, és ha benne van (most az mindegy, hogy nyakig vagy bokáig), az magyar író. Írónak azt nevezzük. hát lényegében, amit prímnek, hogy az egyen és önmagán kívül ne legyen más osztója (lásd még: a mindenséggel mérd magad!), ha pedig valaki író és magyarul ír, az magyar író. (Ez a felfogás tehát nem tud értelmet tulajdonítani a "magyarul ír, de nem magyar író" kifejezésnek, illetve ez barokkos megjelenítése annak, hogy illető nem író.) - Ez a prím váratlanul tényleg jó definíció, vannak pl. az ikerprímek, 11-13, 17-19, Goethe és Schiller, Arany és Petőfi, Stan és Pan.” 
Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből (részlet)

2016. november 15., kedd

A magyar háziverseny októberi feladatainak megoldása

Nagyon sok megoldás érkezett be, és örülhettünk a szép illusztrációknak is.Köszöntjük az új versenyzőket!

2016. november 14., hétfő

A magyar háziverseny novemberi feladatlapja

Egy érdekes, rövid történetet találtam erre a hónapra. A feladatsor megoldásához sok leleményre és a könyvtár használatára van szükség. (Segítség is innen várható.)
Jó szórakozást kívánok.

2016. november 9., szerda

Levelet hozott a postás - Portugáliából!

Az őszi szünetről visszatérve meglepetés várt: levelet hozott a postás portugáliai könyvjelzőcserés partneriskolánkból! A lisszaboni Escola Prof. Delfim Santos 9. E-s diákjai tanáruk, Lucinda Marques vezetésével elküldték csudaszép könyvjelzőiket, és melléjük még néhány fényképet és meglepetést is! :-) Ők a mi 8. b-seink partnercsoportja a nemzetközi könyvjelzőcsere-programban.

A mi csomagjaink is hamarosan készen állnak a postázásra, így nemsokára mi is viszonozhatjuk az ajándékot. Köszönjük! :-)




Lucinda ezt a videót is küldte, így legalább virtuálisan ellátogathatunk ebbe a gyönyörű országba:


2016. október 19., szerda

Új könyveinkből szemezgetünk

Hála az Árpád Gimnáziumért Közhasznú Egyesületnek és rukkolás barátainknak, a tanév első néhány hetében is szépen gyarapodott már a könyvtár gyűjteménye. Ebben a posztban az újonnan beszerzett könyvek közül ajánlunk nektek néhányat. Az ajánlásokat a Moly.hu-nak köszönjük!

2016. október 12., szerda

Új óravázlataink

ETO-tanulás jókedvvel, dominóval
Óravázlatos menüpontunkba felkerültek a nyolcadik évfolyam könyvtárismereti óráinak újragondolt vetítései, összesen három: az első prezentáció dióhéjban könyv- és könyvtártörténetről, a könyvtári rendszerről és a könyvtártípusokról, a második és a harmadik pedig a könyvtári rendszerről, állományegységekről, szép- és szakirodalmi művek raktári rendjéről szól. A feladatok megoldásait persze ne itt keressétek! ;-)

2016. október 11., kedd

Vándorlás alkotópályázat

Ma elkezdődött az idei alkotópályázat, amellyel nagy útra indulunk, hiszen témája a vándorlás: az állatvilág nagy vándoraitól a fizika törvényszerűségeiig, a lemeztektonikától a vándorszókig nyolcvanhatféle feladat várja a kreatív és kíváncsi diákokat! :-)


Az első, irodalmi feladat Márai Sándor Füveskönyvéből vett mottója vezérgondolat lehet az egész pályázathoz:
„Azt hiszed, házat építettél, s pályád büszke ormairól elégedetten szemlélheted a világot? Nem tudod, hogy örökké vándor maradsz, s minden, amit csinálsz, az úton haladó vándor mozdulata? Örökké városok, célok, életkorok és változások között haladsz, s ha megpihensz, nem pihensz biztosabban, sem tartósabban, mint a vándor, aki megtöttyed az útszéli almafa árnyékában egy félórára útközben. Tudjad ezt, mikor terveket szövögetsz. Utad értelme nem a cél, hanem a vándorlás. Nem helyzetekben élsz, hanem útközben.”
A részletes kiírást, tudnivalókat és a feladatokat itt találjátok.

