2015. szeptember 30., szerda

Október - az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja



Az iskolai könyvtárak  nemzetközi hónapja (eleinte világnapja) kezdeményezője az iskolai könyvtárosok és könyvtárostanárok nemzetközi szakmai szervezete, az IASL (International Association of School Librarianship). A hónap során "a világ különböző iskoláinak közösségei szerveznek érdekes programokat a diákok, tanárok, szülők, iskolafenntartók, önkormányzati képviselők és a sajtó számára annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet az iskolai könyvtárak fontos szerepére." (KTE) Hazánkban a nemzetközi hónap koordinátora a Könyvtárostanárok Egyesülete.

Az idei hónap mottója:
Az iskolai könyvtár - király!
(The school library - rocks!)

A nemzetközi hónapot az Óbudai Árpád Gimnáziumban is megünnepeljük:
  • Négy osztályunk is csatlakozott a nemzetközi könyvjelzőcsere-programhoz (a három 8. osztály és a 9.d-sek), akik Svarczné Micheller Erzsébet tanárnő segítségével készítik el a cserére szánt alkotásokat. Izgatottan várjuk, melyik országokból érkeznek majd a partnereink. A korábbi évek csereprojektjeivel kapcsolatos írásainkat itt olvashatjátok.
  • Néhány 8. osztályos csoport a nemzetközi Skype-projekthez is csatlakozik: a program "a jelentkező iskolákat, könyvtárakat a világ egy másik pontján található iskolával, könyvtárral kapcsolja össze egy világhónapi beszélgetés erejéig" (KTE). A programban való részvételt dr. Széllné Hajdu Indira tanárnő koordinálja.

Új könyveink

Adományozóknak köszönhetően ismét gyarapodhatott könyvtárunk állománya. Íme:

Szakirodalom:
  • Andorka Rudolf: Bevezetés a szociológiába
  • Baddeley: Az emberi emlékezet
  • Kényszermunka, erőltetett menet, tömeghalál
  • Korn: Pedagógia
  • Kovács István: Honvédek, hírszerzők, légionisták : A szabadságharc lengyel résztvevőinek életrajzi lexikona 1848–1849. 
  • Oatley: Érzelmeink
  • Petzold: Gyermek-pszichoterápia
  • Sekuler: Észlelés
  • Wardhaugh: Szociolingvisztika

Szépirodalom:
  • Fitzgerald: The Diamond as Big as the Ritz and other stories
  • Oly korban éltek : A vészkorszak újságíró-áldozatainak almanachja
  • Stevenson: Treasure Island = A kincses sziget
  • Szemelvények a magyar Holokauszt-irodalomból I-II.

2015. szeptember 28., hétfő

Új tanév - új magyar háziverseny

Az októberi feladatsor itt található. 

A feladatlapban szereplő szöveg szerzőjét bizonyára mindenki ismeri: Lázár Ervinről van szó. Mese helyett azonban egy érdekes, elgondolkodtató novellát olvashatunk, amely persze nem nélkülözi a szerzőre jellemző szeretetteljes humort. Jó szórakozás, gondolkodást kívánunk!

(A feladatsor apró csapdákat rejt! Ha messzire elkerülöd a könyvtárat és csak az internetre hagyatkozol, nem lesz hibátlan a megoldás!) 

2015. szeptember 21., hétfő

Óravázlataink

Az elmúlt hetekben elkezdődtek a könyvtári, könyvtárinformatikai órák a 8. és a 9. évfolyam számára. Blogunkon elérhetők azok az óravázlatok, amelyek mentén az órákon haladunk, így a csoportok is könnyen áttekinthetik – akár például az informatika érettségire készülve – , miről volt szó az órán. Az első órán könyv- és könyvtártörténettel, könyvtártípusokkal, dokumentumtípusokkal foglalkozunk, de már belekóstolunk a könyvtári állományegységek logikájába is. A második órán a raktári rend a téma, a harmadik órában kézikönyvek, folyóiratok használatával ismerkedünk sok gyakorlaton keresztül, a befejező alkalmon pedig a könyvtári adatbázisok kerülnek terítékre.

Kutatók Éjszakája - nálunk is!

Az Óbudai Árpád Gimnázium, s vele könyvtárunk idén is bekapcsolódik a Kutatók Éjszakája programjába: a rendezvényre 2015. szeptember 25-én kerül sor. A program részleteivel kapcsolatban az iskola felhívását közöljük:



Kedves Érdeklődők!