2016. október 3., hétfő

A magyar háziverseny októberi fordulója

Ez a verseny idősebb, mint az iskolába járó diákok legtöbbje. A tizenkilencedik évadot kezdjük az itt látható feladatlappal, amelyet Molnárné Vámos Katalin tanárnő készített.

2016. szeptember 28., szerda

Könyvjelzőcsere 2016

Már csak néhány nap, és kezdődik az október, az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja. Az előző évekhez hasonlóan idén is részt veszünk az IASL által szervezett nemzetközi könyvjelzőcsere-programban, amelybe a mai napig már több mint háromezer magyar diák kapcsolódott be az ország minden tájáról.


A napokban az is kiderült, hogy milyen országokból kaptak partnercsoportokat az árpádos osztályok: a 8. a egy népes, ötvenfős horvát csoporttal cserél majd könyvjelzőket, a 8. b-sek egy portugál és egy erdélyi magyar csoporttal, a 8. c-sek két litván iskolai diákjaival, a 9. d-sek pedig egy indiai csoporttal barátkoznak majd.

A mi osztályaink már dolgoznak a könyvjelzőkön Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő vezetésével - reméljük, hamarosan megpillanthatjuk a partnercsoportok műveit is! :-)

2016. szeptember 12., hétfő

Fejtsd meg a világod!

A lassan, de biztosan közeledő október az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja. Az iskolai könyvtárak és könyvtárosok nemzetközi szervezete, az IASL minden évben meghirdet erre a hónapra egy mottót, amely szerte a világban erre a néhány hétre meghatározza a könyvtárak munkájának fókuszát. Az idei mottó így szól:

Learn to decode your world!

Magyarul a Könyvtárostanárok Egyesülete fordításában így hangzik:

Fejtsd meg a világod!


Iskolánk idén is bekapcsolódik az IASL nemzetközi könyvjelzőcsere-programjába: a 8. a, 8. b, 8. c és 9. d osztályok diákjai már el is kezdték készíteni a könyvjelzőket Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő vezetésével, s izgatottan várjuk, melyik országból kerül majd ki a partneriskola, amivel kicserélhetjük az elkészített könyvjelzőket.

2016. június 17., péntek

Áció, káció, akáció, vakáció!!

Kicsöngettek már az utolsó tanítási napról, ma délután pedig ünnepélyesen is lezárjuk a tanévet az Óbudai Árpád Gimnáziumban. Ezzel blogunk is elbúcsúzik néhány hétre, de szeptemberben újult erővel térünk vissza! 
Kívánunk a nyárra sok jó olvasnivalót, jó pihenést, sok nevetést mindenkinek! :)

(c) Marco Goran Romano

2016. május 27., péntek

35 éve halt meg Pilinszky János

1981-ben, hatvanéves korában ezen a napon halt meg Pilinszky János.  Ez a talán kevésbé ismert verse kötetben nem, csak az Élet és Irodalomban jelent meg 1974-ben, és nagyon szeretjük:

Átváltozás

Rossz voltam, s te azt mondtad, jó vagyok.
Csúf, de te gyönyörűnek találtál.
Végig hallgattad mindig, amit mondtam.
Halandóból így lettem halhatatlan.

Pilinszky János néhány kötetét nálunk is megtaláljátok a könyvtárban.


2016. április 20., szerda

Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny

Március elején lezajlott a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati Verseny fővárosi fordulója. Iskolánkat két diákunk képviselte a 9-10. osztályosok kategóriájában: Benda Orsolya és János Zsuzsa Anna a 10. b osztályból. Zsuzsi korosztályában fővárosi 4., Orsi pedig 8. helyezést ért el.

Nagyon gratulálunk! :-)

A verseny részletes eredményei a Pedagógiai Könyvtár és Múzeum honlapján tekinthetők meg.

Ezen a képen Zsuzsit és Orsit is elrejtettük. :-)

2016. április 11., hétfő

Csupa vers ma az Árpád

Mikor meghalt, nem volt semmije. És ma – költők tudják csak igazán! – egész világ a birtoka: fűszálak és csillagok, sőt a szótár egyes szavai, amiket büntetlenül senki többé el nem vehet tőle.

Mozarti tehetség volt: a legbonyolultabb és a legegyszerűbb, a legmélyebb és a legtörékenyebb, a legsúlyosabb és a legáttetszőbb.

Ady titáni erőfeszítése után ezért vették őt észre oly kevesen. A legkülönbeket az emberek mindig rossz irányból várják. Neki nem voltak fejedelmi prózái, mint Adynak; nem ismerte a romantikus díszeket; legmerészebb kísérleteit is a tökélyig megoldotta. Sorsa a legkülönbekével rokon: Hölderlinével, Kafkáéval, Jézuséval.

Huszonöt évvel halála után még ma is ő a legmodernebb költőnk.

Pilinszky János
Kortárs, 1962. december



2016. április 6., szerda

Alkotópályázat az Óbudai Árpád Gimnáziumban

Idén tízéves jubileumát ünnepelte könyvtárunk alkotópályázata, melynek témája ebben a tanévben az IDŐ volt. Az érdeklődést jól mutatja, hogy összesen 76 pályamunka érkezett be, mintegy 60 diák részvételével. Voltak kiemelkedő egyéni teljesítmények, sokan több pályázatot is beadtak, illetve jellemző volt a csapatmunka is.

2016. március 11., péntek

Személyes iskolatörténet

Az idei, március elsején tartott öregdiák-találkozóhoz kapcsolódó kiállítás témája a személyes iskolatörténet volt. A kiállításról és a találkozóról Buncsák Piroska tanárnő beszámolóját olvashatjuk.



Tavalyi kiállításunk az Árpád Gimnázium épületének 75 éves fennállását és ennek kapcsán az iskola történetét mutatta be. Egy öregdiákunk felvetése nyomán az idén egyfajta oral historyként az egykori öregdiákok személyes élményei, visszaemlékezései, történetei segítségével próbáltuk feldolgozni az iskola történetét.

A találkozó programja diákjaink által öregdiákokkal készített riportfilmekből, illetve az iskolatörténeti gyűjteményünk felhasználásával készült kiállításból állt.

A nagyelőadóban az igazgató úr köszöntője után három riportfilmet vetítettünk az egybegyűlt öregdiákoknak. Ezt követően a látogatók megtekinthették az aulában berendezett kiállítást, illetve megnézhettek további riportfilmeket.

Nagy öröm számunkra, hogy a jelenlegi és egykori diákok egyaránt szívesen vállalkoztak erre a közös munkára, bizonyítva, hogy a sokat emlegetett árpádos szellem nagyon távoli generációkat is képes összekapcsolni.

Összeállításunk a régi időktől az 1970-ig tartó időszakot ölelte fel. A későbbi generációkkal kapcsolatos anyag gyűjtése, feltárása, valamint további filmek forgatása folyamatban van.  A kiállítás anyaga kizárólag az archívumunkban található dokumentumokra épült, így nem adhatott teljes képet, de reméljük, így is sikerült színes ízelítőt adnunk az előző generációk iskolánkhoz kapcsolódó emlékeiből.