Az Óbudai Árpád Gimnázium az idén is csatlakozik a Kutatók Éjszakája programsorozathoz. Az idei rendezvény a fény jegyében zajlik majd, így iskolánkban is a fényhez kapcsolódó előadásokat láthat és hallhat a közönség szeptember utolsó péntekjén, szeptember 25-én.

Délután fél háromkor diákjaink fénnyel kapcsolatos előadásaival indítunk. Az Avram Hersko Verseny győztes diákjainak előadásából például megismerkedhetünk többek között a világító fehérjékkel.

Később látványos, fénnyel kapcsolatos kémiai kísérletek bemutatása következik, de ezzel párhuzamosan az érdeklődők egy remek kisfilmet is megnézhetnek, melyet egyik diákunk készített. Sor kerül két humán szakos kollégánk egy-egy izgalmas előadására is: Ady, Babits és Kosztolányi költészete, valamint a napfényes Provence a téma – ugyancsak a fény jegyében.

Késő délután dr. Bordács Sándor Junior Prima díjas fizikus érkezik, aki először megemlékezik a tavalyi, a tudományt és a jövőt jelképező fa ütetéséről, elhelyez egy időkapszulát is, majd fénnyel kapcsolatos kutatásairól szóló előadásával kápráztat el minket.

A programot a ballagási ünnepségeink méltán legnépszerűbb műsorszámával, a világító buzogánybemutatóval zárjuk este hét óra tájban.

A részletes programok megtekinthetők itt, valamint a Kutatók Éjszakája hivatalos oldalán.

Várjuk Önöket szeretettel!

2015. szeptember 15., kedd

Magyar Templeton Program

Ma indul a Templeton Program honlapja - 10 és 19 éves korú diákok online kognitív tesztek kitöltésével pályázathatnak, hogy bekerüljenek a program által támogatott 300 Junior Templeton Fellow közé. Az első 300 diákba be nem kerülő, de az első 2000 10-19 éves közé bekerülők meghívást kapnak a Magyar Templeton Program előadásaira és kreatív közösségébe, illetve a MATEHETSZ egyéb pályázataira is.
További információk a könyvtárban és szeptember 15-től a http://www.templetonprogram.hu/ weboldalon.

2015. szeptember 14., hétfő

Ismét elismerték munkánkat!

Újabb három évre megkaptuk a Kiváló Tehetségpont címet! Tanároknak, diákoknak egyaránt gratulálunk a sok szép eredményhez.



2015. szeptember 10., csütörtök

Új könyveink

Könyvtárunk állománya az idei tanév elején rögtön gazdagodott is néhány új kötettel. Ezekből szemezgetünk most, segítségül hívva a moly.hu ajánlóit.

Mohás Lívia: Önismereti napló lányoknak


Könyvnapló van a kezedben. Arra buzdít, hogy írd le a véleményedet. Miről? Mindenféléről. A világról. A gondolataidat is írd le! 

Ha valakinek nincs olyan barátja, akinek MINDENT el tud mondani, akkor is lehetnek olyan időszakai, amikor csak önmagával akar társalogni. És akadnak olyan témái, amiket csakis önmagával szeretne megtárgyalni. Akkor ott van számára a napló. A napló: tulajdonképpen ő maga. 
Ebben a könyvnaplóban egy felnőtt és egy gyerek beszélget. Minden rövid beszélgetésük után találsz néhány üres lapot. Ezen MINDJÁRT MEG IS KEZDHETED A NAPLÓÍRÁST! Rajzolhatsz is az üres lapokra. Beragaszthatod az adott hét emlékeit, mondjuk egy fényképet…, egy matricát…, egy autóbuszjegyet…, bármit, ami emlékeztet valamire. 
Jó tűnődést és jó naplóírást!