Buncsák Piroska könyvtárostanár

2016. március 9., szerda

Új könyvek (nemcsak) osztályfőnököknek

Mai könyvajánlónkkal elsősorban talán az osztályfőnököknek kedvezünk - de hála rukkolás barátainknak és az Árpád Gimnáziumért Közhasznú Egyesületnek (amit személyi jövedelemadónk egy százalékával is támogathatunk - így aztán a könyvtár is gyarapodhat), valószínűleg ez alkalommal is mindenki talál kedvére valót az új könyvek között.

Bánki László, Csató Gyula, Varga Lívia Éva: Ne parázz! Ismerd meg a sérült emberek világát!

Biztosan találkoztatok már olyan emberrel, aki kerekesszékben ül, kézzel hajtja magát előre, vagy úgy kell tolni. Vagy vak emberrel, aki fehér bottal kopogtat a járdán, tapogatva a falakat, keresve, hogy hol kell befordulni. Esetleg láttál olyat, aki nem vak, nem ül kerekesszékben, megvan keze-lába, csak éppen mereven néz maga elé, nem tudja, hogy hol van, nem válaszol, ha kérdezik. Vagy olyat, aki. szóval aki valahogy más. Valamije hiányzik, valamije nem működik úgy mint neked, vagy a barátodnak vagy a szomszédnak.

Vagy bárki „normális” embernek. hoppá, hát erről szól ez a könyv. Mert olyan könnyen mondjuk azt, hogy normális meg nem normális. De ki a normális? A Pisti, mert ő a legjobb. játékos a suliban. Meg a Nóri, mert megnyerte a prózamondó versenyt. Meg a versmondót is. Meg a Zoli, aki boxol, és már találkozott a Kokóval is. Meg a Guszti, mert ő a legjobb barátom. Meg én. én vagyok a legnormálisabb. Hát a Zsuzsa, aki vak és ezzel együtt megtanult három nyelvet és egyébként szólót énekel a kórusban, ő nem normális? Vagy a Gergő, aki kerekesszékes, a széke nélkül csak a földön ülve tud mászni, de ő a leggyorsabb a mozgássérült sportegyesületben, és az edzője szerint két év múlva indulhat a paralimpián. Ő nem normális? És a Zoli? Alig tudott megtanulni írni, olvasni, számolni, és időnként elfelejti, hogy hol lakik, de mindig jókedvű, és ha szomorú vagy, biztos odajön hozzád, hogy megvigasztaljon. A szalámis kenyere is a Tiéd lehet, ha éhes vagy. Ö például nem normális? De igen!

Ez a könyv róluk szól, róluk, akik másképp normálisak, mint mondjuk te. Tudod, hogy mitől mások? Milyen különös képességeik vannak? Milyen oka lehet sérültségüknek? Hogyan tudod megközelíteni őket, ha akarod? Ha van ilyen barátod, akkor hogyan tudsz, vagy miben kell neki segíteni? És miben nem?

NE PARÁZZ! Ez nem kötelező feladat, mint a matek dolgozat. Ha nem akarod, akkor nem kell foglalkoznod a „másokkal”. Tényleg nem! De ne felejtsd el, hogy itt élnek közöttünk ők is. Ez a világ velük, velünk kerek egész. És lehet, hogy egyszer majd Te is közel kerülsz egy sérült emberhez. Akkor könnyebb lesz, ha már tudod.


Hársing László: Bevezetés az etikába

Hársing László munkája rendkívül széles problémakört ölel fel. A korábbi kiadást kibővítve, újszerű fejezetekkel kiegészítve jelentetjük meg. Az ember; A cselekvés; Értékek és értékelés; Jólét és boldogulás; Magánerkölcs stb. című fejezetei a manapság sokat hangoztatott fogalmak jelentésében ad útmutatást. Bátran nyúl az utóbbi években nagyobb nyilvánosságot kapott témákhoz; abortusz, eutanázia, halálbüntetés, cigánykérdés, kisebbségek diszkriminalizációja is. A jegyzet alapul szolgálhat az egyes etikai problémák, tanítási órákon történő feldolgozásához, valamint a pedagógus-képzés segédleteként az Erkölcstan-Embertan tantárgycsoportok oktatásában.



Szabó Katalin: Kommunikáció felsőfokon

„Pánik és üresség” – legtöbbünk ezt érzi a sorsdöntő tárgyalások, előadások előtt. Szinte mindegy, hogy a teremben ülők kik. Csak nagyon kevesen akadnak, akiknek nem remeg a kezük, nem száraz ki a szájuk, mielőtt végére jutnának az első mondatnak. Legyenek akár szakemberek, akár diákok, ők is küszködnek, s ez sem kisebb gyötrelem, mint a nyilvános beszéd. E könyv elsősorban arra szolgál, hogy könnyítsen a szakemberek és a szakembernek készülők kommunikációs nehézségein. Ha Ciceróvá nem is válhatunk pusztán könyveket bújva, mégis sokat tehetünk mi magunk, hogy javuljon a kommunikációs készségünk – és ezáltal a szakmánkban is sikeresebbek lehessünk.


Trencsényi László: Szemtől szemben. Esetek és balesetek a tanár-diák viszonyban

A kötetben olyan kérdések kerülnek felvetésre, melyek sokszor „tiltott területre”, tabukkal körülhatárolt válaszokhoz vezetnek.


További új könyveink:

Szépirodalom
  • Cotti, Andrea: De csúf nevem van! 
  • Nagy Lajos: Képtelen természetrajz
  • Navarro, Javier: Un mundo fantastico
  • Szabó Magda: Katalin utca
  • Zusak, Markus: A könyvtolvaj

Szakirodalom
  • Botos Máté: A keresztény kultúra fogalomtára
  • Dévai Margit: Énkép-korrekció önismereti játékmódszerrel serdülőkorban
  • Hunyady Györgyné, Szekszárdi Júlia: Konfliktusok az iskolában. Esetelemző gyakorlatok.
  • Jakab György (összeáll.): Osztályfőnöki beszélgetések. 
  • Kalapács János: A döntés iskolája
  • A sikeres nyelvvizsga kézikönyve

Az ajánlókért köszönet a moly.hu-nak, a borítókért szintén nekik és a Librinek.

2016. március 7., hétfő

Az idei magyar háziverseny utolsó fordulója

Hát ez is elérkezett. A jó megoldások itt olvashatóak.

Az olvasott novella a történet szintjén viszonylag könnyen értelmezhető, de a feladatok éppen a szereplők gondolataira kérdeztek rá. Ehhez kellett némi fantázia, a szereplők lelki világába való beleérzés. Ez már nem mindenkinek sikerült.

A Petőfi-szótárral kapcsolatos kérdésnél, nem titkolom, a cél az volt, hogy a könyvtár használata nélkül ne lehessen megoldani a feladatot. Hát, sokaknak nem is sikerült!

Az utolsó feladatnál senki nem értelmezte a Karinthy-idézetet, pedig biztos, hogy ismerősen hangzott.

Gratulálok a tíz, szóbeli döntőbe jutott csapatnak!

Jövőre folytatjuk!

2016. március 6., vasárnap

Török Panka versei az Irodalmi Jelen hasábjain

Budapesten születtem, húszéves vagyok, az ELTE Bölcsészettudományi Karán tanulok. Tizennégy éves korom óta írok verseket. Az elmúlt két évben megjelent három versem az ELTE BTK Főnix c. antológiájában, két versfordításom a Napút XVII. évfolyamának 2. számában; két további versemet pedig a Same Side és a Liget online publikálta.



Öregdiákunk, Török Panka (14. a) verseit mostanság már nem az iskolai alkotópályázatra érkezett pályamunkák között olvashatjuk... :-) Az Irodalmi Jelen Debüt című rovatában adott közre egy csokrot Panka verseiből, ezekből szemezgetünk most mi is. Gratulálunk!