Lázár Ervin: Csillagmajor

Lázár Ervin (1936) a mai magyar prózairodalom talán legeredetibb hangú elbeszélője, s ez a méltán megcsodált eredetiség valóban az „írói hang” varázslatos tulajdonsága, amivel az író „megénekli” a világát. Ebben a kötetében a valaha volt pusztát és embereit, ahol gyerekkorát töltötte. Lázár Ervin ugyanis a Tolna megyei Alsórácegrespusztán nevelkedett, ez volt az ő gyerekkorának az Édenkertje, s nem is titkolja, hogy a nagyvárosból, ahol évtizedek óta él, „állandó nosztalgia húz vissza falura, isten háta mögötti helyekre”. Ez az isten háta mögötti emberi világ volt az ő írói képzeletének a nevelője, s kincses emlékeiből táplálkozik ma is, mert ez ugyanolyan gazdag és kimeríthetetlen terepe a teljes fényű létezésnek, mint a metropolisok vagy a megalopolisok kavargó-nyüzsgő élete, s az ember, akinél – Szophoklész szerint – „nincs csudálatosabb”, szívének reményeivel és sorsának nyomorúságával ebben a valóságot írói látomásokkal és költészettel át- meg átszőtt „Csillagmajorban” ugyanúgy megmutatkozik, mint a világnak bármelyik más színterén.

Vargha Balázs: Játsszunk a szóval!

Ki ne szeretne játszani? 
Mindenki, mert a játék érdekes, élvezetes és nem kötelező. Még azt is szívesen játsszuk, hogy tanulunk. A munka és a játék összefügg. És a tanulás is munka, de ha játékként fogjuk fel, nem érezzük nehéznek, fárasztónak és unalmasnak. 
Ez a „Játsszunk…” sorozat célja. megismerni a nyelvet, irodalmat, számtant, muzsikát úgy, hogy a sok-sok érdekes játékon és példán keresztül betekintsünk szerkezetébe, szabályaiba, hagyományaiba és lehetőségeibe. 
Vargha Balázs Játsszunk a szóval! című könyvében elénk állítja a szavak építőkockáit, és megmutatja, mi mindent lehet belőlük kirakni. megismerjük a szavak színét, hangulatát, a szójátékok fortélyait, a szavak összecsengésének tréfás trükkjeit és költői remekléseit. 
Mindebben pedig nemcsak mint olvasók, hanem mint alkotó játékosok is részt vehetünk. A példák után ott találjuk a felszólítást: keress te is hasonlókat, folytasd a sort! Amit tudsz, írd oda azonnal a mellékelt papírlapra, amit nem, annak nézz utána, hogy jobban megismerd, megszeresd és helyesen használd a magyar nyelvet. 
Jó játékot, jó szórakozást!

2015. szeptember 9., szerda

Társasjátékos klub indul


Jövő héttől ismét társasjátékos klub indul a könyvtárban Simon Péter tanár úr vezetésével. Az alkalmak hétfőnként fél három órakor kezdődnek, de nyolcadik óra után is lehet majd csatlakozni. Catan, Stratego, Repello... és még sok-sok játék! Ne aggódj, ha nem vagy rutinos, lesz szabálymagyarázat, jó társaság! :-)

Szeretettel várunk!

2015. szeptember 8., kedd

Online elérhető az új helyesírási szabályzat

A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének honlapján elérhető a napokban megjelent új magyar helyesírási szabályzat teljes szövege. A 12. kiadásban változott néhány szabály, ezért mostantól néhány szót másképp kell majd írni. Aki kíváncsi a változásokra, böngéssze át a szöveget, de a felületen lehetőség van arra is, hogy bármilyen szó helyesírását ellenőrizzük, hasznos segítség lehet a mindennapokban.

2015. szeptember 4., péntek

Közel ötszáz ingyen letölthető művészeti könyv

Jó hír a művészetkedvelőknek és művészettörténészeknek, ugyanis mostantól ingyenesen le lehet tölteni több száz művészeti könyvet, vagy publikációt. Eddig a Metropolitan Múzeum kiadványait és tanulmányait csak az Amazon.com-ról lehetett több mint száz dollárért beszerezni, most azonban egyszerűen csak rá kell keresni a kívánt irományra itt és indulhat az olvasás. A MET adatbázisában egyébként 1964-ig visszamenőleg lehet keresgélni, ahol a komplett könyvek mellett 400.000. nagy felbontású képet is ingyenes használatra bocsátott a múzeum.

2015. szeptember 2., szerda

Idei folyóirataink

Örömmel hirdetjük, hogy folyóirat-állományunk az idei tanévben sem apadt. Az alábbi folyóiratok közül választhattok - akár kölcsönzésre is - ha ellátogattok hozzánk:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...