2016. február 10., szerda

Vakrandizunk



Alkotópályázat - leadási idő meghosszabbítva

Egyre több szebbnél szebb pályamunkát kapunk tőletek, amelyeket az idő alkotópályázatra készítettetek. Többek kérésére meghosszabbítjuk a leadási határidőt, hogy még több mű elkészültére legyen mód! :-) 

Az új leadási határidő: 
február 15.

Ha most kaptatok kedvet a starthoz: a pályázat feladatait, kiindulópontokat, segítséget a pályázati kiírásban találjátok.

2016. február 8., hétfő

A tanév utolsó magyar háziversenye

Elérkezett a szóbeli döntő előtti utolsó megmérettetés ideje. Egy rövid novella értelmezése lesz a téma. Nem könnyű, figyelni kell a szereplők (összesen van belőle kettő) gondolataira, érzéseire. Bele kell élni magunkat a helyzetükbe. 
A könyvtár használata sem kerülhető el az utolsó néhány feladat megoldásához.
Sok sikert!

Újabb kötetek a könyvtárban

Újabb kötetek érkeztek a könyvtárba aÁrpád Gimnáziumért Közhasznú Egyesület jóvoltából és rukkolás barátainknak köszönhetően. Sok izgalmas könyv, amiért érdemes benézni hozzánk, és ki tudja, egyik-másik talán vakrandizni is fog? ;-)

Szépirodalom
  • Ami a szívedet nyomja: Mai svéd gyermekversek
  • Apuleius: Az aranyszamár
  • Babits Mihály: Tímár Virgil fia
  • Fekete István: Téli berek
  • Friss tinta : Mai gyermekversek
  • Horatius, Flaccus Quintus: Válogatott versek
  • Szabó Magda: Béla király
  • Szabó Magda: Erőnk szerint
  • Thury Zsuzsa: A tűzpiros üveggömb


Szakirodalom
  • Balassa Imre: Operák könyve
  • Barrow, John D.: 100 alapvető dolog a matematikáról és a művészetekről, amiről nem tudtuk, hogy nem tudjuk
  • Finley, M. I.: Az olimpiai játékok első ezer éve
  • Jekel, Diederik: Szabotázs a hátizsákban és más mesék fizikából
  • A magyar helyesírás szabályai
  • Meyer, Pamela: Verj át, ha tudsz! : A hazugság felismerése
  • Mohás Lívia:Találkozás önmagunkkal
  • Nényei Pál: Az irodalom visszavág : Léda tojásaitól Az aranyszamárig
  • Szilágyi János: Az aquincumi amfiteátrumok


Idegennyelvű
  • Brezan, Jurij: Hunds Tagebuch = Egy kutya naplója
  • Werfel, Franz: Der Abituriententag = Az érettségi találkozó

2016. február 5., péntek

Valentin-napi könyves vakrandi

A tavalyi sikeren felbuzdulva idén is megtartjuk a Nagy Könyves Vakrandit a könyvtárban Valentin-nap hetében. :-) Ahogy néha az emberekről is első pillantásra, úgy a könyvekről is alkotunk felületes véleményt a borítójuk alapján. A vakrandizó könyvek borítóját azonban jótékony papírtakaró fedi, és csak néhány különös ismertetőjegy, egy ajánló mondat, néhány szó segít, hogy egymásra találjatok.


Mit tegyél?
  1. Gyere a könyvtárba és válassz egy rokonszenves vakrandizó könyvet!
  2. Hozd a pulthoz, kölcsönözd ki!
  3. Vidd el egy jó helyre és töltsetek el együtt néhány emlékezetes órát, napot, hetet… :-)
  4. Fontos a véleményed! Kérjük, juttasd vissza a könyvekben elrejtett visszajelző lapot a könyvtárba! 

Tavaly ilyen volt :-)


Közeleg a határidő...!

Dübörög az IDŐ alkotópályázatunk, a leadási határidő pedig - a következő hétfővel - vészesen közeleg. Ha még nem adtál le pályamunkát, de szeretnél, hajrá, előtted a hétvége!
A pályázathoz útmutatót és feladatötleteket blogunkon is találsz.


2016. január 15., péntek

Új könyveink

Az Árpád Gimnáziumért Közhasznú Egyesület jóvoltából és rukkolás barátainknak köszönhetően könyvtárunk állománya sokat gazdagodott az utóbbi időszakban. Ezek a dokumentumok kerültek a könyvtár gyűjteményébe:

Szépirodalom
  • Boie, Kirsten: Szerepcsere :  Mai koldus és királyfi
  • Cohen-Scali, Sarah: Max
  • Csányi Vilmos: A sértett
  • D'Avenia, Alessandro: Senki sem tudja
  • Elekes Dóra: A muter meg a dzsinek
  • Herriot, James: Ő is Isten állatkája
  • Herrndorf, Wolfgang: Csikk
  • Kuijer, Guus: Minden dolgok könyve 
  • Lamb, Charles: Shakespeare-mesék
  • Lowry, Lois: Az emlékek őre
  • Lowry, Lois: Hírvivő 
  • Lowry, Lois: Számláld meg a csillagokat
  • Péterfy Gergely: Kitömött barbár
  • Polcz Alaine: Asszony a fronton
  • Salinger, Jerome David: Rozsban a fogó
  • Szabó Imola Julianna: Kinőtt szív
  • Szabó Magda: Abigél
  • Tompa Andrea: Fejtől s lábtól
  • Totth Benedek: Holtverseny
  • Williams, Robert: Luke és Jon

Szakirodalom
  • Bagdy Emőke: Bízz magadban!
  • Buzinkay Géza: Kis magyar sajtótörténet
  • Cave, Roderick: A könyv története
  • Csernus Imre (et al.): Sors és önismeret :  Belső erőforrásaink felfedezése
  • Dawkins, Richard: A valóság varázsa
  • Kádár Annamária: Mesepszichológia 1-2.
  • A magyar helyesírás szabályai
  • Nyáry Krisztián: Igazi hősök
  • Townsend, Susan: Kamaszhatárok

Idegennyelvű
  • London, Jack: The Call of the Wind
  • O'Dell, Scott: Insel der blauen Delphine
  • Waugh, Evelyn: Decline and Fall
  • Wesley, Mary: A Dubious Legacy
  • Wharton, Edith: The Age of Innocence
  • Wilde, Oscar: The Canterville Ghost
  • Wright, Pete: Amistad

DVD-k
  • Twist Olivér
  • Lear király
  • A mester és Margarita
  • Üvöltő szelek
  • III. Richárd
  • Bovaryné
  • A vadkacsa
  • Copperfield Dávid
  • A zongorista
  • Fanny és Alexander
  • A vágy villamosa
  • Napló gyermekeimnek


2016. január 12., kedd

A magyar háziverseny decemberi és januári fordulójáról

A decemberi forduló megoldásai itt találhatóak.

Az olvasott mese többeknek tetszett. Sokan megfejtették az értelmét is: mindenki csak a saját képességei alapján "emelkedhet fel"; és ha nehéz helyzetbe is kerül, ennek segítségével meg fogja tudni oldani azt. Szép gondolat!

Sajnos két csapat munkáját nem tudtam értékelni, mert olyan mértékű szó szerinti egyezést tapasztaltam.

Szinte senkinek nem sikerült rátalálni a jó megoldásra a posztumusz és a post szó kapcsolatát illetően. Ha az idegen szavak szótárában keresték volna a megoldást, rájöttek volna, hogy nincs kapcsolat közte, mert meglepő módon a posztumusz szó egy Postumus nevű ellencsászár nevéből ered. Az interneten erre vonatkozóan pontatlan adat található.

A januári forduló feladatait Molnárné Vámos Katalin állította össze.




2016. január 3., vasárnap

Könyves kihívás 2016

Boldog új évet kívánunk! Mi lenne, ha ezt az új esztendőt egy könyves kihívással indítanánk el? A kedvenc moly.hu-nk tavalyi kihívását kölcsönvéve hívunk benneteket egy kalandos, olvasós évre. Ha jöttök a könyvtárba, segítünk a megfelelő könyvek levadászásában. Az iskola alapítványának hála, sok új kötettel, filmmel gyarapodott és gyarapszik az állományunk - hamarosan ezekről is hírt adunk! :-) Boldog 2016-ot! :-)



1. Egy több mint 500 oldalas könyv
2. Egy klasszikus romantikus történet
3. Egy könyv, amelyből filmet forgattak
4. Egy idén megjelent könyv
5. Egy könyv, amelynek szám van a címében 
6. Egy 30 évnél fiatalabb szerző könyve
7. Egy könyv, amelynek szereplői nem emberek (legalább a főszereplők nem)
8. Egy vicces könyv
9. Egy női szerző könyve
10. Egy detektívtörténet/thriller
11. Egy egyszavas című könyv
12. Egy novelláskötet
13. Egy másik országban játszódó könyv
14. Egy ismeretterjesztő könyv
15. Egy népszerű szerző első könyve
16. Egy kedvenc szerződ olyan könyve, amit még nem olvastál
17. Egy olyan könyv, amit egy barátod ajánlott
18. Egy Pulitzer-díjas könyv
19. Egy igaz történeten alapuló könyv
20. Egy könyv a várólistád legaljáról
21. Anyukád egyik kedvenc könyve
22. Egy könyv, amitől félsz (mármint rémületet kelt)
23. Egy több mint 100 éves könyv
24. Egy könyv, amit kizárólag a borítója miatt választasz
25. Egy kötelező olvasmány, amit nem olvastál el annak idején 
26. Egy önéletrajz/memoár (nem napló!) 
27. Egy egy nap alatt elolvasható könyv
28. Egy könyv, amelynek a címében egy ellentétpár van 
29. Egy könyv, amely olyan helyen játszódik, ahova mindig is szerettél volna eljutni
30. Egy könyv, amely abban az évben jelent meg, amikor születtél
31. Egy rossz értékeléseket kapott könyv (75% és alatta a moly.hu-n)
32. Egy trilógia 
33. Egy könyv, amelyet gyerekként olvastál
34. Egy könyv, amelyben szerelmi háromszög van 
35. Egy jövőben játszódó könyv
36. Egy gimiben játszódó könyv
37. Egy könyv, amelynek valamilyen szín van a címébe
38. Egy könyv, ami megríkat(ott)
39. Egy könyv, amiben mágia/varázslás van
40. Egy rajzolt regény, graphic novel (képes regény, a lényeg, hogy nem képregénycsíkok gyűjteménye)
41. Egy könyv egy olyan szerzőtől, akitől még nem olvastál semmit
42. Egy könyv a magánkönyvtáradból, amit még nem olvastál
43. Egy könyv, amely a szülővárosodban játszódik (20.000 lakos alatti település esetén a megyeszékhelyre lehet cserélni) 
44. Egy idegen nyelvből fordított könyv
45. Egy karácsonykor játszódó könyv 
46. Egy könyv egy olyan szerzőtől, akinek ugyanaz a monogramja, mint neked (ugyanabban a sorrendben ahogy használjátok; két név elég) 
47. Egy színdarab 
48. Egy betiltott könyv
49. Egy tévésorozaton alapuló könyv, vagy olyan könyv, amelyből sorozatot forgattak 
50. Egy olyan könyv, amit egyszer elkezdtél, de soha nem fejezted be
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...